Впровадження СЕнМ дозволяє суттєво підвищити енергоефективність на підприємстві

21 червня 2016 року у Києві відбувся семінар, присвячений запровадженню міжнародного стандарту енергоменеджменту ISO 50001, організатором якого виступила Торгово-промислова палата України. Учасники семінару проаналізували переваги від впровадження заходів з енергоефективності на підприємствах та ознайомились з діяльністю Проекту Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) UKR IEE.

Семінар під назвою “Оцінювання відповідності ISO 50001” було організовано для представників органів сертифікації та акредитації, що забезпечують сертифікацію системи енергоменеджменту (СЕнМ), аудиторів СЕнМ і тренінгових установ з побудови СЕнМ. Захід відбувся в рамках Проекту ЮНІДО UKR IEE “Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України”, який передбачає відбір 18 пілотних українських підприємств, яким буде надано комплексну підтримку у запровадженні стандартів енергоменеджменту.

Проект  ЮНІДО UKR IEE було створено з метою допомоги Уряду України організувати впровадження процедур сталого та ефективного використання у промисловості. Досягнення цієї мети передбачається шляхом поширення концепції індустріальної енергетичної ефективності завдяки впровадженню систем енергоменеджменту відповідно до міжнародних стандартів серії ISO 50000 та оптимізації систем, що споживають енергію.

Спікерами семінару стали: міжнародний експерт ЮНІДО Венді да Круз, національний координатор Проекту UKR IEE Олексій Пащенко та національний координатор з тренінгів Проекту UKR IEE Євгеній Іншеков.

Учасники заходу ознайомились з принципом роботи сучасних промислових СЕнМ, проаналізували загальні способи збору, обробки, візуалізації даних про енергоспоживання компанії. Крім цього, присутні обговорили технічні та економічні особливості усього циклу заходів із енергозбереження, що включає: створення концепції, оцінювання, розробку, обґрунтування, впровадження, верифікацію та моніторинг отриманих результатів.

За словами Венді да Круз, за допомогою СЕнМ здійснюється структурований та системний підхід у культуру бізнес-управління. Так, СЕнМ створює зв’язки між бізнес-процесами щодо енерговикористання та такими основними промисловими показниками:

  • зниження собівартості продукції,
  • збільшення обсягу виробництва;
  • підвищення конкурентоспроможності.

Досвід показує, що ті підприємства, які запроваджують СЕнМ, при мінімальних капіталовкладеннях вже впродовж перших років отримують підвищення енергоефективності на 10-20%.

Експерти також впевнені, що оптимізація систем, що споживають енергію (ОЕС) – це найбільш раціональний спосіб досягнення економії. Він є набагато ефективнішим за традиційне заміщення окремих компонентів системи на більш ефективні. Оскільки подібне заміщення забезпечує лише 2-3% заощадження енергії, у той час як ОЕС дозволяє зекономити до 20-30% енергоресурсів.

Наприкінці, спікери семінару розповіли про особливості сертифікації СЕнМ відповідно до вимог ISO 50001, що складається із декількох етапів.

“Спочатку з метою визначення готовності організації здійснюється попередній аудит, який має відповідати вимогам ISO 19001. Результатом цього аудиту є звіт та рекомендації з усунення невідповідностей, якщо такі були знайдені”, – пояснює Венді да Круз.

Далі, за словами експерта, проводиться сам сертифікаційний аудит (зовнішній аудит).

“Результатом аудиту є оцінка відповідності діючої системи менеджменту організації вимогам ISO 50001. Після аудиту компанія отримує міжнародний сертифікат відповідності ISO 50001. Сертифікація здійснюється на платній основі органами сертифікації, які є приватними”, – додає вона.

Читайте також: Вінничина – одна з найактивніших учасниць Урядової програми з енергозбереження

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *