Як Київ став містом МАФів і як це вплинуло на малий бізнес в Україні

МАФ, або мала архітектурна форма, вже котрий місяць є чи не найголовнішим ньюсмейкером Києва. З останніх баталій: мер Віталій Кличко запропонував торгівцям переїхати на перші поверхи будівель, аби не заважати малому бізнесу та не псувати зовнішній вигляд столиці, а ті, в свою чергу, пішли під стіни КМДА з пропозицією щомісячно платити за паркову пересувних кіосків, тільки б залишити все як є

Кияни, гості столиці та урбаністи часто нарікали, що Київ – місто кіосків. Виходячи з будь-якої станції метро, люди передусім бачили не архітектуру, а МАФи.

Такий стан речей хоч і викликав роздратування, проте багато років майже не рушав з мертвої точки. Все змінилось нещодавно, коли мер Віталій Кличко вирішив запам’ятатись містянам залізним кулаком не лише на рингу, а й у боротьбі з незаконними кіосками.

Чому їх так багато та кому вони належать

Директор Департаменту міського благоустрою Дмитро Білоцерковець заявив в інтерв’ю для ЛігабізнесІнформ, що, за їх підрахунками, весь ринок малих архітектурних форм контролюють 20 чоловік, серед яких колишні прокурори, міліціонери та посадовці часів Януковича. Малий та середній бізнес орендує в них кіоски за 8 – 12 тисяч грн.

Бариста Микола орендував МАФ поряд із метро Виставковий Центр:

Із стрибком долару, оренду за кіоски підвищили майже вдвічі, тож тепер платимо 10 тисяч на місяць, — розповідав він. — Багато хто з підприємців не потягнули таку суму і були вимушені піти з бізнесу. Платять усі тутешні кіоски одному власнику, його ім’я ми називати не можемо

Після демонтажу більшості пересувних кав’ярень поряд зі станцією (а їх там налічувалось біля десяти), МАФу Миколи більше немає. Тепер, підіймаючись ескалатором, можна побачити зелені газони поряд із студмістечком Університету Шевченка – раніше це було неможливо через щільний ряд закусочних.

Дмитро кілька років тому відкрив кав’ярню у переході поряд з метро Шулявська. Каже, що відкрити точку було зовсім неважко, оформивши ФЛП.

Спочатку платив 8 тисяч за місяць, зараз оренда підвищилась, тож був вимушений підняти і ціни. Бізнес почав окупатись вже з другого місяця, тож вкладання дуже вигідне

Також Дмитро відповів, що весь перехід орендує свої точки в одного власника.

Підприємець Денис орендує торговельну точку з речами у переході на Осокорках:

Після відкриття ЧП все просто – потрібно тільки заплатити за 2 місяці оренди. Ні з адміністрацією міста, ні з власниками ми справи не маємо – з нами підписує договір посередник , він же збирає гроші за оренду. А власники, зазвичай, дуже високо літають, для них МАФи – просто один з видів прибутку, побічний бізнес.

 

Я, наприклад, за часів Януковича орендував точку у племінниці Азарова, їй належало близько десяти таких об’єктів. Я навіть не впевнений, що вона про це знала, але пасивний заробіток таким чином мала. Зараз наш власник каже, що у нас все офіційно і проблем з адміністрацією не виникне

Через те, що сьогодні законодавча база України не має чіткого регулювання функціонування МАФів, дозвіл на оренду у власників із сумнівною репутацією отримати легко, а от знайти законний привід демонтувати кіоск – дуже складно. Наразі функціонування МАФів регулюється ст.21 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” та Постановою Кабміну №548 від 25.05.2011. Згідно останнього документу, видачу дозвільної документації на МАФ, в тому числі, на оренду земельної ділянки, проводять місцеві органи управління.

Кого образить місто без МАФів

За словами Дмитра Білоцерковця, за час кампанії проти МАФів вже було демонтовано 8 тисяч одиниць. Це приблизно половина з незаконно встановлених об’єктів. Тож боротьба триває.

Київська міська адміністрація затвердила схему розміщення 229 об’єктів пересувної торгівлі. Про це йдеться у розпорядженні №731 від 23.07.2015. Зараз в Києві біля 2 тисяч МАФів, тож виконання розпорядження під великим питанням. Згідно документу, на Хрещатику та на Майдані Незалежності пересувні МАФи розміщуватись не будуть.

Асоціація мобільних кав’ярень підготувала звернення до КМДА, в якому хоче запропонувати платити щомісячний фіксований паркувальний сбір 1 тис. грн. Це приноситиме до міського бюджету додаткових 6 млн. грн на рік. За словами асоціації, просто неможливо зменшити кількість торговельних точок у 10 разів, тож більшість пересувних МАФів піде у тінь.

Також, на думку асоціації, несправедливо влаштовувати аукціон з продажу місць пересувної торгівлі, адже підприємець, що кілька років напрацьовував клієнтів, буде змушений купити своє ж місце за великі гроші. За умов кризи в людей просто немає  на це грошей, тож вони просто віддадуть своє місце тому, хто згодиться заплатити максимальну суму.

Адвокат Тетяна Войнова прокоментувала ситуацію:

Чинне законодавство встановлює, зокрема, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та за рішенням власника об’єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

 

Однак, основною і найважливішою проблемою, на мій погляд, є відсутність чіткого та прозорого врегулювання на законодавчому рівні правових відносин щодо діяльності та легалізації МАФів, щодо руху коштів від їх діяльності та участі у цьому населення

Вже зараз кияни відчули значне зменшення кількості МАФів, принаймні на правому березі, чим дуже задоволені. Проте потрібно брати до уваги і людей, що позбавляються робочих місць і вирішувати їхні проблеми на організаційному рівні.

Поділіться корисною інформацією з друзями: