Жага зватися батьком призвела до погроз та суду

До чого може призвести бажання зватися батьком ми побачили на прикладі судової справи Свірського В.С., який подав позов до суду проти Ніколаєвої Л.А., з вимогою визнати його біологічним батьком її сина, хлопчика Матвія. Чоловік декілька разів то з’являвся, то зникав з життя дитини, не виявляючи ніякого інтересу до її долі місяцями та роками, доки в хлопчика не з’явився справжній батько. Тоді Свірський став погрозами та шантажем вимагати визнати його батьківські права

Особисті стосунки між Свірським та Ніколаєвою зав’язалися в 1996 році. Свірський декілька разів робив пропозицію одружитися Ніколаєвій, потім тижнями не виходив на зв’язок, і знову повертався з проханнями дати йом новий шанс. Так повторювалося кілька разів. Коли він зник вдруге, то через деякий час повернувшись до Ніколаєвої, дізнався що та вагітна. Він запропонував їй побратися та жити разом. А потім Свірський став все рідше показуватися на порозі квартири, поки Ніколаєва не зрозуміла, що нема сенсу чекати чоловіка знову.

Жінка народила сина Матвія та записала в свідоцтві про народження на своє прізвище як “Ніколаєва”. Свірський періодично нагадує про себе і знову зникає. В той час Ніколаєва зустрічає більш надійного та відповідального чоловіка, з яким намагається створити сім’ю. Коли Свірський дізнається про це, то починає переслідувати Ніколаєву з пропозиціями кинути чоловіка та повернутися до нього. Після відмови він починає погрожувати, що відбере дитину в матері, якщо та з ним не одружиться. Боячись втратити сина, Ніколаєва разом з новим батьком Матвія йдуть до РАГСу, щоб чоловік офіційно всиновив хлопчика.

Розуміючи, що погрозами Свірський не досягне бажаного, він подає до Печерського суду м. Києва позовну заяву про визнання його біологічним батьком дитини. З об’єктивних чи не дуже причин Печерський суд виносить рішення на підтримку Свірського та визнає його біологічним батьком дитини, зобов’язуючи змінити прізвище хлопчика з “Ніколаєв” на “Свірський”. Однак, не погоджуючись з таким рішенням суду, Ніколаєва подає апеляцію до Апеляційного суду м. Києва.

Суд визнав Свірського біологічним батьком, однак в позові йому відмовив через те, що відповідно до закону пройшов однорічний строк позовної давності. Коли здавалося б справа вирішена, Свірський подає вже касаційну скаргу, яку залишають без розгляду, оскільки вона була складена неправильно й не містила обов’язкових пунктів.

Тоді Свірський звернувся до Печерського РАГСу зі скаргою, що орган не захищає право Матвія знати матір та біологічного батька у свідоцтві про народження. Начальник РАГСУ за проханням чоловіка подала касаційну скаргу, оскільки була притягнута до справи як третя особа.

Касацію РАГСу приймає Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних прав (ВССУ) до розгляду. Після засідання судді вирішують поновити розгляд справи і перенести його на невизначений строк.

Також вже 13 липня 2015 року ВССУ виносить ухвалу зупинити виконання рішення Печерського районного суду м.Києва від 04 квітня 2014 року, рішення апеляційного суду м.Києва від 23 червня 2015 року до закінчення касаційного провадження у справі.

Варто зазначити, що Сімейний кодекс України має різні шляхи реалізації прав громадян в залежності від життєвої ситуації. Наприклад, якщо жінка була не в шлюбі, а батько, з тих чи інших причин, не подав заяву про своє батьківство до РАГСу, то жінка самостійно, відповідно до ст. 135 СК записує в графі про батьківство будь-яке ім’я та по батькові, а прізвище такого “батька” завжди має бути як у матері.

Саме тому, під час народження Матвія, його батьком був записаний Ніколаєв, тобто прізвище матері. Коли в житті дитини з’явився новий батько, вони разом з мамою пішли до РАГСу і написали спільну заяву про батьківство, як то передбачає ст. 126 СК. З цього часу, офіційним батьком дитини став новий чоловік Ніколаєвої.

Яке рішення винесе ВССУ та на чию користь, передбачити неможливо, тому залишається сподіватися на справедливість та чесність суддів.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *