Українсько-іранський форум: економічна співпраця нового рівня

Після зняття санкцій з Ірану ця країна викликала неймовірний інтерес в українського бізнесу. Водночас зросла й зацікавленість іранських підприємців до наших компаній. Коли буде лібералізовано візовий режим з Іраном та як спростяться умови торгівлі між підприємцями обох країн, обговорили учасники українсько-іранського форуму в Торгово-промисловій палаті України 9 березня.

Учасники зустрічі наголосили, що на сьогодні за багатьма показниками Іран є однією з провідних держав у світі. Він володіє багатими природними ресурсами і гірничодобувною промисловістю, а економіка країни стрімко зростає. Збільшення ВВП, обсягу видобутку нафти, валютних резервів та міжнародних компаній, які бажають інвестувати в Іран, – все це засвідчує, що бізнес-середовище й економічна ситуація в цій державі сприяють поліпшенню її торговельних відносин з іншими країнами, зокрема й Україною.

Тому протягом останніх кількох років між Україною та Іраном спостерігається зростання обміну делегаціями на високому урядовому рівні: міністра закордонних справ, міністра енергетики, депутатів парламентів, президента і віце-президента Торгово-промислової палати України. Своєю чергою, й іранські делегації приїжджали до України. Потужним стартом для активізації тісних бізнес-відносин також стало відновлення після 12-річної перерви роботи спільної Комісії з питань торговельно-економічного співробітництва Ірану та України.

Президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков наголосив, що перспектива співробітництва України та Ірану надзвичайно велика як в економічних, так і в наукових, технічних сферах. Україна, до прикладу, може зацікавити іранський бізнес культивуванням земель. Крім цього, перспективною є співпраця у сфері сільського господарства, інвестицій, фінансів, банківської справи, промисловості, видобутку корисних копалин, транспорту та туризму:

Наші стосунки з Іраном розвиваються динамічно. Цю динаміку високо оцінює український бізнес, він зацікавлений у співпраці з іранськими компаніями. Я впевнений, що завдяки створенню необхідних умов, обсяг товарообігу між нашими країнами може значно збільшитися. Іран та Україна мають величезний потенціал для партнерства. Кожна зі сторін має переваги у певних галузях, тож обидві країни можуть забезпечувати потреби одна одної. Торгово-промислова палата України, зі свого боку, зробить усе необхідне, щоб іранський бізнес почувався комфортно в Україні, а український – в Ірані

Він додав, що ТПП України плідно співпрацює з Торгово-промисловою палатою Ірану. Згідно з домовленостями між торгово-промисловими палатами країн кожна зі сторін надає інформацію стосовно приватних секторів і розвитку співробітництва в різних галузях, що є безпосередньо одним із ключових моментів для розширення двосторонніх відносин.

Так, завдяки зусиллям торгово-промислових палат України та Ірану було організовано низку виставок та форумів у Києві та Тегерані за участі українських та іранських компаній.

Своєю чергою, Посол Ірану в Україні Мохаммад Бехешті Монфаред зазначив, що не менш важливою для налагодження діалогу між сторонами є співпраця між посольствами країн:

Наша місія полягає в тому, щоб допомагати та надавати поради підприємцям із різних юридичних питань, роз’яснювати законодавство двох країн із зовнішньоекономічної діяльності. Ми постійно знайомимо бізнес з нинішнім потенціалом України та Ірану як важливих ділових партнерів. Ми створюємо «благополучне поле» для діяльності в будь-якій сфері економіки

Він додав, що успішною буде співпраця країн у сфері інформаційних технологій:

Іран займає одну з провідних позицій серед розвинених країн свого регіону в цій сфері. В його доробку –безліч позитивних результатів та інноваційних досягнень. Іран має певні успіхи у програмуванні. Україна також багата на талановитих фахівців у сфері IT. Тому ми хочемо співпрацювати в цьому напрямі. Я переконаний, що потрібно більше цікавитися, дізнаватися і вивчати особливості наших країн і використовувати переваги один одного на користь наших народів

Його колега Посол України в Ірані Сергій Бурдуляк також відмітив важливість співпраці сторін на всіх можливих рівнях:

Сьогодні Іран та Україна повністю відкриті один для одного. Немає такого питання, з якого не було б двостороннього діалогу. Наша торгівля стрімко зростає. За цей рік ми спостерігали зростання обсягу торгівлі на 32% і цей ріст не зупиняється.

Водночас реальні цифри нашого товарообігу набагато більші, тому що, за оцінками експертів, до 45% нашої торгівлі у «тіні»: товари йдуть через треті країни. Тому нам потрібно привести офіційні показники товарообігу до відповідності із фактичними.

Крім цього, нам потрібно вирішити проблемні питання банківської сфери, лібералізувати візовий режим. У такому випадку ми зможемо збільшити обсяг нашого товарообігу мінімум у три рази. Я хочу повідомити, що вже з квітня по відношенню до Ірану будуть діяти змінені, більш сприятливі візові правила. До прикладу, вартість усіх видів і типів віз буде не більше 65 доларів. Нині оформлення деяких віз коштує понад 200 доларів

Своєю чергою, керівник української частини українсько-іранської Ділової ради Аббас Хашемі розповів, що Іран є привабливою країною для ведення бізнесу:

У країні створено вільні економічні, а також спеціальні зони. Є також регіони, що вважаються менш розвиненими. У кожному з них різне оподаткування. Зі спеціальних державних фондів надається фінансова допомога, що гарантує здійснення експортних операцій з Ірану, а імпортеру – виконання угод з імпорту з Ірану.

Сьогодні в Ірані дуже розвинена банківська система, високий рівень платоспроможності населення. Я хочу наголосити, що в Україні також існує дуже багато можливостей, але іранцям вони майже не відомі. Тому ми ставимо перед двосторонньою Діловою радою завдання, щоб українські заводи, які виробляють продукцію, необхідну іранському ринку, могли презентувати себе. Нам необхідно більше вірити один одному і більше розуміти й грамотно ставитися до всіх переваг нашого економічного співробітництва

Під час свого виступу заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева наголосила, що сьогодні Іран вже є одним із найважливіших торговельних партнерів України в аграрній сфері:

Дуже важко переоцінити роль відновлення активного політично-економічного діалогу між нашими країнами. Ми зацікавлені не лише в експорті української продукції до Ірану, а й готові розглянути цікаві пропозиції щодо поставок іранських товарів до України, таких як фісташки, гранати, які відрізняються високою якістю. Україна готова імпортувати такі продукти.

Втім, ми бачимо перспективу не лише у торговельних відносинах, а й у розвитку кооперації, співробітництві в науково-дослідній сфері. Наші погляди з іранськими колегами щодо перспектив розвитку двосторонньої співпраці в аграрному секторі співпадають, це дуже тішить. Я хочу підкреслити, що двигуном прогресу в наших стосунках виступає безпосередньо бізнес

Вона додала, що за результатами 2016 року товарообіг між країнами становив понад 800 мільйонів доларів, що на 223 мільйони більше, ніж у 2015 році. При цьому експорт української сільськогосподарської продукції збільшився на 236 мільйонів доларів та склав 677 мільйонів.

Начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Олександра Козловська наголосила, що співпраця України та Ірану сприятиме розвитку вітчизняної енергетичної галузі:

Завдяки цьому партнерству ми зможемо зміцнити енергетичну безпеку України, забезпечити розвиток та функціонування стабільного і конкурентоспроможного енергетичного сектору  нашої держави. Сьогоднішній форум і завтрашнє засідання нашої міжурядової комісії створить платформу для співробітництва в сферах нафти, газу, нафтопродуктів та енергетичного машинобудування. Слід зазначити, що виставка іранських товарів «Іран-Експо», яка відбулася минулого року засвідчила широкі можливості для розвитку українсько-іранського співробітництва

Учасники форуму відмітили важливість проведення спільних заходів за участі українських та іранських компаній та співпрацю регіональних торгово-промислових палат, що активізують міжрегіональне партнерство.

Загалом активне співробітництво системи палат України з Іраном розпочалося ще у травні 2015 року, коли президент Херсонської ТПП Вікторія Остроумова взяла участь у бізнес-саміті іранських підприємців у Тегерані в межах роботи 22-ї Міжнародної аграрної торгово-промислової виставки.

Відтоді було організовано цілу низку бізнес-місій українських підприємців до Ірану, під час яких були укладені угоди про співробітництво з регіональними палатами торгівлі, промисловості, видобування та сільського господарства провінцій Зенджан, Ісфахан та Альборз, із Ірансько-Українською діловою радою в Тегерані. Ці документи надають можливість міжрегіональну співпрацю з Іраном зробити довгостроковою.

За час ділових візитів представники вітчизняного бізнесу ознайомилися з потребами, можливостями й особливостями іранського ринку, презентувати власну продукцію та налагодити безпосередні контакти з потенційними партнерами.

Слід зазначити, що проведені перемовини вже дали свої плоди: до переговорного процесу долучається чимраз більше організацій та компаній із різних регіонів Ірану й України, які налаштовані на активну співпрацю.

У вересні 2015 року в Тегерані пройшов українсько- іранський економічний форум, участь у якому взяли понад 100 вітчизняних бізнесменів. У червні 2016 року чергова делегація наших підприємців прибула до Тегерану не лише для участі у бізнес-зустрічах, але й заради презентації української продукції на національному стенді на 23-й Міжнародній аграрно-промисловій виставці «Iran Food and Hospitality Expo 2016».

Учасники форуму зазначили, що системне проведення подібних зустрічей сприятиме розвитку співробітництва між країнами та дозволить започаткувати новий етап українсько-іранського ділового партнерства.

Додамо, що в межах візиту іранської делегації були проведені експертні консультації, за результатами яких погоджено проект протоколу міжурядової комісії у частині співробітництва у сфері сільського господарства та продовольства. Після офіційного підписання документу умови торгівельних операцій між підприємцями обох країн будуть значно спрощені, що позитивно вплине на динаміку розвитку співпраці між Україною та Іраном.

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *