Якщо вимагають дати хабара: що робити і як зберегти гроші

#гроші

За даними опитування «Барометр корупції—2016» від Transparency International, для 56% українців корупція є основною проблемою. Гроші від громадян вимагають майже скрізь: у лікарнях, школах, вишах, місцевих радах і правоохоронних органах. Про те, що робити, коли хтось натякає дати хабара, та як зберегти гроші, розповідає юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Валентин Рижак

Що таке хабар і неправомірна вигода

Валентин Рижак, юрист

В українському законодавстві відсутнє поняття хабара як такого. Натомість є поняття неправомірної вигоди.

Якщо хабар має майновий характер, то неправомірна вигода включає ще й нематеріальні переваги, пільги та активи.

Стаття 368 Кримінального кодексу України:

Неправомірною вигодою у значному розмірі вважається вигода, що в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (зараз один неоподаткований мінімум — 17 гривень). У великому розмірі — така, що у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, в особливо великому розмірі — така, що у п’ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян

Якщо вам натякають на хабар

Існує певний алгоритм дій, якщо від вас вимагають грошей абощо за якусь послугу «повз касу»

Хабарі та «винагороди» подекуди стали навіть звичкою. Часто це дієвий спосіб отримати щось швидко, без перепон, обходячи бюрократію. Хто винен у тому, що повсякчас від нас вимагають «заохочень»? Усе просто — ми самі, коли йдемо найпростішим шляхом і таки золотимо чиюсь руку.

Якщо від вас вимагають неправомірну вигоду (далі — НВ), зверніться до правоохоронних органів — поліції, прокуратури, антикорупційної прокуратури. А якщо це високопосадовець — до Національного антикорупційного бюро.

Передавати комусь неправомірну вигоду — те саме, що й одержувати її. За законом, це однакова кримінальна відповідальність

Тому часто громадяни передають винагороду під наглядом правоохоронців. Останні фіксують факт передачі, виявляють зловмисника і ним вважається той, хто одержував НВ.

Важливо, аби фіксація відбувалася на диктофон і приховані камери, а гроші складалися з мічених купюр.

Що робити, якщо на правоохоронців немає часу

Не завжди є час на звернення до правоохоронців. Приміром, коли комусь треба надати невідкладну медичну допомогу, а медик відмовляється робити щось без «винагороди». Часу обмаль, а життю чи здоров’ю людини загрожує небезпека.

За цих обставин треба діяти власноруч: зафіксувати факт вимагання хабара на телефон.

Запишіть розмову з хабарником на диктофон у смартфоні. Якщо ж він завбачливий і написав суму винагороди на папірці, озвучте суму відповідно до контексту: То ви хочете, щоб за операцію я заплатив вам 200 доларів?

Папірець, на якому написана сума, також збережіть — графологічна експертиза, яка підтвердить, що почерк належить корупціонеру, слугуватиме доказом у суді

Якщо ви повідомили про факт дачі або вимагання неправомірної вигоди до правоохоронних органів, ви звільняєтеся від будь-якої відповідальності.

Стаття 354 ККУ:

Особа, яка запропонувала, пообіцяла або надала неправомірну вигоду, звільняється від кримінальної відповідальності за злочини, передбачені статтями 354, 368-3, 368-4, 369, 369-2 цього Кодексу, якщо після пропозиції, обіцянки чи надання неправомірної вигоди вона <…> добровільно заявила про те, що сталося, такому органу та активно сприяла розкриттю злочину

Чи можна знімати на відео

Зважайте на те, що людину можна зняти на фото чи відео лише за її згодою. Згода на знімання припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, зборах, конференціях, мітингах та інших публічних заходах.

А от чиновників можна знімати без їхньої згоди, адже вони є суб’єктами владних повноважень.

Коли вам вдалося зафіксувати здирництво на диктофон, телефонуйте до поліції та повідомляйте про факт вимагання неправомірної вигоди.

Якщо ситуація така, що НВ потрібно дати тут і зараз, перепишіть номерні знаки купюр. Цей доказ також треба передати поліції. Якщо час є, то разом із правоохоронцями ви зловите зловмисника на гарячому разом із міченими банкнотами.

Зверніть увагу, що сам факт вимагання неправомірної вигоди, навіть без її отримання, — це така ж сама відповідальність. Власне, як і факт обіцянки її дати, навіть якщо ви  цього не зробили.

Що вважається неправомірною вигодою

Окрім грошових сум, НВ вважаються і подарунки. Це стосується лише чиновників.

Так, Закон «Про запобігання корупції» визначає категорії службовців, які не можуть безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб.

Це, зокрема, нардепи, президент, міністри та інші високопосадовці. Обмеження щодо подарунків не поширюється на дарунки від близьких до посадовця осіб та загальнодоступні акції і знижки на товар.

Не замовчуйте вимагання неправомірної вигоди, співпрацюйте з правоохоронцями й пам’ятайте, що обіцянка і дача неправомірної вигоди — той самий злочин, що й вимагання та одержання.

Поділіться корисною інформацією з друзями: