Кому світять податкові канікули? Що це таке і як працює

#податки

Юрист відповідає на найпоширеніші питання підприємців і розповідає, хто може піти на податкові канікули, а хто ні

Що таке податкові канікули

Оксана Воловик, юрист

Згідно з українським законодавством, це — термін, упродовж якого платники податків звільняються від сплати окремих видів податків або оподаткування взагалі.

Податкові канікули зменшують фіскальне навантаження на бізнес. Тому за цей час компанії зазвичай спрямовують свої кошти в розвиток проектів, рекламу і продажі.

Наші підприємці вже знайомі з «канікулярною» практикою щодо податку на прибуток із 2011 по 2015 рік. А з прийняттям минулого року Закону про покращення інвестиційного клімату для підтримки малого бізнесу Податковий кодекс доповнили новою нормою.

Ці зміни запровадили податкові канікули для платників податку на прибуток підприємств на п’ять років — з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2021 року.

Хто і як може піти на податкові канікули

Канікулярну (нульову) ставку податку на прибуток у будь-який звітний період з 2017 по 2021 рік застосовують не до всіх підприємств. Для того, щоб піти на податкові канікули, платник повинен одночасно відповідати кільком вимогам закону.

1. Річний дохід

За останній річний звітний період дохід платника не повинен перевищувати 3 мільйони гривень.

2. Розмір зарплати

Розмір нарахованої за кожний місяць звітного періоду заробітної плати (доходу) кожному з працівників має бути не менше, ніж дві мінімальні зарплати. А працівники повинні перебувати у трудових відносинах із платником.

3. Відповідність критеріям

Є кілька критеріїв, яким обов’язково має відповідати платник, щоб піти на податкові канікули:

  • платник утворений в установленому законом порядку після 1 січня 2017 року
  • чинний, в якому протягом трьох послідовних попередніх років (або протягом усіх попередніх періодів, якщо з моменту його утворення пройшло менше трьох років) щорічний обсяг доходів задекларовано не більше, ніж на 3 млн грн. Та в якого середньооблікова кількість працівників протягом цього періоду становила від 5 до 20 осіб
  • зареєстрований платником єдиного податку в установленому законодавством порядку в період до 1 січня 2017 року та в якого за останній календарний рік обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 3 млн грн. А середньооблікова кількість працівників становила від 5 до 50 осіб

Якщо платник, який застосовує податкові канікули, в будь-якому звітному періоді досягне показників отриманого доходу, середньооблікової чисельності або середньої зарплати працівників, з яких хоча б один не відповідає зазначеним критеріям, то прибуток, отриманий у такому звітному періоді, оподатковується за базовою ставкою (18%).

Які бувають винятки

Не слід розраховувати на податкові канікули тим платникам податку на прибуток, які хоч і відповідають зазначеним критеріям, але за способом утворення або видами діяльності визначені законодавцем як виняток.

Вони можуть бути утворені після 1 січня 2017 року шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), приватизації та корпоратизації, що є винятком.

Платники податків, що працюють у сфері розваг, виробництві, оптовому продажі, експорті/ імпорті підакцизних товарів, також є винятком. Є ним і ті, хто є виробником або здійснює оптовий та роздрібний продаж пально-мастильних матеріалів, видобуває, виробляє серійно і виготовляє дорогоцінні метали й каміння, зокрема органогенного утворення.

Страхові та фінансові компанії, ті, хто здійснює обмін валют і операції з нерухомим майном, також не можуть піти на податкові канікули. Це ж стосується й видобутку та реалізації корисних копалин.

Виняток поширюється й на поштову та кур’єрську діяльність, організацію торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату, послуги у сфері телебачення і радіомовлення, охоронну діяльність, діяльність у сфері виробництва і розподілення електроенергії, газу та води; діяльність у сфері бухгалтерського обліку та інжинірингу.

Не можуть звільнитися від оподаткування, пішовши на податкові канікули ті, хто працює в галузі права.

Нагадаємо, що адвокати мають право не платити податки як самозайняті особи. Проте це, якщо вони зареєстровані як ФОПи і є платниками єдиного податку.

Поділіться корисною інформацією з друзями: