Як крадуть готівку: про шахрайство з банкоматами

Понад 55% українців майже завжди використовують банкомати. Ще 27% роблять це час від часу. І кожен — потенційна жертва банкоматних шахраїв. Злочинці перехоплюють готівку, коли власник картки намагається її зняти. Розповідаємо про види шахрайства з банкоматами і те, як цьому запобігти

#шахрайство
шахрайство з банкоматами в україні

Минулого року збільшилася кількість випадків івс-дроппінгу до 71

Iвс-дроппінг — метод зчитування картки, коли зловмисники роблять отвір під карт-рідером, маскують його наклейкою з логотипом банку та підключаються до комунікаційної мережі банкомату.

При цьому якось візуально помітити, що з банкоматом не все гаразд, можливо. Під наклейкою видно круглий отвір — це встановлена мікрокамера спостереження.

За останні півроку шахраї скористувалися скіммінгом 50 разів

Скіммінг — встановлення накладок на клавіатуру, карт-рідер чи кабель банкомату, коли зловмисники намагаються заволодіти даними картки. Вони встановлюють в отвір для приймання карток обладнання запису даних. Згодом здобутий ПІН-код і номер картки шахраї використовують для створення карток-підробок, щоб зняти гроші з рахунку жертви.

Скіммінгове обладнання зазвичай помітне. Тому більшість банків надають зображення справного банкомату або його клавіатури. Випадки скіммінгу найчастіше фіксувалися у великих містах України —  Києві та Одесі.

Завжди закривайте клавіатуру рукою, портмоне, сумкою або будь-яким іншим предметом, коли вводите ПІН-код. Навіть якщо шахраї встановили пристрій для копіювання даних банківської карти, без ПІН-коду вони не отримають до неї доступ.

Шахраї стали рідше «перехоплювати» готівку в банкоматах, але ризик усе одно є

Кеш-треппінг — захват грошей, коли на проріз для видачі готівки шахраї приклеюють накладку з липкою стрічкою. Гроші приклеюються, жертва думає, що банкомат поламаний, та відходить, а шахрай знімає наліпку та забирає гроші.

Якщо на екрані банкомату з’явилося повідомлення про зняття готівки, гроші не вийшли з отвору, а операція ніби пройшла успішно, — це ознаки можливого шахрайства. При цьому ви можете навіть отримати смс-повідомлення про те, що гроші було знято.

Перевіряйте, чи наявні сторонні пристрої на отворі банкомата. Зазвичай картка важко й повільно виходить із отвору. А якщо банкомат не видав вам грошей, залишайтеся біля нього і телефонуйте до банку.

За даними Української міжбанківської Асоціації членів платіжних систем (EMA), у 2017 році кількість випадків кеш-треппінгу скоротилася увосьмеро. Тобто з минулорічних 468 інцидентів до 66. Хоча банки встановлюють антикештреппінгові накладки та проводять інформаційні кампанії з безпеки, все одно цей вид шахрайства є основним серед інших у країні.

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *