Справа МАФІ: за чиїми правилами грає Верховний суд України?

Будь-яку гарну ідею можна довести до абсурду, якщо занадто ревно за неї взятися. Особливо, якщо за справу беруться наші судді, правоохоронці та податківці. Цю аксіому підтверджують і події навколо Міжнародної академії фінансів та інвестицій, коли бухгалтерська помилка стала предметом для багатомісячного судового розслідування.

Трохи з історії МАФІ

Раніше ми вже висвітлювали складну ситуацію навколо Міжнародної академії фінансів та інвестицій (далі – МАФІ), яка є дочірньою організацією Торгово-промислової палати України. Відомо, що свого часу академія була створена з метою  об’єднання освіти та бізнесу і багато років надавала підприємцям можливість отримувати прикладні знання, навчаючись у провідних фахівців, відомих вчених та практиків своєї сфери. Майже десятиріччя керівні посади в академії займало подружжя Подолєвих, які по черзі були ректорами закладу: з 2006 року посаду займала Подолєва Олена Євгенівна, а після її звільнення у 2011 році ректорське крісло зайняв її чоловік – Ігор Валентинович, який керував академією ще три роки. У 2014 році з’ясувалося, що навчальний заклад знаходиться на межі банкрутства, причинами чого, у тому числі, стали мільйонні нецільові витрати подружжя Подолєвих на різноманітні послуги та закордонні відрядження, які, до речі, й досі не підтверджені закордонними партнерами. З огляду на те, що темна діяльність родини Подолєвих залишалася у таємниці впродовж років, можна припустити, що тут не обійшлося без корисних зв’язків з Анатолієм Антоновичем Мазаракі, ректором Торгово-економічного університету, а по сумісництву – головою ревізійної комісії ТПП України. Подейкують, що саме він “по-дружньому” допоміг отримати ліцензію для МАФІ, вказавши, що навчальний заклад має власне приміщення у будівлі палати, адже це було обов’язковою умовою для ліцензування. У той же час МАФІ лише займала декілька поверхів у приміщенні ТПП України, президія якої передала їх академії за актом прийому-передачі.

 “Відчиніть, податкова!”

Незабаром після звільнення Подолєвих, МАФІ отримала шокуюче податкове повідомлення-рішення про те, що академія має сплатити 350 тис. гривень ПДВ. Виявилося, що операція передачі приміщень для діяльності МАФІ з бухгалтерської точки зору була виконана неправильно, тому її сторнували, а простіше кажучи, виправили помилку у бухгалтерському обліку. Але податкова наполягала: виправлення помилки має потягнути за собою податкові зобов’язання, нібито це була реальна господарська операція, хоча законодавство говорить протилежне.

Так, згідно з нормами Податкового кодексу України оподаткуванню мають підлягати лише реально вчинені господарські операції з передачі права на розпорядження майном (так звана поставка), щодо яких є оформлені у відповідності до законодавства підтверджуючі документи. У нашому ж випадку, розглядати звітність підприємства в якості правовстановлюючих документів, а зміни в бухгалтерському обліку в якості правочину – неприйнятно”, наголошує юрист Центру Конфліктології і Права Олена Садовець, яка виступає представником МАФІ.

Але ніякі висновки аудиторів та пояснення зі сторони МАФІ не вплинули на ситуацію, і каральна державна машина прийшла у дію.

А судді – хто?

Не сумніваючись у своїй правоті, МАФІ вирішила оскаржити абсурдне податкове рішення в судовому порядку і, звичайно, виграла справу і в апеляційному, і у касаційному судах. Але податкова виявилася підозріло наполегливою, і згодом справа дійшла до Верховного Суду України. Останній вирішив ще детальніше розібратися у висновках своїх поважних колег із попередніх інстанцій. І це, мабуть, було б позитивним фактором, якщо б розгляд, здавалося, простої справи несподівано не затягнувся на місяці.

 “В нашому випадку ані податкова, ані ВСУ не можуть визначитись, що ж за господарська операція відбулась і як її “підігнати” під поняття поставки. Адже насправді МАФІ майном користувалася і вважала себе його власником, але чи достатньо цього для того, щоб стверджувати факт поставки, оскільки первинний власник – ТППУ, хоч і мав намір передати майно у власність МАФІ, але так і не прийняв цього рішення офіційно (відсутнє рішення уповноваженого органу власника). Отже, МАФІ до кінця не змогла оформити свої права на майно. Начебто все просто, і Апеляційний суд та ВАСУ сказали, що не було поставки, і нема що оподатковувати. Однак Верховний суд України вважає, що не все так однозначно і можна спорити з тим, чи має бути документальний перехід права розпорядження на майно первинною підставою для оподаткування, чи достатньо фізично передати майно щоб це підпадало під визначення оподатковуваної операції”, – зазначає юрист Олена Садовець.

Отже, четвертий місяць поспіль колегія суддів не може остаточно розставити всі крапки над «і» у цій ситуації. Не може, чи не хоче?

15 березня 2016 року колегія суддів вдруге не змогла винести рішення по справі. Юристи вкотре пояснювали правову позицію МАФІ, але складалося враження, що судді не зацікавлені щось почути, перебиваючи доповіді та обриваючи виступаючих на півслові. Наприкінці засідання знову було прийнято рішення щодо перерви у розгляді справи і перенесення судового засідання на 5 квітня 2016 року.  Таким чином, знову невизначеність і ще один місяць напруги навколо МАФІ та Торгово-промислової палати України. Чи отримає МАФІ  справедливе рішення у квітні, невідомо, адже поки що хід справи залишає об’єктивність суддів під сумнівом.

“Те, як суд сьогодні розглядав справу, говорить про те, що це досить проста до розгляду справа на 350 000 гривень ПДВ переросла у зовсім іншу справу. Це не справа з ПДВ, не справа щодо податкового повідомлення-рішення, це щось інше, тому що такий високий суд таку просту справу розглядає так довго. Це говорить про те, що на суд здійснюється тиск, і можна говорити про упередженість суддів”, – повідомив аудитор МАФІ.

Приховані мотиви

У всій цій неприємній ситуації не дає спокою один важливий аспект. З огляду на те, що відносно Торгово-промислової палати України другий рік поспіль ведеться спланована атака з боку певних нардепів, правоохоронних органів та деяких заангажованих ЗМІ, не дивно, що й дочірня організація ТПП України також знаходиться під прицілом. У світлі цих подій, затягування судового розгляду справи – ще один спосіб тримання МАФІ, а разом з нею і ТПП України, у напрузі, а також привід для чергових брудних інформаційних закидів.

Показово, що сьогодні в Україні чимало підприємців страждають від рейдерських захоплень, обшуків і дутих кримінальних справ. І Торгово-промислова палата України як об’єднання українських підприємців – не виняток: ті ж безпідставні обвинувачення, замовні кримінальні провадження, безкінечні допити та обшуки. 21 березня 2016 року, вдруге за поточний рік роботу Торгово-промислової палати України паралізував масштабний обшук силами десятків співробітників Податкової міліції Шевченківського району м. Києва. Податківці вкотре завзято та невідступно щось шукали у документах ТПП України. Цікаво тільки що саме? Можливо, неіснуюче рішення щодо передачі у власність МАФІ приміщень? Важко сказати. Але можна цілком впевнено стверджувати, що справа МАФІ, інші справи та в цілому процесуальний терор щодо ТПП України мають під собою загальне підґрунтя.  За словами співробітників палати, неприховану війну проти цієї поважної організації очолює один із одіозних екс-нардепів, який не перший рік зазіхає на місце президента Торгово-промислової палати України.  Така квапливість доволі дивна, адже нинішній президент ТПП України Геннадій Чижиков у травні 2015 року був переобраний на наступні 5 років. Чи не зарано амбіційний самовисуванець розпочав свою “передвиборчу кампанію”? Претендент намагається руками парламентарів, суддів, правоохоронців і колишніх ображених колег спровокувати перевибори у ТПП України. Та чи зупиниться він на цьому? Не відкидаємо і ту можливість, що ТПП України – це лише черговий трамплін на шляху до парламентських виборів, які, можуть відбутися вже восени. Дуже прикро, що судді та податківці не гребують стати підручним інструментом для втілення чиїхось нав’язливих ідей.

 

 

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *