Податки онлайн і єдиний рахунок для бізнесу. Межа між зручним та ризикованим

#податки

Мінфін оприлюднив зміни в Податковому кодексі, які вводять єдиний рахунок для сплати податків і зборів та єдиний внесок на обов’язкове державне соцстрахування. Тепер бізнес платитиме податки через електронний кабінет на єдиний рахунок, який можуть відрити за власним бажанням

Про електронний кабінет платника і те, як він працює

Податковий кодекс доповнили й статтею 421, що регулює роботу електронного кабінету платника податків. Натомість останні зміни, хоч і було оприлюднено, але повністю зі змістом змін ознайомитися неможливо.

Нововведення мають дозволити платникам працювати з фіскальною службою онлайн, проводити звірки розрахунків із бюджетами, керувати сумами помилково чи надмірно сплачених коштів, заповнювати, перевіряти і подавати податкові декларації.

Усі платежі через Електронний кабінет платника податків надходитимуть на єдиний рахунок, який буде відкрито для платника за його згодою на центральному рівні Державної казначейської служби України. Для таких рахунків треба обов’язково мати цифровий підпис.

Автори законопроекту пропонують доповнити Податковий кодекс новою статтею, згідно з якою єдиний рахунок не використовуватиметься платником податків для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з ПДВ та акцизного податку з реалізації пального. Платник податків матиме право перераховувати кошти з єдиного рахунку на рахунки, відкриті в СЕА ПДВ та в СЕА РП.

Якщо цей законопроект буде прийнято, він набере чинності як закон з 1 січня 2018 року <…> Кінцевий термін повсюдного впровадження таких змін — це 1 липня 2018 року

Тобто всі зміни, як того й хоче Мінфін, ухвалять до кінця осені.

Кому це потрібно: бухгалтерам і власникам бізнесу чи фіскалам?

Але податківці, економісти й підприємці вбачають ці зміни не надто позитивними.

За словами Тетяни Острікової, члена комітету Верховної Ради України з питань податкової політики, урядовці неодноразово говорили про те, що старт нового електронного кабінету мав відбутися вже влітку — 1 липня:

Проте він уже тривалий час працює лише в тестовому режимі. Для того, щоб перевести його на повноцінну роботу, потрібне фінансування. Чи закладене воно в держбюджет — велике питання.

 

Треба зробити все, щоби цей кабінет став не просто інтерфейсом, а був інструментом, що надасть можливість отримати будь-яку довідку, будь-яку інформацію з податкових органів через електронні засоби

Головні бухгалтери держпідприємств Києва і підприємці підтвердили електронний кабінет платника податків не працює: протягом року вони марно намагалися увійти в систему. Вони переконані, що електронний кабінет більше заплутує та навантажує, ніж реально допомагає.

Як повідомляють фіскальні органи, столичні підприємці набагато менше працюють з електронним кабінетом, ніж їхні колеги з Одеси чи Харкова.

Впровадження Електронного кабінету платника податків і уведення Єдиного рахунку — це загальносвітова практика. Проте це — для цивілізованих країн (зокрема США), де вона працює непогано.

У Росії її можна ввести набагато ефективніше, бо там менш заплутане податкове законодавство. В наших, українських, реаліях ідея Єдиних рахунків для сплати податків ні до чого не призведе. Нам слід спростити податкову систему, — Михайло Стрельников, президент Громадської організації «Фінансова грамота України»

Якщо результат буде меншим за проблеми

В уведенні змін у податковому законодавстві важливо оцінити той позитивний результат, який можна буде отримати від цих змін. Але якщо він є меншим за проблеми і труднощі та усунути їх не можна, у змінах немає потреби.

Для цього існує громадське обговорення, — Ігор Кравченко, юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права»

На думку юриста, до недоліків слід віднести й загальні проблеми, пов’язані з роботою електронного кабінету. Зокрема, ризик виникнення технічних і методологічних помилок у його роботі:

Перевірка помилок технічними адміністраторами і методологами здійснюється протягом 72-х годин. Крім того, підприємці побоюються виникнення ситуацій, за яких адміністратор не визнає реальну технічну помилку як таку. А це може призвести до необґрунтованих санкцій до платника податків, — юрист

Поки що користувачі переконані: проблем із уведенням Єдиного рахунку та Електронного кабінету більше, ніж вирішених питань. Результатом таких змін (якщо вони дійсно будуть) стане відсутність людського фактора. Тобто відкриється ще одна ніша для масованих проявів корупції.

Ігор Гонта

Поділіться корисною інформацією з друзями: