Як і коли Україна долучиться до економіки 4.0?

67 спікерів із 20 країн світу, 150 представників ЗМІ та понад 800 гостей. Це  – Київський міжнародний економічний форум, що проходив з 4 по 5 жовтня у Києві. Тема заходу – світові економічні тренди та місце України в індустрії 4.0. Найвідоміші світові експерти розповіли, коли Україна стане частиною глобальної цифрової економіки та як у зв’язку з цим трансформується вітчизняний бізнес

KIEF – подія міжнародного масштабу

Уже четвертий рік поспіль на початку жовтня Київ став місцем зустрічі всесвітньо відомих економістів, вітчизняних і іноземних підприємців, представників передових фінансових організацій, політиків і представників влади. Їх усіх на два дні об’єднав Київський міжнародний економічний форум – бізнес-подія світового масштабу.

Традиційно під час форуму провідні економісти окреслили глобальні тренди, що трансформують світ на наших очах, – від зміни клімату до переходу країн-лідерів до протекціонізму заради захисту власних економік.

Під час заходу гості й учасники змогли безпосередньо поспілкуватися з відомими економістами, впливовими представниками державного та фінансового секторів. У межах форуму відбулося 20 панельних дискусій і 10 круглих столів, на яких обговорювалися питання співробітництва та інвестицій у таких секторах, як хай-тек, будівництво, агропромисловий комплекс, енергоефективність, машинобудування. Новинкою форуму стала інтерактивна експозона вітчизняних та іноземних хай-тек-проектів.

Цього року говорили про те, що швидка цифровізація створила небачену дотепер економічну систему. Адже корпорації, які ще декілька десятиліть тому взагалі не існували, нині генерують прибуток більший, ніж цілі країни. З’явився навіть термін GAFAnomics (Google+Apple+Facebook+Amazon). Отже, у сучасному світі зростання ВВП країн напряму залежить від впровадження інновацій та їхньої інтеграції у глобальну цифрову систему, або так звану економіку 4.0.

Економіка 4.0: що це?

Узагалі вперше концепцію індустрії 4.0 сформулювали на виставці в Ганновері у 2011 році, визначивши її як впровадження «кіберфізичних систем» у виробничі процеси. Передбачається, що ці системи будуть об’єднуватися в одну мережу в режимі реального часу, самостійно налаштовуватися та вчитися новим моделям поведінки.

Таким чином, подібні мережі зможуть вибудовувати виробництво з меншою кількістю похибок, взаємодіяти з виробленими товарами, а також за необхідності адаптуватися під нові потреби споживача. До прикладу, виріб в процесі випуску зможе сам визначити обладнання, яке здатне його виготовити. І все це в повністю автономному режимі без будь-якого втручання людини.

В основі нової технологічної революції буде лежати розвиток глобальних промислових мереж. Що таке економіка 4.0? Це може бути чи штучний інтелект, чи хмарні рішення, чи data-аналіз. Вони створюють нові можливості. І ці нові можливості дають змогу якраз міняти і трансформувати бізнес – розповідає засновник компанії  SoftServe Тарас Кицмей

Згідно з опитуванням  лідерів технологічних компаній, ключовими драйверами змін є хмарні технології, розвиток способів збору і аналізу Big Data, краудсорсінг, шерінгова економіка і біотехнології.

Місце України в глобальній цифровій економіці

Під час свого виступу Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман наголосив, що для України є вкрай важливим не залишатися осторонь цих процесів та запроваджувати нові технології. Тому уряд зацікавлений робити все можливе, щоб забезпечити успіх українських інноваційних компаній і тих, хто інвестує в Україну:

Ми зараз стоїмо на порозі прийняття важливих рішень: створення інноваційних парків, індустріальних парків, де ми зможемо формувати український інноваційний продукт. Україна має перестати бути лісопилкою, країною сировинного типу економіки. І для нашого уряду надзвичайно важливо створити умови, при якому бізнес зможе бути більш успішним, розвиненим. І ми маємо створювати додану вартість саме в Україні

Загалом основними спікерами форуму стали: лауреат Нобелівської премії миру Раджендра Пачаурі, віце-президент Європейського інвестиційного банку Вазіл Худак, всесвітньо відомі економісти Грем Макстон, Гаррі Джейкобс та Ерік Райнерт, генеральний директор Ізраїльської асоціації індустрії передових технологій Карін Майер Рубінштейн, президент Щорічного інвестиційного форуму в Дубаї Давуд Аль Шезаві та інші фахівці світового рівня.

Вони дали рекомендації українській владі та бізнесу щодо того, як за нових умов можна покращити їхні позиції на світовому ринку. При цьому було зазначено досягнення України, від яких можна відштовхуватись. Зокрема, п’яте місце нашої країни у світі за темпами проникнення електромобілів, лідерство в переліку держав, що є пріоритетними для інвесторів у регіоні EMEA, успіхи в революції криптовалют. Адже Україна першою розпочала торгівлю ф’ючерсами біткойн на національній біржі, першою відкрила аукціон на  Blockchain та на рівні Національного банку розробила дорожню карту використання цієї технології.

Крім цього, експерти назвали перспективні ринки для інноваційних українських продуктів. Одним із таких є ринок Азії.

Відповідно до даних світових агентств, в 2030 році 40% світового ВВП буде формуватися саме в Азії. Тому Україна і український бізнес мають бути до цього готовими,  – президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков

Не менш перспективним для українських товарів є також італійський ринок. Під час форуму було організовано круглий стіл за участі представників українського та італійського бізнесу. Як наслідок – італійські підприємці дізналися більше про український продукт та зацікавилися кооперацією з вітчизняними компаніями.

Які виклики стоять перед Україною?

Експерти також обговорили перешкоди, які заважають Україні долучитися до глобальної економіки та реалізувати свій інноваційний потенціал.

Виклики стоять перед нами дуже серйозні, оскільки інвестор не почуває себе захищеним і Україні. Де більш стабільна ситуація – там і інвестиції. Тому для нас зараз найголовніше – це стабілізувати економіку, забезпечити прозорість законодавства та умов інвестування. Адже інвестор, який вкладає у свій бізнес великі гроші, хоче мати можливість передбачити свою перспективу на 10-20 років уперед. Він хоче бути впевненим, що зможе працювати стабільно і довго, –начальник управління економічного співробітництва Міністерства закордонних справ України Олександр Данилейко

Наступний стримуючий фактор – це втрата фахівців, які їдуть реалізовувати свій творчий потенціал за кордон.

Загалом учасники форуму відмітили, що ефективні реформи та створення сприятливих умов для розвитку інновацій в Україні забезпечать успішну інтеграцію країни у світову цифрову економіку. І чим швидше Україна візьме курс на розвиток інновацій, тим швидше зможе не лише долучитися до економіки 4.0, а й стати однією із найпрогресивніших європейських країн в IT-галузі.

Поділіться корисною інформацією з друзями: