Посилення Нацбанком контролю валютних операцій. Коментує юрист

НБУ у своєму листі №25-02002/101317 “Про використання індикаторів підозрілих фінансових операцій” пояснив всім банкам на території України певні дії щодо контролю та регулювання придбання іноземної валюти та її перерахунку за кордон. Про це повідомляє фінансовий портал Минфин.
Повідомляється, що відповідальними за підозрілі валютні операції будуть банківські підрозділи, через які вони здійснюються. Тому, передбачається, що кожен банк повинен зробити письмовий висновок щодо кожної транзакції у валюті. Висновок повинен затверджувати віднесення/не віднесення валютної операції до розряду підозрілих і бути підписаним керівником відповідного банку. Якщо банк вважає, що валютна транзакція є підозрілою, то це дає підстави для блокування такої операції.
У яких випадках валютні операції можуть вважатися підозрілими?
1) операції, грошовий об’єм яких не відповідає звичайній активності банківського контрагента;
2) здійснення фізичною особою переведення грошових коштів на суму більше ніж $150 000 (навіть у випадках , коли ця сума еквівалентна гривні, іншим валютам чи банківським металам);
3) якщо фінансові операції клієнта не відповідають виду його діяльності;
4) якщо банк, який здійснює фінансові операції, зареєстрований у країнах Балтії, в той час, як клієнт є резидентом іншої країни;
5) якщо вид робіт/послуг/продукції за зовнішньоекономічним договором не відповідає діяльності клієнта.
Юрист Центру Конфліктології і Права Олена Садовець, зазначає:
“Такі широкі та прискіпливі правила щодо контролю валютних операцій є дуже жорсткими. На жаль, на даний час, я не бачу позитивних наслідків у таких нововведеннях. Адже згідно Цивільного кодексу, банк має виконати платіжне доручення в день його надання. Тому виникає маса питань: скільки часу займатиме складання подібного висновку? Чи встигатимуть банки видавати їх? Бо за цей час клієнту почнуть нараховувати штрафні санкції. На мою думку, такі міри контролю валютних операцій є грубим порушенням свободи господарської діяльності”.

Автор: Checkpoint
Залишити відповідь