Недитячі сутички: хто несе відповідальність за вашу дитину в школі?

Цькування над дітьми може бути різним: від кепкування над зовнішністю до фізичних принижень. Інколи жорстокість дітей і підлітків не знає меж, що довів шокуючий випадок із побиттям школярки з Чернігова її однолітками. Ми звернулися до адвоката, щоб дізнатися, хто несе відповідальність за дитину в школі та куди звертатися, якщо над нею знущаються

Катерина Коваленко, адвокат

Думка батьків і педагогів про те, що в дитячі “розбірки” не варто втручатися і воно саме якось минеться — хибна.

Освітяни вже давно визнали існування такого явища, як шкільний булінг — систематичний і тривалий процес свідомого жорстокого ставлення до дитини чи групи дітей. Конфлікти між однолітками вже давно стали невід’ємним елементом дорослішання.

Як і в будь-якій соціальній групі, у шкільному класі є свої лідери. Але що робити, якщо ці сильніші ображають слабших і самостверджуються за рахунок них?

Днями набув розголосу випадок із жорстоким побиттям 15-річної дівчини її однолітками, які й поширили відео мережею.

Раніше ми вже писали про те, як школярка наклала на себе руки через цькування в соцмережах (кібербулінг). Не в змозі вирішити проблему самостійно та не отримавши підтримки від батьків і педагогів, деякі діти вважають за краще вкоротити собі віку, ніж терпіти приниження.

Тому обов’язково звертайте увагу на настрій дитини після її повернення зі школи та цікавтеся її життям, адже інколи шкільне «задирство» штовхає дітей на непередбачувані й трагічні вчинки. До прикладу, через кепкування над рудим кольором волосся 14-річний великобританець повісився у власній кімнаті. Поліція навіть не відкрила кримінальну справу через самогубство школяра, пояснивши це недостатньою кількістю доказів.

Хто, коли і де відповідає за дитину

Щойно ваша дитина переступає шкільний поріг, за неї починає нести відповідальність адміністрація школи та вчителі. Це стосується і часу для перерв.

Якщо сутичка сталася на уроці української літератури, то й відповідати за її наслідки зобов’язаний учитель цього предмета. Але, звісно, не всі діти сумлінно відвідують кожний урок.

Якщо дитина прийшла на перший урок, а потім на якийсь із наступних не з’явилася, вчитель має повідомити про це батьків. А мови про те, щоб підписувати розписки про зняття відповідальності з учителів, і бути не може», — пояснює екс-директор однієї з вінницьких шкіл Валерій Дяк

Якщо мова йде про позашкільний час, то, наприклад, відповідно до інструкції щодо організації та проведення екскурсій і подорожей з учнівською та студентською молоддю, кожна екскурсійна група повинна мати керівника та його заступників. Саме вони й несуть повну відповідальність за життя і здоров’я дітей.

За що кривдника можна притягнути до відповідальності

Законодавство щодо захисту прав дитини досить різноманітне. Головним міжнародним документом у цій сфері є Конвенція ООН про права дитини. В Україні ж це — Конституція, Закон «Про охорону дитинства», Цивільний та Сімейний кодекси, Закон «Про попередження насильства у сім’ї» та «Про освіту».

Зокрема, згідно із Законом України «Про охорону дитинства», особи, що його порушили, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Закон «Про освіту» накладає на працівників освіти обов’язок захищати дитину від усіх проявів насильства, зокрема психологічного.

«Притягнути до різних форм відповідальності можна як кривдників, так і педагогів, що нехтують своїми обов’язками і закривають очі на порушення прав дітей», — наголошує адвокат.

Існує також і чимало випадків, коли над школярами знущаються не діти, а, власне, вчителі. Приміром, рік тому у Львові вибухнуло зразу декілька таких скандалів. На жаль, горе-педагогам вдалося уникнули відповідальності перед законом і відбулися лише звільненням.

Із цими вчителями просто розривають трудовий договір, їх не карають. Тож нехай мені хтось пояснить: чим відрізняється педофіл, який знущається фізично, від учителя, який знущається над психікою дитини? У таких випадках мають порушуватися кримінальні справи, а не засідати комісії з освітян

До нас звернулася жінка, дитину якої ставили на коліна та били папками, знущалися. Прикриваючись впливовими родичами та педагогічними профспілками, такі вчителі знову поновлюються на роботі і навіть у тих самих школах, – пояснює голова ГО «Батьківська рада Львівщини» Олена Пономарева.

Батькам слід не боятися зіпсувати стосунки зі школою і добиватися покарання для таких педагогів: звертатися до юристів, правоохоронців, здійснювати медичні експертизи за фактом побиття, надавати розголосу в ЗМІ.

Що робити, якщо дитину ображають

Якщо дитину ображають у школі, більшість небайдужих батьків спершу вдаються до бесід із кривдниками та їхніми батьками, вчителями, класними керівниками і директорами шкіл.

Якщо розмови не допомагають, психологи радять перевести дитину до іншої школи. Але в жодному разі не залишати знущання над дитиною безкарним. Як батьки ви маєте право захищати у відповідних державних органах і суді законні інтереси своїх дітей.

Зверніться до адміністрації школи

Першим кроком у захисті своєї дитини є звернення до адміністрації школи. Там завжди має працювати психолог, а допомога у вирішення конфліктів між дітьми є його роботою.

Якщо адміністрація навчального закладу відмовляється проводити бесіди між дітьми і психологом, ви можете звернутися до місцевого відділу освіти, Міністерства освіти і науки України та до Уповноваженого з прав дитини.

Зверніться до органів опіки та піклування

Також за захистом прав, свобод і законних інтересів дитини потрібно звертатися до органів місцевого самоврядування, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, прокуратури та інших уповноважених органів.

Відповідно до статті Закону «Про освіту», до обов’язків педагогічних та науково-педагогічних працівників належить захист дітей та молоді від будь-яких форм фізичного або психічного насильства.

Правоохоронці і юристи

Якщо жоден із “мирних методів” вирішення питання не допоміг, відстоюйте свої права за допомогою правоохоронних органів.

Крім учителів, відповідальність покладається на батьків неслухняних учнів, що вдаються до знущань над іншими.

Нормами Цивільного кодексу, Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу передбачено, що саме батьки несуть цивільну та адміністративну відповідальність за порушення закону їхніми дітьми. А в деяких випадках — навіть кримінальну відповідальність.

Цивільний, Кримінальний кодекси та Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачають, що за дитину до 14 років усю відповідальність несуть батьки, від 14 до 18 — також вони, якщо в дитини немає майна або доходів, достатніх для відшкодування. Кримінальна відповідальність настає в 16 років.

Але Кримінальний кодекс встановлює перелік правопорушень, за які дитину можна притягнути до відповідальності раніше 16-ліття.

Це умисне вбивство, нанесення тяжких чи середньої тяжкості тілесних ушкоджень, крадіжка, умисне знищення майна та інше, —  адвокат Катерина Коваленко

Учителя ж, який знехтував своїми обов’язками та правами дитини, адміністрація школи повинна притягнути до дисциплінарної відповідальності.

Дізнайтеся, хто і яку несе відповідальність за продаж тютюну та алкоголю неповнолітнім.

Поділіться корисною інформацією з друзями: