«Зелена» модернізація економіки: як розвивати сонячну енергетику в Україні?

Альтернативні джерела енергії, а саме сонячна енергетика, — глобальний світовий тренд. Її визнано одним з базових пріоритетів розвитку економіки кожної держави. Яким чином прискорити розвиток цієї перспективної галузі?

Про дієві інструменти та інноваційні бізнес-підходи, які необхідно впровадити в Україні, щоб вивести галузь сонячної енергетики  на лідируючі позиції говорили на II Міжнародній конференції «Зелена модернізація економіки: виклики та можливості розвитку сонячної енергетики». Захід відбувся 16 травня в ТПП України.

Сьогодні Торгово-промислова палата України приділяє велику увагу розвитку альтернативної енергетики в економіці України. Так, у своїй системі торгово-промислових палат рішенням президії створюються  так звані «зелені офіси», де кожна регіональна палата буде відповідати за той чи інший напрямок роботи, пов’язаної  із альтернативною енергетикою: сонячною,  вітряною, гідроенергетикою.

Торгово-промислова палата України на сьогоднішній день знаходиться  на стадії отримання індивідуального порядку по програмі URM — німецької програми, яка дозволяє готувати кваліфікованих енергоменеджерів у системі торгово-промислових палат, — заявив віце-президент ТПП України Ростислав Коробка.

Присутні на конференції  урядовці, депутати  та експерти запевняють, що за останні 3-4 роки галузь альтернативної енергетики почала динамічно розвиватися. Тому сьогодні завдання держави та бізнесу — продовжувати розкривати весь потенціал сонячної енергетики та сприяти залученню інвестицій у цю сферу.

У 2017 році кількість впроваджених проектів зростає. Так, у першому кварталі цього року введено 66,1 МВт об’єктів, що виробляють «чисту» електроенергію. Фактично лише за три місяці маємо вже половину потужностей, які було введено у 2016 році. Більша частина з них, а саме – 60 МВт, це сонячні електростанції, — наголосив Сергій Савчук голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Значний інтерес до енергії сонця проявляють і приватні домогосподарства. Олександр Домбровський, перший заступник Голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, зазначив:

Ми дали домогосподарствам можливість до 30 кВт встановлювати власну сонячну генерацію, використовувати цю електроенергію на власні потреби домогосподарства і, крім того, продавати її по «зеленому» тарифу. Це означає, що ця електроенергія, фактично, поставляється без втрат сусідам, і це таке створення дуже важливих, розумних, інтелектуальних енергетичних мереж.

У першому кварталі 2017 року кількість домогосподарств, що встановили сонячні панелі, збільшилася більш ніж у 5 разів порівняно з початком 2016 року, а саме – з 244 до 1309 домогосподарств. Обсяг потужностей сонячних панелей зріс більш ніж у 10 разів: з 2,2 МВт станом на початок 2016 року до 20 МВт у першому  кварталі 2017 року.

Особливу увагу спікери конференції звернули на зону відчуження Чорнобильської АЕС, яку Україна розраховує використовувати для будівництва сонячної електростанції.  Це  може повернути Чорнобилю статус потужного і безпечного  виробника електроенергії. Учасникам конференції презентували державний інвестпроект Solar Chornobyl . У разі його реалізації до 2030 року,  Україна зможе заробляти близько 130 млн євро щороку.

 

Ми створюємо нове правове поле для того, щоб цей проект міг стартувати, динамічно розвиватись і дати «зелену» енергетику для економіки України. Це надання робочих місць для людей, що проживають навколо зони відчуження, це прилеглі райони навколо міста Славутича, для тих людей, що зараз працюють в зоні відчуження, — розповів Віталій Петрук, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Відомо, що сонячні панелі планують розмістити на 2,5 тис га в південній частині 10-кілометрової зони відчуження Чорнобильської АЕС. Ділянки, на яких пропонується їх установити, розташовані поблизу існуючих ліній електропередач, що має суттєво знизити необхідні вкладення в інфраструктуру. До цих ліній можна підключити панелі сумарною потужністю 200 МВт, а після реконструкції і розширення мережі електропередач потужність можна збільшити до 1,2 ГВт.

До підтримки розвитку «зеленої енергетики» організатори конференції залучили й молодь. Для учнів 1-5 класів київських шкіл було проведено конкурс тематичного малюнка, а під час заходу  переможців нагородили подарункам та грамотами.

Поділіться корисною інформацією з друзями: