Кого можна назвати сепаратистом: коментує юрист

Сьогодні слово “сепаратизм” зустрічається в медіапросторі частіше за “патріотизм”. Сепаратистів не люблять, їх зневажають, проте не всі розуміють, що саме криється за цим поняттям. ЦКП Інформ роз’яснює, які дії варто розцінювати як сепаратистські та чого не варто робити, аби не потрапити за грати

Сепаратистом можна назвати людину, яка порушує статтю 110 Кримінального кодексу України (ККУ) “Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України”. Людина, що умисно діє задля зміни державних кордонів України, публічно закликає до таких дій або фінансує їх – сепаратист. За такі дії передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років, згідно ст..110 ККУ.

Якщо такі дії чинить представник влади, група осіб або людина повторно – це карається позбавленням волі строком від 5 до 10 років. А якщо такі дії призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків – покаранням стане позбавлення волі строком від 15 років до довічного.

Отже, як би сильно вам не хотілося обізвати сепаратистом сусіда, що підтримує анексію Криму або вважає легітимними самопроголошені республіки на Сході – для цього немає правових підстав, доки він не почне публічно закликати до такої підтримки. Згідно статті 34 Конституції України, у нас свобода слова, тож кожен має право на власну думку. Проте, якщо цей сусід виступить перед іншими із закликом від’єднати певну території від країни або фінансувати подібне – це загрожує йому кримінальною відповідальністю.

Розглянемо приклад. Петро Петренко, який написав на своїй сторінці у Facebook:

Я вважаю, що ДНР і ЛНР мають отримати незалежність!”, – не сепаратист. Він поділився своєю думкою, не більше. Проте, якщо такий Петро Петренко є публічною особою в Україні та має численних підписчиків – це привід для правоохоронних органів звернути увагу на таку особу.

А от якщо пересічний Петро Петренко напише на своїй сторінці у Facebook:

Давайте зберемося, аби відвоювати незалежність ДНР і ЛНР” – він справжній сепаратист, адже закликає до сепаратистських дій. Його буде покарано відповідно до Закону.

Юрист Центру Конфліктології і Права Олена Садовець додає, що в соцмережах проблемним може стати питання доказової сили поста в інтернеті, а саме ідентифікації того, хто поширює ці заклики.

Зламати сторінку користувача в фейсбуці і поширити від нього протиправні заклики сьогодні може і п’ятикласник, але притягнути за статтею 110 ККУ до відповідальності можна тільки винну особу. Тобто не можна покарати за необережність або недбалість, – зазначає Олена

Також не варто плутати сепаратистів, терористів та окупантів.

Ось кілька реальних прикладів сепаратистських дій українців:

Мешканець Дніпропетровська вів активну антиукраїнську пропаганду в соціальних мережах за гроші Російської Федерації. 37-річний адміністратор декількох груп «ВКонтакте» поширював матеріали, спрямовані на зрив мобілізації, дискредитацію діючої влади, відкрито закликав до підтримки злочинних дій терористів т.зв. «ДНР» і «ЛНР» та створення подібних «республік» в інших областях України, повідомила прес-служба СБУ. За цією справою відкрите кримінальне провадження за ч. 2 ст. 110 та тривають слідчі дії. Чоловіку загрожує позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої.

Сепаратистку з Харкова позбавили волі строком на один рік за співпрацю з російськими спецслужбами, повідомив прес-центр СБУ 18 серпня. 50-річна харків’янка передавала дані про українські підрозділи та важливі об’єкти на території Харкова. Вироком суду сепаратистку визнано винною за ч. 1 ст. 110 ККУ.

На останок варто сказати, що держава, в якій ми прагнемо жити – наших рук справа. Необхідно любити свою країну та робити її кращою щодня, не дозволяючи нікому жодним чином посягати на її цілісність. А тим, хто прагне жити в сусідній країні, варто переїхати туди самому, а не намагатись натягнути чужу країну на рідні землі.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *