Порядок оподаткування при обміні нерухомості: роз’яснює ДФС

Державна фіскальна служба України у своєму листі. №4302/М/99-99-13-02-03-14  від 26.04.2016 року нагадала про порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна. Про це пише Дебет-Кредит.

Зокрема, податківці зазначають, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Проте, умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад 3 роки не розповсюджується на майно, отримане цим платником у спадщину.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості підлягає оподаткуванню за ставкою 5%. Під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування (п. 172.2 Податкового кодексу).

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

Крім того, під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та кожного кварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку для податкового розрахунку.

Таким чином,  обмін двох об’єктів нерухомості (квартир) на інший об’єкт (житловий будинок) з метою оподаткування слід розглядати як продаж окремих об’єктів нерухомого майна незалежно від того, що дана операція оформлена одним договором. При цьому до кожного з об’єктів мають бути застосовані положення ст. 172 ПКУ.

Читайте також: Списання безнадійної дебіторської заборгованості: пояснює ДФС.

Автор: Checkpoint

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *