#прозорро

Як працює збут активів ліквідованих банків на ProZorro.Продажі? Про ризики і закон

У червні 2017-го минув рік з моменту підписання меморандуму про побудову в Україні прозорого та ефективного продажу активів банків, які уже ліквідовано або які ліквідуються. ФГВФО, проектна команда ProZorro, Мінекономрозвитку та агенція Transparency International Україна запроваджують нову систему продажу таких активів через систему електронних торгів. Чи готові українські закони регулювати такий продаж? Які недоліки платформи ProZorro.Продажі? І чому покупцям майна ліквідованих банків не слід сподіватися, що в них не заберуть придбаного

Усі активи фінустанов, що ліквідуються, планують виставляти на електронних торгах до кінця 2017-го

Керівники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) планують уже до кінця цього року виставляти активи (майно) фінустанов, що ліквідуються, на електронних майданчиках. Ініціатори переконані, що система забезпечить прозорі та справедливі торги і не дозволить стороннього втручання.

Рік тому, підписавши меморандум, ми з ProZorro почали створювати систему ProZorro.Продажі, що працює за принципом «усі бачать усе», — Костянтин Ворушилін, директор-розпорядник ФГВФО

Формально наше законодавство повністю готове до продажу активів збанкрутілих банків через систему електронних торгів. Сьогодні процедуру продажу активів таких фінустанов регулює спеціальне положення Фонду гарантування, затверджене минулого року:

Це Положення визначає не тільки те, як має відбуватися продаж активів (майна), а також його принципи і критерії. Останні застосовують під час складання як планів продажу на рівні збанкрутілих банків, так і пропозицій по окремих активах/пулах майна.

Щоб продавати активи (майно) банку, воно має входити до ліквідаційної маси фінустанови.

Більш ліквідні активи можна продавати по-старому. Менш ліквідним підійде ProZorro

Банківський експерт, член Ради НБУ у 2003-2005 та 2007-2014 роках, нардеп Василь Горбаль стверджує, що, наприклад, чинна система електронних торгів арештованим майном CETAM надає максимум інформації покупцям. Але інша річ — якість підготовки документів і лотів.

Часто лоти, які формував Нацбанк, несли мінімум інформації, без розкриття даних про заставу, технічні характеристики. Тому треба, щоби регулятор і ФГВФО ретельно готували документи. А продавати на розрекламованому майданчику ProZorro чи на якомусь іншому — то все не має жодної різниці, — Василь Горбаль

Ті майданчики, що працювали і працюють із Фондом гарантування (ТОВ «Електронні торги України», товарні біржі «Полонекс» та «Українська Агропромислова»), можуть власноруч шукати покупця на активи банків.

Більш ліквідні активи можна продавати як і раніше. А коли йдеться про менш ліквідні, можна буде пристати і на Prozorro.Продажі.

Фонд гарантування виставлятиме на продаж лоти із центральної бази даних

прозорро продажі

Джерело: сайт Prozorro.Продажі

Наприклад, у банка, що ліквідується, є автопарк. Сам Фонд гарантування вирішує оформити його окремим лотом. Усі автомобілі вносяться до центральної бази даних. Будь-який покупець може переглянути ЦБД і визначитися з придбанням.

На сайті торгів зазначені й дати проведення такого електронного аукціону. Покупець реєструється в системі та пропонує свою ціну. Під час торгів можна підвищувати ставку (від початкової вартості лоту).

Незаконно ліквідовані банки можуть усе зіпсувати

Проте головними ризиками дії такої, на перший погляд, досконалої системи є юридичні аспекти, що діють поза системою.

Так, продаж активів незаконно ліквідованих банків можуть визнати недійсним. На сьогодні відомо 15 фінансових установ, які довели в суді незаконність їхньої ліквідації. Це банк «Союз», «Преміум». «Капітал», «Укрінбанк», «Київська Русь», «Східно-промисловий банк», «КГС-банк», «ТК Кредит», «Велес», «Радикал банк», «Фінансова ініціатива», «Хрещатик» і «Михайлівський».

Останні три були досить потужними, і від дій Фонду гарантування щодо їхньої ліквідації потерпають чимало громадян та компаній.

Нацбанк не сприймає в цьому сенсі рішення судів. Але це питання часу.

Подальший розпродаж активів цих банків начебто є (чи буде) незаконним. Тобто фізичні чи юридичні особи, які придбаватимуть активи цих установ на електронних торгах, повинні будуть їх повернути за рішенням суду. І лишатимуться без грошей та придбаного.

Юристи переконані, що заперечувати таке в частині можливих судових тяжб не можна, враховуючи специфіку наших судів.

Якщо суд останньої інстанції винесе рішення про відміну ліквідації банку, він таким чином визнає дії Нацбанку незаконними. І відповідно, розпродаж активів цих фінустанов.

 

На сьогодні, наскільки мені відомо, регулятор не погоджується з такими рішеннями та оскаржує їх в апеляційному порядку, — Артем Бондаренко, юрист ЮК «Центр Конфликтології і Права»

Так чи інакше продажем активів ліквідованих банків займається Фонд гарантування, який із виручених коштів повертає гроші клієнтам збанкрутілих установ.

Тому, якщо й будуть майнові претензії зі сторони «відновлених» банків, то адресовані вони будуть Нацбанку та ФГВФО, — Артем Бондаренко

Чи можливе втручання сторонніх осіб в роботу ProZorro.Продажі? Розробники платформи заперечують це. До речі, за несанкціоноване втручання в роботу електронних систем передбачена кримінальна відповідальність аж до позбавлення волі від трьох до шести років.

Щодо того, наскільки ефективно працюватиме система ProZorro.Продажі, можна буде сказати за півроку.

Ігор Гонта

Поділіться корисною інформацією з друзями: