Рейдерство: як зрозуміти, що підприємство під загрозою?

#рейдерство
  1. Підприємство має ліквідне майно, неоформлене належним чином, або дефекти юридичного оформлення у статутних документах, протоколах загальних зборів тощо

«Будь-яка юридична прогалина може бути використана рейдерами для атаки, – стверджує адвокат АБ «Ципін і партнери» Марина Суткович. – Тож подбайте про корпоративну безпеку, залучивши професійну юридичну компанію для аудиту документів».

Враховуйте, що метою рейдерів може бути як швидкий продаж майна, так і захоплення та експлуатація ресурсів підприємства (офісу, території, заводу чи сільськогосподарських земель). Проаналізуйте, чи немає, приміром, у агрофірми спірного юридичного статусу майбутнього врожаю на полях.

  1. Існують корпоративні спори та конфлікти

Для захоплення підприємства рейдери майже завжди використовують корпоративний конфлікт, підтримуючи одну зі сторін. Саме підприємства зі спорами між власниками є найуразливішими жертвами для рейдерів. Це може бути спір між подружжям або батьками і дітьми у сімейному бізнесі. Або навіть між роботодавцем та колективом. Юридична компанія у такому разі неодмінно має запропонувати стратегію юридичної безпеки, включаючи аналіз корпоративної структури. А в статуті мають бути передбачені певні запобіжники, наприклад, особливі правила проведення загальних зборів або укладення договорів.

  1. Інвестори без видимих причин вимагають скликання позачергових зборів або ж хтось агресивно скуповує акції товариства

Розповсюдженим сценарієм є таємні збори, на яких обирається нова рада директорів і призначається нове керівництво. Іноді без участі власника контрольного пакета акцій збори акціонерів приймають рішення не лише про зміну менеджменту, а й про додаткову емісію, яка «розмиває» контрольний пакет акцій.

«Загальні збори скликаються, причому повідомлення про їх скликання дивним чином не доходить до адресата і повертається відправнику, – розповідає Марина Суткович. —  Вважається, що всі повідомлені, при цьому людина може навіть і не знати про такі збори. Приймається рішення про збільшення статутного капіталу і учасники, щоб не втратити свій відсоток, повинні внести вклад у відповідному розмірі. Після спливу строку внесення вкладу частки перерозподіляють. Таким чином «розмивається» частка учасника, що не вніс додатковий вклад. Якщо завідомо відомо, що учасник не спроможний внести такі кошти, вся процедура може відбуватись навіть відкрито».

  1. Зникли важливі документи або наявні інші ознаки комерційного шпіонажу

Працівники можуть сповістити керівника, що до них хтось звертався за комерційною інформацією або ж вони підозрюють стеження чи витік даних. Але можуть і не сповістити. На співробітників може здійснюватися тиск методами підкупу чи шантажу, або ж людина сама може перейти на бік рейдерів. Тому слід ретельно відслідковувати будь-яку підозрілу «цікавість» до справ підприємства з боку сторонніх осіб, а також провести аудит повноважень тих керівників, інсайдерські зв’язки з якими можуть використати рейдери.

  1. Ви використовуєте незахищені інформаційні системи або помітили фішинг-атаки

Фішинг-атака відбувається тоді, коли зловмисник підводить вас до натискання посилання, яке встановлює шкідливе програмне забезпечення, краде конфіденційну інформацію або наносить іншу шкоду вашій системі. Посилання може міститися, приміром, в електронному листі або на фейковому сайті. Для цього створюються сайти-клони або заражаються шкідливими програмами популярні профільні ресурси. І бухгалтер, що звик користуватися знайомим ресурсом для дистанційного банківського обслуговування, може з легкістю передати конфіденційну інформацію зловмисникам.

  1. Кредитори демонструють підозрілу активність, вимагаючи виконання зобов’язань

Інколи з метою захоплення рейдери скуповують боргові зобов’язання, які пізніше трансформуються в справи про банкрутство, арешт майна з передачею його на зберігання загарбникам чи продаж з аукціону “потрібним людям”. Зловмисники також можуть використовувати підроблені кредитні договори, на підставі яких дані про нового власника майна потрапляють до реєстрів.

  1. Ви не відслідковуєте державні реєстри

Зміни в реєстри уповноважені вносити переважно державні реєстратори або нотаріуси при наявності електронних ключів. Оскільки рейдери можуть використовувати так званих «чорних» нотаріусів, обов’язковим превентивним методом є щоденна перевірка реєстрів та відслідковування можливих змін щодо юридичних осіб, об’єктів нерухомості тощо.

  1. Правоохоронні органи та органи контролю зачастили до вас з перевірками

Не секрет, що рейдери можуть використовувати корупційні зв’язки з органами влади для отримання підстав для атаки. Таким же чином вони здобувають і «потрібні» рішення суду, підробляють довіреності, заповіти, протоколи зборів. Розглядаючи справи про рейдерство, суди вимагають доказів підроблення документів, на що потрібні роки й немало грошей. Тож рейдерство, як і будь-яку проблему, простіше вчасно попередити, ніж потім «гасити пожежу».

Читайте також: Як уберегтися від рейдерства?

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *