ФФБ: чергова пастка для покупців житла?
Нерідко громадяни, які купують житло на стадії будівництва, стають заручниками будівельних афер. Поки обмануті інвестори активно відстоюють свої права, ми вирішили провести власне розслідування. Його результати виявились досить непередбачуваними і взагалі поставили під великий сумнів спроби держави відновити довіру громадян до забудовників та інвестування у будівництво житла в цілому.
Пам’ятаєте скандальну історію з будівництвом Дарницького залізнично-автомобільного мосту “Кирпи”? Будівництво мосту розпочалось ще у далекому 2004 році, але рух поїздів через міст над Видубицьким автовокзалом було відкрито лише у 2013-му. Те, що переправу будували майже десять років, стало причиною численних скандалів та звинувачень у бік причетних до будівництва мосту компаній. Але ще більше дискусій та суспільного обурення викликала сума, яка була витрачена на будівництво мосту, оскільки лише станом на кінець 2011 року у його будівництво вже було вкладено 9,16 мільярда гривень. Зокрема, з 2010 року підряди на суму 1,65 млрд гривень отримало ТОВ “Гідроінжбуд”, яке заснували Сергій Копистира та Валентина Бурківська. Найцікавіше, що не дивлячись на захмарну суму, яку витратили на будівництво мосту, дуже скоро на його опорах через неякісний бетон з’явилися тріщини глибиною до метра, а одна з опор взагалі зрушилась. Тоді безліч інформаційних ресурсів замайоріли гучними статтями про те, що проект “міст Кирпи” весь час слугував наживою для причетних до його будівництва осіб. Ми не знаємо, чи мають якесь відношення засновники “Гідроінжбуд” до розкрадання коштів, виділених на будівництво мосту, але певні риси підприємницької діяльності просліджуються також в історії з будівництвом ЖК “Кришталеві джерела”.
Розпочнемо з початку. Після подібних випадків як з “Еліта-Центр” держава вирішила убезпечити покупців нерухомості, тому запровадила нову схему інвестування у будівництво житла – через фонди фінансування будівництва (ФФБ). Як це працює? Створюється фонд, у який інвестори вкладають гроші, призначені для інвестування у будівництво. Потім обирається управитель ФФБ, який має контролювати потік коштів інвесторів з цього фонду та слідкувати, щоб гроші людей використовувались виключно за цільовим призначенням. Управитель самостійно укладає договір із забудовником, і з цього моменту діє тільки в інтересах інвесторів. Він обов’язково контролює весь хід будівництва, перевіряє, щоб забудовник вчасно здав будинок в експлуатацію, а далі ініціював підписання з інвесторами актів прийому-передачі та видав свідоцтва на право власності.
Зауважимо, що згідно правил ФФБ довірителі (інвестори) сплачують управителю винагороду за управління коштами у розмірі 2,5% від суми, переданої в управління. Якщо управитель надає додаткові послуги, перелік яких чітко регламентований правилами ФФБ, довіритель теж має заплатити винагороду. Але, у будь-якому випадку, винагорода від довірителя управителю не може перевищувати 5% від загальної суми. Ніяких інших додаткових грошових надходжень управитель від інвесторів отримувати не має права.
Для того, щоб управитель був незацікавленим та об’єктивно контролював процес будівництва та забудовника, у Законі “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю” визначено коло пов’язаних осіб. Тому засновники фінансової компанії не можуть бути одночасно засновниками інших організацій, через які вони в силу специфіки своєї діяльності можуть відмивати кошти.
А тепер повернемось до ЖК “Кришталеві джерела”. Виявляється, що управитель, генпідрядник, забудовник та навіть ЖЕК, які мають безпосереднє відношення до будівництва, пов’язані між собою тісними родинними зв’язками, а у деяких випадках це одні і ті самі люди.
Нагадаємо, управителем фонду фінансування будівництва ЖК “Кришталеві джерела” є ТОВ “ФК Прайм”. Його засновником є Копистира Микола Петрович. Як стверджують інвестори, управитель фонду зухвало нав’язує їм власну обслуговуючу компанію ТОВ “Холд Груп”. І тепер нам стало зрозуміло, чому. Адже засновником ЖЕКу є Копистира Сергій Миколайович, син засновника управителя фонду. Що цікаво, керівником ЖЕКу є Бурківський Віталій Юрійович, який являється чоловіком первісного інвестора Валентини Бурківської. Так, саме тієї, яка колись отримала підряд на будівництво мосту “Кирпи”. Крім цього, генеральним підрядником будівництва є ТОВ “КСМ-Груп” і його засновником також є Бурківський.
І тут виникає питання: яким чином до цієї тісної компанії причетний забудовник? На сайті ЖК “Кришталеві джерела” вказано, що забудовником комплексу є компанія ТОВ “Гідроінж-Буд”, але учасником проекту є така собі компанія “Гідроінжбуд” (без дефісу). Це здається дуже підозрілим, з огляду на те, що її засновниками є той самий Бурківський та інший син управителя ФФБ Сергій Копистира.
Тож, схоже, що особи, які колись вже були пов’язані зі скандальним будівництвом мосту “Кирпи”, створили декілька організацій, які тісно між собою взаємодіють та приносять цим особам непоганий прибуток. Але ж це повністю суперечить закону, який чітко регламентує, що управитель фонду фінансування має неупереджено здійснювати свій безпосередній обов’язок, а саме контролювати забудовника і відповідати за безпеку коштів інвесторів. А що ми маємо на сьогоднішній день? Забудовник на діалог з інвесторами виходить вибірково, не ініціює підписання з ними актів прийому-передачі та взагалі не знаходиться за місцем своєї постійної реєстрації. Все це свідчить про те, що “Гідроінж-Буд” можливо є лише фіктивною фірмою, дочірньою структурою, яка створена управителем для отримання додаткової вигоди. Адже не виключено, що “Гідроінж-Буд” могла отримувати кошти транзитно, а насправді гроші інвесторів перераховувались на рахунок створеної “Гідроінжбуд”. Зацікавлені особи могли вирішити створити фіктивну організацію, засновниками якої вказані сторонні люди, аби потім до організаторів цієї сумнівної “оборудки” не виникало претензій щодо порушення визначеного кола пов’язаних осіб…До речі, журналісти відправляли запит до керівництва фонду з проханням надати вичерпну інформацію про операції з пов’язаними особами, але відповіді на нього так і не отримали.
Але мало того, що управитель заробляє на будівництві, він вирішив створити ще одну дочірню структуру – “Холд Груп”, де він самовільно встановлює тарифи на комунальні послуги та, за словами інвесторів, шантажує їх невидачею документів на право власності, якщо вони відмовляються підписувати кабальні договори з “Холд Груп”.
Найбільше у цій ситуації обурює, що фонд сприймає нерухомість інвесторів як свою власну та розпоряджається нею на свій розсуд. Нещодавно фонд відкріпив квартиру від Ярослава Осадчого, який активно відстоює права інвесторів ЖК “Кришталеві джерела”. Управитель аргументував відкріплення квартири тим, що нібито Ярослав Осадчий відмовився підписати акти прийому-передачі, що є неправдою. Коли після своєї активної громадської діяльності Осадчий зрозумів, що його можуть обманути, він навпаки почав намагатися вийти на зв’язок із забудовником та управителем і підписати акти. Осадчий постійно дзвонив до офісу, неодноразово приїжджав до комплексу, писав листи, але представники забудовника на діалог з інвестором йти відмовлялись і повністю його ігнорували. Тепер очевидно, що це було зроблено для того, щоб потім звинуватити Ярослава, що він начебто не з’явився для підписання актів.
Здається, що організатори цієї сумнівної схеми вирішили боротися з тими інвесторами, які відмовились підкорятися їх зухвалим правилам – радикально. Не виключено також, що зрозумівши однозначну позицію Осадчого відстоювати свої права до кінця, управитель вирішив схитрувати і не подав забудовнику у списках прізвище Осадчого для видачі свідоцтва. Це лише наші припущення, але виходячи з фактів про тісний родинний зв’язок між усіма учасниками будівництва ЖК “Кришталеві джерела”, ця версія досить правдоподібна.
Враховуючи такі обставини, Ярослав Осадчий подав декілька позовів до суду. Тепер у цій ситуації залишається сподіватись лише на справедливе рішення суддів, які будуть розглядати справу. Але не виключено, що в історії замішані також деякі впливові високопосадовці. За словами Осадчого, співробітники фонду колись працювали у прокуратурі. Крім цього, Осадчому стало відомо, що дружиною Арсенія Копистири є дочка керівника головного штабу МВС України. Тому, цілком можливо, що саме через впливові зв’язки організаторів маніпуляцій навколо ЖК “Кришталеві джерела”, відбувається явне затягування справи та слідчих дій, а деякі судді виносять протизаконні рішення.
Найсумніше, що чергова спроба держави захистити кошти громадян під час інвестування у будівництво житла з тріском провалилась. Діяльність забудовників по факту ніхто не контролює, оскільки створені саме з цією метою фонди самі зухвало порушують права інвесторів, не є незалежними та отримують з цього будівництва власну вигоду. А тим часом інвестори продовжують активно відстоювати свої права і планують ініціювати заміну управителя ФФБ. Інвестори запевняють, що управитель порушив ліцензійні умови провадження діяльності управління коштами, а тому вони мають повне право вимагати замінити такого управителя.
Ми будемо слідкувати за перебігом подій…
Добавить комментарий