Як не втрапити до пастки незаконного скорочення штату?

Минулий рік для «ЛУКОЙЛ-Україна» видався не надто вдалим: зниження реалізації через бойкот російських брендів, європейські санкції, чималі збитки. Чутки про те, що компанія задля виживання «скидає зайве», з’явилися ще восени. Цього разу баластом виявилися працівники, які стверджують, що компанія безсоромно ігнорує їхні інтереси та порушує законні права, пускаючи у хід усі можливі й неможливі засоби. Хто переможе – робітники чи роботодавець?

Наприкінці 2014 року компанія «ЛУКОЙЛ-Україна» оголосила своїм робітникам про скорочення штату, щоправда, за дещо оригінальною процедурою. Механізм «скорочення» передбачався такий: спочатку декілька працівників отримують відповідне попередження, з них більшість піддаються на вмовляння, на кшталт, обіцянки виплати компенсації у розмірі однієї середньої зарплати, інші – на погрози (мовляв, ми тебе так чи інакше звільнимо), та пишуть заяви про звільнення за власним бажанням. Тих, хто не погоджується, на підтвердження погроз, звільнюють під тими чи іншими приводами, наприклад, виносять догани через кількаразове спізнення на 1 (!) хвилину. За пару місяців повідомлення про скорочення отримують декілька інших, непотрібних підприємству, працівників, і все відбувається за налагодженим сценарієм.

Безумовно, нехтування правом і мораллю економить компанії величезні кошти, адже звільнені працівники не отримують ані гарантій, передбачених законом, ані грошей. Крім того, це непоганий варіант позбавитися від неугодних працівників та найняти нових із нижчими окладами. Але чи безкарно минуть «ЛУКОЙЛ-Україна» такі кадрові чистки?

Насамперед, працівникам, які підпадають під скорочення, мали б обов’язково надати альтернативу працевлаштування на інших вакантних посадах, гарантовану трудовим законодавством, – наголошує адвокат Тетяна Войнова

Проте, роботодавець стверджує, що вакансій немає, або пропонує обирати з переліку посад, що є на декілька рангів нижчими від займаної до цього посади, відповідно, зі значно меншою заробітною платою: «Не подобається – на все добре!» У той же час, відомо, що для нових претендентів існує інший актуальний перелік вільних посад.

Наступний важливий момент – по завершенні двомісячного терміну процедури скорочення працівник, окрім заробітної плати, має отримати грошову компенсацію, гарантовану чинним законодавством, – зазначає адвокат

Наразі невідомо, чи спромоглося «ЛУКОЙЛ-Україна» повідомити про скорочення штату державну службу зайнятості, як того вимагає трудове законодавство. Але ж керівництво мало б знати, що за таке порушення з підприємства стягується чималий штраф.

У кожного зі звільнених своя історія: хтось чорнобилець, у когось на утриманні малолітні діти, хтось працював на підприємстві чимало років. Дехто, не витримавши тиску керівництва та боячись втратити можливість прогодувати родину, потрапив до лікарні. Замовчування норм та положень КЗоТу, що гарантують працівникам певні права, допомагає роботодавцю уникнути відповідальності. Але й людей, які насмілюються відстоювати свої права, досить небагато. Та й роботодавець не дуже переймається через обурення звільнених, як завжди впевнений, що люди вдовольняться меншим.

Чи є шанс побороти несправедливість? Закон гарантує кожному, що його права буде дотримано, а його честь і гідність – захищено. Треба лише скористатися цим. Наразі постраждалі працівники, заручившись підтримкою кваліфікованих юристів, вийшли на перші етапи запеклої боротьби за встановлення справедливості та забезпечення своїх прав і свобод. На сьогодні вже подано позов до суду з приводу визнання процедури скорочення незаконною, а також стягнення недоотриманої заробітної плати. Перспектива задоволення позову є очевидною, адже трудове законодавство та судова практика в Україні, на щастя, на боці працівників. Отже, постраждалі мають змогу поновити свої права. Борітеся – поборемо.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *