Закон про амністію-2016: що змінилося і кого звільнять

#амністія

Традиційно законом про амністію звільняють громадян, які вчинили нетяжкі злочини. Але цьогорічний документ, який набрав чинності сьогодні, 7 вересня, має резонансні доповнення про тих, хто вчинив тяжкі злочини, але кого все одно звільнять. Чим іще Закон про амністію-2016 відрізняється від усіх попередніх і на кого поширюється, — розповідає адвокат Катерина Коваленко

Катерина Коваленко, адвокат

Амністія — це як повне, так і часткове звільнення від покарання тих, кого визнано винними у скоєнні злочину, і тих, хто вже відбуває покарання. А ще тих, кримінальні справи стосовно яких вже розглянуто судами, але їхні вироки ще не набрали законної сили.

В Україні амністію оголошує Верховна Рада. А закон про звільнення від покарання є традиційним і щорічним.

Минулоріч окрема група народних депутатів внесла на розгляд до ВР законопроект «Про амністію у 2016 році». Спочатку Голова ВР підписав цей документ, проте за місяць, у серпні 2016-го, Президент наклав на нього вето.

Після врахування пропозицій Президента в лютому 2017-го законопроект підписав Голова ВР, а 4 вересня його підписав і сам Президент.

Новоприйнятим Законом передбачено звільнити від відбування покарання засуджених за вчинення злочинів невеликої тяжкості, відповідальність за які передбачає позбавлення волі до 2 років, та середньої тяжкості, відповідальність за які передбачає позбавлення волі до п’яти років, і які є найбільш незахищеними та вразливими соціально.

Джерело: Кримінальний кодекс України

Зокрема, це:

  • неповнолітні
  • вагітні
  • особи, які мають на утримані неповнолітніх дітей, дітей інвалідів або батьків-інвалідів І групи чи батьків, що досягли 70-річного віку
  • пенсіонери
  • люди з інвалідністю чи хворі на деякі тяжкі хвороби

Зазначені категорії громадян, які до набрання чинності цього Закону вже відбувають покарання, можуть бути звільнені. Але тільки в тому разі, якщо на день набрання чинності Закону вони відбули не менше чверті призначеного строку

До Закону було внесено статтю, яка передбачає звільнення учасників АТО за вчинення злочинів невеликої й середньої тяжкості, а також тяжких злочинів.

Згідно із Законом про амністію, учасники АТО не підлягають звільненню за вчинення особливо тяжких злочинів, відповідальність за які передбачає позбавлення волі від 10 років до довічного ув’язнення. А також за дезертирство, викрадення, привласнення, вимагання зброї, бойових припасів, бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки, а також за умисне знищення чи пошкодження військового майна.

Вказані особи, які до набрання чинності Закону вже відбувають покарання за тяжкі злочини, підлягають звільненню від відбування покарання, якщо вони на день набрання чинності цього Закону відбули не менше половини призначеного строку покарання

Дія Закону поширюється на тих, хто вчинив злочин до дня набрання чинності Закону, тобто до 7 вересня включно, і вирок ще набрав сили, та тих, хто вже відбуває покарання.

Закон не поширюється на тих громадян, які вчинили триваючі або продовжувані злочини, якщо вони закінчені, припинені або перервані після набрання чинності цього Закону, а також до осіб, які скоїли тяжкі (крім учасників АТО), особливо тяжкі злочини, та осіб, які вчинили корупційні злочини.

Громадян, на які поширюється дія Закону, мають звільнити не пізніше ніж протягом 3-х місяців із дня опублікування документа.

Поділіться корисною інформацією з друзями: