Чекайте в липні: реформа митниці, що має врятувати бізнес

#реформа
корупція на митниці

Українська митниця на сьогодні — один з найкорумпованіших органів. Але саме ця держструктура могла б давати вдвічі-втричі більше надходжень до бюджету країни. З’ясовуємо, що пропонує держава і чого хочуть експортери та імпортери. Наша влада чи то власноруч, чи то під напором бізнесу дійшла реформи митної служби. Подейкують, що до кінця липня, документ буде прийнято.

Що означає уведення митного аудиту і уповноважених економічних операторів

Передусім підприємці пропонують увести інституції митного аудиту та уповноважених економічних операторів. Кажуть, що запровадження цього інституту вирішить проблеми митної вартості та інших контрольних процедур на кордоні. Пост-аудит також має стати базою для роботи інституту економічного оператора.

Пост-аудит може позбавитися бар’єрів у торгівлі, а це збільшить ВВП. Начебто влада і не проти цього. Та чи є ризики?

Інститут митного пост-аудиту розробили й закріпили в законах України та на міжнародному рівні. Але досі пост-аудит не запрацював.

Митний кодекс передбачає значні штрафи. Проте не наявність, а саме невідворотність настання відповідальності зможе дисциплінувати декларантів і навчить їх самоконтролю, — Марина Суткович, юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права»

Статус УЕО для підприємств: як отримати і що він дає

Сьогодні ж уповноважений економічний оператор (УЕО) — це звичайне підприємство, створене відповідно до українського законодавства, і яке має право користуватися спеціальними спрощеннями.

Реформа передбачає, що підприємства зможуть отримувати спецстатус УЕО, який свідчитиме, що підприємство прозоре і надійне. Тобто статус УЕО зможуть отримати ті компанії, що підтвердять свою благонадійність.

Отримання статусу УЕО дає право підприємству отримати дозвіл на здійснення великої частки митних формальностей самостійно. Це економія часу та коштів підприємця, великий плюс до репутації надійного контрагента, — Марина Суткович

Для України система УЕО — один із кроків євроінтеграційного напряму. Ми можемо стати частиною глобального ланцюга безперервного товарообігу, адже тільки в ЄС нараховується близько 13,6 тисяч компаній із таким статусом, у США — майже 11.

Сертифікати уповноваженого економічного оператора бувають таких видів: 1) на спрощення митних процедур; 2) щодо надійності і безпеки; 3) на спрощення митних процедур і щодо надійності та безпеки.

Реальне запровадження інституту УЕО має розвантажити роботу митниці, прибрати бюрократичні перепони.

Під категорію УЕО підпадають виробники, імпортери, експортери, брокери, перевізники, консолідатори, торговельні посередники, оператори портів, аеропортів і терміналів, інтегровані оператори, склади та дистрибутори.

Компаніям із таким статусом митні органи надаватимуть низку пільг. І головне тут — комунікація з бізнесом.

Інститут УЕО передбачає, що митницю залучатимуть дистанційно, використовувати принцип декларативної згоди, здійснювати перевірку документів після випуску товарів, тобто пост-митний контроль, що значно скорочує потреби нарощувати штат митниці за умов росту товаропотоків.

Про інші цікаві інструменти для експортерів та імпортерів

Зараз митниця перевіряє, чи здійснено контроль товарів ветеринарами, санітарами та іншими інспекціями як на ввезенні, так і на вивезенні. Це нерелевантно, з точки зору міжнародної практики.

При вивезенні товарів слід скасувати повторну ревізію. Оскільки країна-імпортер, відповідно до прийнятих нею стандартів, сама піклується про безпечність товарів, що прибули на її територію.

Тому співпраця митниці з УЕО дозволятиме делегувати самому УЕО проведення необхідних видів контролю.

Подача перевізником короткої ввізної декларації — ENS — до моменту ввезення товарів в Україну, даватиме можливість порівняти дані декларанта і перевізника. Це інструмент оцінки ризиків до прибуття товарів та істотного прискорення процедури оформлення вантажів.

УЕО може використовувати дозвіл на застосування загальної гарантії, щоб відпускати товари просто на своєму складі і лише потім здійснювати митні платежі. УЕО не обмежений у застосуванні спрощень до операцій із товарами, за якими здійснюється нетарифне регулювання.

Реформування митниці, проходитиме за 19-ма напрямками, які Кабмін має затвердити до кінця липня

Навчання персоналу і те, що митники мають відкритіше комунікувати з громадянами, для української митниці давно перетнуло дедлайн.

Найбільше підприємців цікавлять зміни у процедурах визначення митної вартості і пропуску товарів. Тому реформатори пропонують запровадити стандартні алгоритми цього.

Наприклад, спочатку перевірити документи на наявність розбіжностей у даних, що підтверджують вартість товару. І залежно від результату переходити до виконання наступного пункту. Так, якщо відмінності виявлені, слід вимагати документів від імпортера.

За словами Олександра Лазарева співголови Митного комітету Європейської Бізнес Асоціації, урядовці порозумілися з бізнесом:

Коли вперше зайшла мова про концепцію такої реформи, то бізнес до цього поставився дуже скептично. Проте тільки-но ми розпочали роботу в групах Міністерства фінансів, скепсис минув

Бізнес порозумівся з владою щодо гарантій сплати митних платежів

Зараз підприємство, не згодне з митниками щодо завищеної вартості митної оцінки вантажу, може сплатити бюджетним органам або надати на суму різниці свої фінансові гарантії. Гроші йдуть до митниці. Термін дії таких гарантій невеликий — 90 днів. За такий строк підприємства-імпортери не можуть оскаржити рішення в суді та мають усе сплатити.

Бізнес має надії, що митна реформа стане стійкою до корупційних проявів і контрабанди. Це все начебто почули в Державній фіскальній службі. Так, в. о голови ДФС Мирослав Продан днями заявив, що за планово створення Департаменту третингу та управління ризиками. Фахівці зможуть вести віддалене спостереження за пунктами пропуску та зонами митного контролю і координувати свої дії з усіма зацікавленими сторонами.

Ігор Гонта

Поділіться корисною інформацією з друзями: