Медичне страхування за кордоном: навіщо воно потрібне і як його оформити

Подорожуючи ми завжди сподіваємося отримати якомога більше позитивних вражень, спробувати щось нове та екзотичне. Ми розраховуємо свої витрати, плануємо туристичні маршрути і не зважаємо на можливу небезпеку. Страхування життя й здоров’я – не надто поширена практика для українців. Але одна річ, коли біда трапляється на території рідної країни, а зовсім інша – якщо за кордоном

Марина Суткович, юрист

Юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Марина Суткович розповідає, в яких випадках медичний страховий поліс має бути обов’язковою річчю у ваші валізі, а коли це — лише зайвий клопіт.

Почнімо з того, що туристичне  медстрахування буває обов’язковим і добровільним. Якщо з першим усе зрозуміло (без нього вас просто не випустять за кордон), то добровільне страхування часто викликає питання.

Якщо ви придбали путівку в турагентства, то за страховку можете не перейматися – вам її оформлять за замовчуванням. А от якщо ви подорожуєте самостійно, то вам доведеться подбати про це власноруч.

Якщо в’їзд до обраної вами країни не вимагає обов’язкової наявності страховки, ви, звісно, можете чинити на власний розсуд. Але, як відмовляючись від страховки, так і обираючи її, варто продумати деякі нюанси.

Коли страхування необхідне

Основною метою медичного страхування є покриття фінансових витрат на лікування. Логічно, що краще застрахувати своє здоров’я, якщо ви знаєте, що в обраній вами країні є ризик йому нашкодити. Це може бути в таких випадках:

 • якщо ви їдете займатися екстремальними видами спорту;
 • якщо в країні вирує епідемія небезпечних захворювань або там високий ризик захворіти;
 • якщо це екзотична країна, де тарантули та отруйні змії на подушці в будинку – звична річ;
 • якщо в країні підвищений ризик терористичної загрози;
 • якщо ваша подорож довготривала.

У таких випадках усе ж таки краще подбати про відшкодування витрат на лікування, адже його вартість подекуди може перевищувати вартість усієї вашої подорожі.

Приміром, у США за візит до лікаря без страховки вам доведеться викласти близько 100 доларів. Якщо ж у вас раптово заболять зуби, то за послуги дантиста з вас візьмуть близько 500 доларів.

В Іспанії відвідини лікаря обійдуться дешевше – доларів у 80, але ця ціна не включає аналізи та додаткові послуги.

Але це – ніщо порівняно з мало розвинутими країнами. Вартість медичної допомоги тут подекуди може перевищувати вартість у Західній Європі.

Наприклад, медицина Філіппін може коштувати тисячі доларів. Справа в тім, що населення цієї країни здебільшого бідне і не може дозволити собі візити до лікарень, тож зазвичай воно обирає нетрадиційні методи лікування. Ще певний відсоток тамтешніх громадян має страховку з місця роботи, тож вони не вимушені платити самостійно. А от туристи – цільова аудиторія філіппінських лікарень та чи не найголовніше джерело прибутку.

На що звернути увагу в страховому договорі

Головне правило в укладанні будь-яких угод — читайте все, що підписуєте. До речі, це часто не тільки попереджає незаплановані втрати, а й упереджує від серйозніших загроз.

У вашому страховому полісі обов’язково має бути прописано наступне:

 • номер полісу
 • хто є застрахованою особою
 • ким надається страховка (назва та адреса страховика)
 • перелік страхових випадків
 • з якою клінікою підписана угода
 • термін дії полісу: обов’язково слідкуйте, щоб він покривав усі дні вашого перебування в іншій країні
 • яку суму покриває страховка і хто виплачуватиме різницю
 • бажано, аби в полісі не була зазначена франшиза

Франшиза – це така підступна річ, яку полюбляють вказувати страхові компанії. Це — частина витрат, яку компанія вам не відшкодовуватиме і, якщо наступив страховий випадок, ви сплачуватимете цю суму з власної кишені. Тож будьте пильними і тричі подумайте про те, чи готові ви піти на такий ризик.

Слідкуйте також і за тим, щоб страхові компанії не нав’язали вам поліс-all inclusive, якого ви, наприклад, зовсім не потребуєте.

Приміром, якщо ви подорожуєте до Швейцарії, але не збираєтеся кататися на лижах, вам потрібна звичайна медична, а не гірськолижна страховка. Якщо перед подорожжю ви були в стоматолога і точно впевнені у здоров’ї зубів – можна відмовитися включати до полісу послуги дантиста.

Поділіться корисною інформацією з друзями: