Полювання на ТППУ: податкова лобіює інтереси рейдерів?  

Поки очільники держави в один голос заявляють про реформи та очищення системи від корупціонерів та непрофесіоналів, люстровані правоохоронні органи і досі часто стають виконавцями політичних замовлень. Яскравим підтвердженням цьому стали події навколо ТПП України, яка близько двох років знаходиться під прицілом рейдерів, що використовують у своїх брудних іграх поліцію, прокуратуру та суди.

Свій сумнівний та неприхований інтерес до діяльності ТПП України правоохоронні органи виявили ще у 2014 році. Все почалося з того, що група народних депутатів голослівно звинуватила працівників та керівництво палати нібито у їх причетності до ряду тяжких злочинів. Відразу після цього, немов за одним наказом, слідчі Головного управління СБУ, прокуратура та слідчі головного управління МВС України, використовуючи ці наклепницькі, жодним чином не підтверджені заяви, відкрили на ТПП України справжнє полювання.

Багаточасові допити керівників організації та їх заступників, раптові та безпрецедентні за масштабами обшуки, вилучення тони документів та обладнання – здавалося, що правоохоронці навмисно систематично паралізували роботу ТППУ. Та не дивлячись на таку надмірну старанність правоохоронців, знайти бодай якісь докази причетності працівників ТПП України до хоча б одного з безпідставних звинувачень, їм так і не вдалось. Напевно, за таких обставин, слідчим не залишалось нічого іншого, як продовжувати тиснути на співробітників палати морально. Як інакше пояснити те, що слідчі СБУ надсилали до організації майже не щодня десятки викликів на допит, задавали питання, які не мають жодного відношення до справи, а деяких співробітників навіть викликали на допити по другому і третьому колу.

А тим часом провокації таких нардепів як О. Кужель та І. Суслова набирали обертів. Було схоже, що бажаючи будь-яким чином кинути тінь на авторитетну організацію та її керівництво, вони були готові на все. Саме тоді у бік ТПП України брудною зливою полилися обвинувачення у нібито розтраті державного майна та ухилянні від сплати податків. Апогеєм наполегливих спроб депутатів скомпрометувати ТППУ стало те, що 17 березня 2015 року вони звернулись з листом до міністра внутрішніх справ А. Авакова з вимогами відкрити кримінальне провадження та негайно звернутися до суду, щоб отримати дозвіл на обшук в організації.

Чи то депутати виявились дуже переконливими, чи то ТПП України стала кісткою у горлі не тільки їм, але 18 березня 2015 року головним слідчим управлінням МВС України було відкрито кримінальне провадження за фактом підозри посадових осіб ТПП України у заволодінні державним майном і коштами шляхом зловживання службовим становищем. І знову на організацію немов сніговою лавиною зрушилися повторні обшуки та масові виклики на допит, внаслідок чого робота ТПП України та регіональних палат знову була паралізована на місяці. Лише у липні 2015 року активна робота слідчих зупинилася. Оскільки за цей час жодній особі не було пред’явлено звинувачень, було схоже на те, що усі намагання правоохоронців звинуватити керівництво та співробітників організації у міфічних злочинах були безрезультатними.

Звичайно, такий хід подій явно не влаштовував організаторів полювання на ТПП України, адже подібне затишшя точно не грало їм на руку. Тим більше, напевно, гнітив той факт, що палата відстояла своє чесне ім’я та продовжувала і далі працювати на благо українських підприємців. Тоді, скоріше за все, згадані державні діячі спробували залучити до своєї гри нових гравців, щоб знову перетягнути ковдру на себе. Як інакше пояснити той факт, що у серпні 2015 року в організацію нагрянула з перевіркою податкова інспекція Шевченківського району ДФСУ і звинуватила палату у тому, що остання нібито не доплатила у бюджет 15 мільйонів гривень. Звичайно, жодного документального підтвердження ця цифра під собою не мала, і взялася просто нізвідки, тому палата оскаржила висновок податкової у суді. На сьогоднішній день є два рішення адміністративних судів, у яких чітко зазначено – висновки податкової є незаконними.

Здавалося б, крапку в історії вже поставлено і ніяких претензій до ТПП України з боку податківців бути не може. Однак у вересні 2015 року ситуація загострилася знов. Раптово під приводом “оперативної інформації” податкова міліція Шевченківського району відкрила відразу три кримінальних провадження за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами ТПП України. Та найабсурднішим є те, що сума податкової недоїмки цього разу різко виросла до 40 мільйонів гривень, що в рази перевищує навіть ту суму, яка була вказана у попередньому незаконному акті податкової. Цілий рік податківці знову тероризували організацію обшуками, намагаючись знайти бодай якісь докази, але за весь час ніяких офіційних обвинувачень жодній посадовій особі палати висунуто не було.

У цей час у ЗМІ дедалі частіше почала з’являтись інформація про те, що переслідування співробітників ТПП України правоохоронними органами є частиною цілеспрямованої рейдерської атаки на організацію з боку конкретних політичних сил. Більше того, стало очевидно, що правоохоронні органи, скоріше за все, відіграють у цій грі далеко не останню роль. Підтвердженням цьому стала чергова атака податківців на організацію. Так, 21 березня цього року податкова міліція Шевченківського району почала раптовий обшук у приміщенні ТПП України. Більше двох десятків правоохоронців зухвало ввірвались до будівлі, перекривши усі виходи та четвертий поверх, у одного з правоохоронців навіть була в руках сокира, напевно, для більш страхітливого вигляду. Зі слів очевидців, поліцейські грубили журналістам, які приїхали на місце події, та не впустили їх до приміщення, тривалий час не допускались до участі в обшуку і адвокати організації. Що шукала податкова міліція на підставі кримінального провадження, яке було розпочато більше року тому – незрозуміло. Скидається на те, що податкова просто знову отримала наказ згори, і намагалася вкотре тиснути на керівництво та працівників організації.

Про те, що справа податкової проти ТПП України є показовою, свідчать також останні події у цій історії. 25 березня цього року податкова викликала на черговий допит віце-президента ТПП України Миколу Гавриленка. Разом з віце-президентом палати до податкової приїхав його адвокат та група журналістів, які висвітлюють події, що відбуваються навколо ТППУ. Побачивши біля входу журналістів, які лише брали коментар у адвоката ТПП України, охорона відразу почала нервувати. Було очевидно, що візиту преси тут були явно не раді. Хоча з самого початку вхід до податкової був відкритим, після декількох телефонних дзвінків керівництву охоронці закрили ворота та відмовились адекватно спілкуватись з журналістами. Схоже, податківці прекрасно розуміють, що не мають жодних підстав для  обвинувачень у бік працівників палати і що усі їхні намагання довести протилежне – абсурдні. Напевно, саме тому правоохоронці всіляко намагаються уникати діалогу з пресою. Про те, що насправді податковій немає чого пред’явити керівництву ТПП України свідчить також і той факт, що цього разу, як і раніше, віце-президенту палати не було вручено підозру, а усі питання на допиті мали лише формальний характер.

На тлі останніх подій, що відбуваються навколо палати, здогадатись чиї саме інтереси лобіює у цій справі податкова не складно. Не виникає сумнівів, що ціна питання – крісло президента ТПП України, а тому ті, хто намагається посунути нинішнє керівництво, не зупиняться ні перед чим. Тим більше, що на допомогу рейдерам з радістю приходять представники влади та силових структур. Як і раніше, упереджені та здебільшого некомпетентні слідчі стають виконавцями політичних замовлень, у приватних розмовах навіть не приховуючи, що вони лише виконують безпосередню вказівку свого керівництва. Тому очевидно, що багатообіцяюча люстрація виявилась лише спробою очистити систему, а ніяк не справжнім очищенням. А отже, справжня боротьба ще попереду.

А тим часом, втомившись стукати у зачинені двері та шукаючи справедливості, палата звернулась до міжнародної спільноти з проханням втрутитись у цю кричущу ситуацію. Організація направила відповідні листи до Європейського банку реконструкції та розвитку, GRECO та Організації економічного співробітництва та розвитку, і вже отримала першу реакцію. Зокрема, у ЄБРР прийняли до уваги заявлені палатою факти та передадуть їх до розгляду в офіс українського бізнес-омбудсмена. Свою стурбованість з приводу неприхованого переслідування ТПП України висловили також у GRECO. Організацію запевнили, що це питання буде виноситись на обговорення під час зустрічі членів GRECO з вищим керівництвом України. Тому, будемо сподіватись, що керівники країни, міністерств та відомств нарешті звернуть свою увагу на це неподобство та приймуть відповідні заходи, щоб правосуддя восторжествувало і палата могла спокійно працювати.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *