II Національний форум з підтримки експорту: діалог між бізнесом та владою відбувся

II Національний форум з підтримки експорту, організатором якого стала Торгово-промислова палата України, не лише став платформою для безпосереднього діалогу між бізнесом та владою, а й об’єднав ділову спільноту України та понад 17-ти країн світу.

27-28 квітня у стінах Торгово-промислової палати України за підтримки Кабінету Міністрів України відбувся II Національний форум з підтримки експорту. Участь у форумі взяли близько 700 експортерів з різних регіонів України та зарубіжні бізнес-делегації із Румунії, Китаю, Нігерії, Чехії, Австрії, Польщі, Молдови, Індії, Грузії, Марокко, Словаччини тощо.

У зустрічі також прийняли участь експерти у сфері ЗЕД, інвестицій, кредитування, банківської справи тощо. На жаль, перші особи держави не відвідали цей вкрай важливий для підприємців діловий захід, надіславши лише вітальні листи.

Цей факт викликав обурення учасників форуму, які вважали, що підтримка експорту є ключовим фактором розвитку вітчизняної економіки, а питання виходу українських товарів на міжнародні ринки має бути приорітетним для держави, яка обрала європейський шлях розвитку.

Разом з тим активну участь у форумі взяли: голова Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк, заступник міністра з питань європейської інтеграції Мінагрополітики Владислава Рутицька, народний депутат Леонід Козаченко, голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Ярослав Краснопольський та виконавчий секретар Ради експортерів та інвесторів при МЗС Олександр Даниленко.

Тож з прикрістю можна констатувати, що представників з боку влади виявилось небагато. Однак, можливо саме через відсутність популістів від політики форум ніс робочий характер та виявився дуже ефективним з практичної точки зору.

Головною метою форуму було шляхом відкритого діалогу між українськими підприємцями та представниками влади допомогти покращити умови ведення бізнесу в Україні, розширити експортно-імпортні зв’язки та залучити інвестиції у країну. Організатори форуму впевнені, що ця зустріч дасть поштовх глибокому реформуванню економіки та усіх сфер, що стосуються експорту.

Президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков наголосив, що сьогодні бізнес чекає від влади рішучих кроків стосовно державної підтримки експорту. Він впевнений, лише завдяки спільним зусиллям можна допомогти вітчизняному бізнесу подолати ті перешкоди, які стоять перед ним на шляху збільшення експорту та покращення якості українських товарів на міжнародних ринках.

Розуміючи свою роль, ТПП України докладає максимум зусиль, щоб створити сприятливі умови для просування українських товарів за межі України. Так, уже відкрита мережа центрів підтримки експорту по всій Україні, які і в подальшому будуть розширювати асортимент своїх послуг, — сказав Геннадій Чижиков.

На обговорення учасників форуму були винесені такі важливі питання для українських експортерів: подолання технічних бар’єрів та модернізація підприємств відповідно до стандартів ЄС, видача сертифікатів відповідності, ліцензування продукції, проблеми малого та середнього бізнесу при здійсненні експортно-імпортних операцій, питання дерегуляції, спрощення процедур торгівлі та можливість збільшення обсягів квот на експорт української продукції до ЄС, зміни в системі фітосанітарного і санітарного контролю тощо.

В інтерв’ю журналістам Checkpoint голова Комітету ВР з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк розповів, що сьогодні український бізнес працює у вкрай складних умовах. На його думку, чим влада може підтримати українського експортера вже сьогодні, так це ефективною системою фінансування, забезпечення, страхування, шляхом підписання нових угод про зони вільної торгівлі.

Сьогодні експортери стикаються з цілою низкою проблем. Зокрема, це відсутність кредитів. Друга проблема — неефективна система оподаткування, адже коли нормально не відшкодовується ПДВ, це дуже знижує конкурентоздатність. Для вирішення цих проблем, у першу чергу, потрібно посилити інституцію, а саме створити експортно-кредитне агентство з урахуванням кращих європейських практик, яке буде підтримувати бізнес не політичними деклараціями, а реальним фінансуванням і реальними послугами. Необхідно також допомогти українським експортерам відкрити для себе нові ринки. У першу чергу, я кажу про зняття нарешті санкцій з Ірану, бо це величезний ринок для України. І це безумовно податкова реформа в Україні, щоб експортери могли нормально працювати та думати про свою основну діяльність, а не про ті обмеження, які існують всередині країни. Результатом цього форуму я бачу відпрацювання дорожньої карти розвитку українського експорту. Нам потрібна швидка експортна навіть не стратегія, а тактика,  — зазначив Віктор Галасюк

Дві панелі форуму були присвячені українсько-китайським відносинам. Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Україні Чжан Сіюнь під час свого виступу наголосив, що на фоні різких змін в українській економіці китайські інвестори зберегли впевненість в українському ринку. Китай протягом тривалого часу є другим торговим партнером України. Зокрема, до кінця 2015 року китайський інвестиційний пакет налічував 7 млрд доларів.

Китайський бізнес вирішив створити платформу для діалогу між українським бізнесом, враховуючи, що обидві країни мають стратегічні відносини. Протягом цього року на урядовому рівні було підписано протокол про спільний проект “Шовковий шлях”. Тепер, в рамках протоколу, ми будемо робити конкретні шляхи по його втіленню. Наближеність України до ринку ЄС вже виявилась достатньою для деяких китайських компаній, щоб зробити вирішальні кроки та почати робити бізнес в Україні, не звертаючи уваги на несприятливий інвестиційний клімат поки що, — сказав Чжан Сіюнь

Не залишилось поза увагою учасників форуму також питання корупції та надмірного втручання державних органів у питання ЗЕД, а також рейдерство. На думку учасників форуму, неефективна система державного управління та архаїчна система правоохоронних органів стали основним корупціогенним фактором, який стримує розвиток підприємницької діяльності. Дедалі частіше правоохоронні органи виступають виконавцями політичних замовлень та здійснюють на бізнес-середовище неправомірний тиск.

Виступаючи з трибуни, президент Grant Thornton Ukraine Олександр Чалий заявив, що яскравим прикладом процвітання рейдерства в країні стали події навколо Торгово-промислової палати України, яка потрапила під приціл рейдерів. Олександр Чалий закликав очільників держави нарешті відреагувати та втрутитись у цю кричущу ситуацію.

У свою чергу, голова Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе розповів журналістам “ЦКП інформ” про своє бачення вирішення проблеми рейдерства в Україні.

Сьогодні ми розглядали два види рейдерства — це рейдерство безпосередньо з боку бізнесу та рейдерство з боку державних структур. В обох випадках потрібно вводити відповідальність, у тому числі кримінальну. Ми говорили під час форуму про те, що за рейдерство якщо і відповідають, то відповідають як за дрібне хуліганство. Вдумайтесь, на мільйони гривень відбирають обладнання, цілі фабрики, заводи, а відповідають як за дрібне хуліганство. Тому, поки не буде чіткої кримінальної відповідальності за такі дії, ми будемо довго розмовляти на цю тему, — сказав Грігол Катамадзе.

Учасникам форуму вдалося протягом дводенної зустрічі обговорити найактуальніші питання, що стосуються українського експорту та виробити ефективну стратегію із вирішення існуючих проблем.

Крім цього, українські експортери отримали цінні рекомендації від провідних вітчизняних та міжнародних експертів стосовно просування своєї продукції та покращення її якості. Усі рекомендації та пропозиції, які лунали під час форуму, найближчим часом будуть систематизовані та передані органам державної влади.

Вітчизняні експортери сподіваються, що новий уряд дослухається до голосу бізнесу і питання розвитку експорту та міжнародного співробітництва нарешті стане для нього пріоритетним.

Таким чином, Торгово-промислова палата України продовжує виступати головною з’єднувальною ланкою між бізнесом та владою. Представляючи інтереси українських підприємців у країні та за її кордоном, палата щодня вносить свій вклад  у розвиток вітчизняного бізнесу, просування української  продукції на іноземні ринки та посилення міжнародної ділової співпраці.

Попередня частина: II Національний форум з підтримки експорту об’єднав ділову спільноту 17-ти країн світу

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *