Поганий заробіток в інтернеті: як не стати безкоштовною робочою силою?

Щоденне зростання цін і просто бажання підзаробити штовхає українців до пошуку нових джерел прибутку. Та чимало шукачів заробітку в інтернеті отримують замість грошей гіркий досвід роботи з шахраями. Кричущий сайт, приваблива реклама або оголошення та неймовірні обіцянки — часто лише гачок злодіїв. Разом із юристом розбираємося, як розпізнати шахрайське оголошення, зберегти гроші та знайти гідну роботу

#інфографіка
#робота

Як зрозуміти, що перед вами погана пропозиція заробітку?

Шахраїв-роботодавців цікавить не виплата гонорару за сумлінну роботу, тімбілдінг або молоді фахівці, а навпаки, — ваші гроші або ваша безкоштовна праця.

Валентин Рижак, юрист

Останнім часом популярності набули оголошення не тільки на сайтах із пошуку роботи, а й у соцмережах. Знайти там довірливих фрілансерів дуже легко, варто лише обрати спільноту із великою кількістю підписників, вигадати приголомшливу історію одного мільйонера, який хоче поділитися секретами успіху, і чекати, поки хтось у це повірить.

До нас звертаються ошукані працівники, які постраждали від дій роботодавців-шахраїв в інтернеті. Їм обіцяли роботу, що не потребувала ні освіти, ні досвіду, ні документів. Та найголовніше — їм обіцяли шалені гроші майже задарма. Шкода, але вони вчасно не усвідомили, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці, — зазначає юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Валентин Рижак

Шахрайська схема #1: застава за матеріали

Однак навіть якщо є і вихідні відомості про фірму, і пояснення суті роботи, це ще не означає, що вас не обманюють.

До такої схеми часто вдаються шахраї, що пропонують збірку різноманітних речей удома (біжутерія, кулькові ручки — будь-що). Ось тільки грошей за свою роботу ви не тільки не отримаєте, а ще й втратите. Шахрай може довго грати з вами в ігри, просячи надіслати резюме, перевіряючи його і, врешті-решт, ухвалюючи вашу кандидатуру. Після цього вам пропонують заплатити певну суму застави за матеріали, що вам надсилатимуть.

Приміром, якщо вдома вам треба виготовляти браслети, то заставу за бісер і всі супутні матеріали. Як результат, на пошті у посилці ви отримуєте якесь сміття, а ваш роботодавець не виходить на зв’язок.

У жодному разі не перераховуйте кошти. Якщо роботодавець на цьому наполягає, швидше за все це шахрай. Також варто насторожитися, якщо роботодавець спілкується лише електронною поштою, а на прохання дати телефон відповідає відмовками. Якщо вам повідомили назву компанії, перевірте її в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об’єднань, — радить Валентин Рижак

Шахрайська схема #2: застава як гарантія якості

Ви знаходите чудову вакансію із високою платнею від відомої чи не дуже фірми, що пропонує вам сортувати її електронну пошту. Або ж набирати текст, або клікати на рекламні банери. Вона може пропонувати вам будь-що, але натомість вам необхідно надіслати на електронний гаманець певну суму, як гарантію того, що ви виконаєте роботу вчасно та якісно.

Чи треба казати, що ані грошей, ані, власне, роботи ви не отримаєте?

Шахрайська схема #3: купівля обладнання

І ця схема не надто відрізняється від інших. Вам пропонують облаштувати офіс удома для приймання дзвінків, але стаціонарний телефон обов’язково має бути з автоматичним визначником номеру. Немає такого телефону? Не біда! Фірма вам усе облаштує, тільки заплатіть за апарат.

Сюди ж можна віднести схему, коли від працівника вимагають наявності різноманітних принтерів, сканерів і факсів, яких у нього, звісно ж, немає, і за які треба заплатити.

Схожою оборудкою користуються й усілякі фармацевтичні чи косметологічні фірми. Мовляв, вони розширюють виробництво своїх омолоджувальних чудо-грибів чи ще чогось і дають можливість заробити кожному. Беріть, вирощуйте — вони поштою усе надішлють. Тільки заплатіть уперед.

Деякі зловмисники навіть облаштовують собі офіси, куди ви потім приходите з вирощеною продукцією, от тільки ростили ви її неправильно і прийняти вони її не можуть.

Шахрайська схема #4: таємне братство підпільних мільйонерів

Зазвичай така схема поширюється через оголошення на сайтах чи в соцмережах, на рекламних банерах і таке інше. Аферисти пропонують легку роботу вдома без будь-яких вкладень і хороший заробіток. Тільки розповісти вони вам телефоном чи поштою цього не можуть, тож придбайте методичний посібник, що допоможе вам у роботі.

Далі “роботодавець” або зникне, або втягне вас до своєї піраміди: тепер уже ваш номер телефону розмістять в оголошенні і вам доведеться обманювати шукачів роботи, пропонуючи їм посібник.

Насправді подібних схем безліч, але усі вони мають спільну рису — вам треба за щось платити.

Що робити, якщо ви потрапили на гачок шахраїв?

Потрапивши у таку неприємну ситуацію, не нехтуйте своїми правами і звертайтеся до юристів і правоохоронців.

Такі шахрайські дії підпадають під ст. 190 Кримінального кодексу України. Тому зверніться до поліції та надайте їм усю відому про горе-роботодавців інформацію: електронну пошту, телефон, роздруківку вашого з ним листування, номер картки, на яку ви надсилали гроші. Не зволікайте і зверніться до юриста. Тільки так ви зможете захистити свої права та уберегти інших від подібних злочинних схем, — зауважує юрист

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *