Як скоротити витрати на послуги банків? 5 порад для власників бізнесу

#банки

Вартість послуг за розрахунково-касове обслуговування (РКО) банків України відчутно зростає. За підрахунками «Фінансового клубу», більшість фінустанов у 2016 — на початку 2017 року підняли ціни на 10-15%, а подекуди й на 30%. За прогнозами експертів, цього року вартість РКО збільшиться ще на 15%. Чи стануть послуги якіснішими відповідно до нових цін? Та як бізнес може мінімізувати витрати за користування банківськими послугами?

Подорожчання на 10-15% уже відбулося. Незабаром ціни підіймуть іще

Відтепер так званий пакет із мінімальним лімітом платежів на рахунки інших компаній коштує від 160-180 гривень на місяць. А от безлімітні пакети послуг РКО вартують 2 тисячі гривень.

На думку Андрія Нікітіна, директора рейтингової агенції «Стандарт-Рейтинг» і кандидата економічних наук, подальше дорожчання послуг банків протягом 2017 року реальне:

Банки втрачають кошти від кредитних ризиків і їм потрібно заміщувати падіння відсоткових доходів комісійними. У 2017 та 2018 роках вартість РКО буде значно зростати саме через бажання банків замістити відсоткові доходи комісійними. А це підганятиме зниження процентних ставок за кредитами

Також цього року відчутно збільшаться тарифи на послуги торговельного еквайрінгу — POS-термінали. Адже 70% із них експлуатують застаріле обладнання, а щоб їх замінити, треба чимало банківських інвестицій.

На зростання вартості банківських послуг впливає не тільки курс нацвалюти та інфляція

Попри зниження спроможності гривні та зростання цін на енергоносії, що збільшує видатки на операційну діяльність банків, є й інші чинники збільшення вартості РКО:

  • Росте рівень інфляції. Це спонукає зростати заробітні плати банківських працівників (хоча саме у 2016 році в банківській сфері навпаки скоротили кількість працівників до декількох тисяч)
  • Банки мають велике бажання розвантажити свої відділки та підштовхують клієнтів до переходу на дистанційне обслуговування
  • Низький рівень кредитування, що також не дає великих прибутків банкам, тож їм доводиться шукати інших шляхів для накопичення коштів

Держава не впливає на вартість

А чи можуть взагалі держоргани, зокрема Національний банк України (НБУ) чи Антимонопольний комітет України (АМКУ), втручатися в процес підвищення вартості послуг банків?

Банки самостійно встановлюють тарифи на свої послуги. Відносини банків та клієнтів регулює законодавство України, нормативно-правові акти НБУ, а також договір між клієнтом і банком.

А от органам держвлади і місцевого самоврядування заборонено впливати на керівництво чи працівників банків під час виконання ними службових обов’язків або втручатися в діяльність банку (за винятком випадків, передбачених законом), — юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Тетяна Журавель

Отже, уряд на встановлення тарифів на законодавчому рівні впливати не може. А оскільки Антимонопольний комітет України є державним органом зі спеціальним статусом (захищає конкуренцію в підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель), то він може перевірити інформацію щодо можливих порушень у сфері захисту конкуренції.

Але де-факто ні НБУ, ні АМКУ не спроможні захистити бізнесменів.

Є декілька шляхів мінімізувати витрати на банківські послуги

Як скоротити витрати на РКО і що для цього треба? Відкриваючи будь-який рахунок у банку, підприємці повинні знати, що все ж таки доведеться вкласти на це 1-2 тисячі гривень.

Якщо у немає бажання щоразу особисто йти до відділку банку, плюс треба заощадити час бухгалтерів, інтернет-банкінг — вдала альтернатива. Вартість платежів при цьому реально нижча.

Умови надання РКО банками України:

Банк Щомісячна плата за РКО та систему “клієнт-банк” Зняття готівки з рахунку (% від суми) Плата за проведення 1-го платежу за допомогою системи “клієнт-банк”
Райффайзен Банк Аваль 200 або 0 (при середньоденних залишках понад 200 тис гривень) 0,5 (мінімум 3 гривні) 1 (перші десять платежів безкоштовні)
Укргазбанк 60 0,4 2,5
Ідея-банк 0 0,5 (мінімум 25 гривень) 2
ІндустріалБанк 150 0,5 1,5 (перші 5 безкоштовно)
ПриватБанк 100 0,75 3
Банк КредитДніпро 225 0,7 2 (перші 30 безкоштовно)
Ощадбанк 149 8 0,2 (перші 25 безкоштовно)
ПУМБ 120 1 1,5 (перші 20 безкоштовно)
Укрексімбанк 130 1 2,5
УкрСибанк 209 1,5 1,5 (плюс 0,1% від суми)

Джерело: АУБ

Це корисно

Налагоджувати роботу з фінустановами треба залежно від того, які особливості має бізнес.

1. Якщо вихідних платежів обмаль, однак існує потреба у великих обсягах готівки, є сенс обрати банк із найменшою платнею за зняття коштів.

2. Якщо, навпаки, кількість перерахувань на рахунки в інших банках велика, варто обирати пропозиції з невисокими тарифами. Так, вартість щомісячного обслуговування буде незначною, навіть якщо вона й буде більшою, ніж в інших фінустановах.

3. Деякі банки акумулюють спеціальні пакети послуг для невеликих компаній із малою кількістю працівників. Проте інколи навіть для них деколи вигідніші пакети як для великих.

4. Є банки, що не беруть коштів із клієнтів за підключення до клієнт-банку. Приваблива пропозиція безкоштовного підключення маскує надвисоку вартість інших важливих тарифів.

5. Фінансова доцільність змінити стратегію обслуговування існує для тих компаній, чия діяльність уповільнена. Просто перейти на тарифи для фізичних осіб, які займаються підприємництвом. Тоді вартість послуг нижча, ніж для юросіб.

Наразі дуже мало банків надають своїм клієнтам послугу овердрафту (короткострокове кредитування на виплату поточних платежів) без застави. Серед тих, що таки пропонують цю послугу, надають її за надвисокими відсотками — до 20% річних. Таке можуть собі дозволити лише компанії з високою оборотністю капіталу.

Банківська система перебуває у кризі, тож відшукує джерела збільшення прибутків. Експерти прогнозують, що 2018-ий може стати роком поновлення масового кредитування малих і середніх підприємців. Тоді банки отримають чималі доходи від відсоткових ставок за позиками і, можливо, знизять тарифи для бізнесу.

Ігор Гонта

Поділіться корисною інформацією з друзями: