Подвійне громадянство в Україні та світі: вигоди, ризики і перспективи

#громадянство

Про те, чи важко отримати подвійне громадянство в Україні, кому його можуть дати, а кому ні, і чому все заплутано в наших законах

Оксана Воловик, юрист

Доступ до соціально-економічних вигод від різних юрисдикцій зумовлює прагнення людей мати два громадянства. Куди в цьому питанні рухається Україна?

Громадянство і що воно дає

Громадянство (підданство) визначає приналежність до держави і підпорядкування її юрисдикції. Чим більше розвинута держава, тим більше гарантій прав і законних інтересів у її громадян. Зате недостатньо сильна держава може бути лояльною в оподаткуванні.

Що таке множинне громадянство

Так називають правове становище людини, яка одночасно громадянином двох (біпатризм) і більше (поліпатризм) держав.

Як до подвійного громадянства ставляться у світі

Допускають подвійне громадянство Негативно налаштовані до подвійного громадянства
Австралія Австрія
Бангладеш Алжир
Бельгия Бруней
Бразилія Венесуела
В’єтнам Дания
Канада Китай
Колумбія Еквадор
Кіпр Індонезія
Домініканська Республіка Японія
Сальвадор Кенія
Фінляндія Кувейт
Греція М’янма
Гренада Малайзія
Угорщина Маврикій
Ісландія Норвегія
Іран Непал
Ірак Об’єднані Арабські Емірати
Ірландія Перу
Ізраїль Польша
Італія Португалія
Йорданія Румунія
Латвія Україна
Ліван Саудівська Аравія
Литва Сінгапур
Македонія  
Мальта  
Мексика  
Чорногорія  
Нова Зеландія  
Сербія  
Швеція  
Сирія  
Великобритания  
США  

Офіційна позиція держави проявляється по-різному. Одні країни більш категорично заперечують біпатризм, інші – не заохочують, але й на практиці за це не карають.

Подвійне громадянство в Європейському Союзі

Кожен громадянин держави-члена ЄС, крім громадянства своєї країни, є також громадянином Союзу (ст. 8 Договору про ЄС). Це особливе подвійне громадянство, властиве державним утворенням.

Правило про єдине громадянство в Україні

Згідно ст. 2 Закону України «Про громадянство України» громадянство ґрунтується на принципі єдиного громадянства – громадянства держави Україна, що виключає існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Це означає, що неможливо мати громадянство АР Крим або окремій взятої області.

Якщо громадянин України набув громадянства (підданства) іншої держави, то в правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянства України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Не дозволено, але й не заборонено звичайним громадянам

Законодавство України прямо не дозволяє мати два і більше громадянств, але й не містить категоричної заборони такого статусу.

Закон допускає, що подвійне громадянство може виникнути, зокрема, як результат колізій законів про громадянство різних країн. Але наслідки подвійного громадянства розпливчасті і фатальні далеко не для всіх.

Хто отримує подвійне громадянство «автоматом»

Таке громадянство виникає при народженні від батьків, які мають різне громадянство. За спрощеною процедурою, біпатризм може виникнути при вступі у шлюб з іноземцем. Ці правила ґрунтуються на нормах Європейської конвенції про громадянство.

Добровільне подвійне громадянство (натуралізація)

Натуралізація — прийняття у громадянство конкретної країни громадянина іншої держави на підставі його прохання. При цьому зацікавлена особа має виконати вимоги країни, яка приймає, та/або здійснити мінімальні інвестиції в економіку приймаючої країни. Ці вимоги стосуються законності та тривалості перебування («ценз осілості»).

Які плюси подвійного громадянства

Біпатризм надає свободу переміщення, підприємництва та інвестицій, альтернативне оподаткування. На правах громадянина можна в одній країні взяти кредит на вигідних умовах, а освоїти його в економіці іншої держави на тих же цивільних правах.

У сфері оподаткування реально претендувати на застосування лояльних законів тієї країни, де переважно проживає біпатрид.

Які ризики подвійного громадянства

Ризики пов’язані з дипломатичним захистом, військовою та державною службою, оподаткуванням. Згідно з Конвенцією Ліги Націй 1930 року, яка регулює колізії законів про громадянство, держава не може надавати дипломатичний статус кому-небудь зі своїх громадян від іншої держави, громадянином яких він також є.

Знаходячись у третій країні біпатрида розглядають як такого, що має одне громадянство. Яке саме – часто такі питання вирішує суд.

Кожна держава покладає на громадян військовий обов’язок, і якщо особа виконала свій обов’язок на території однієї з країн свого громадянства, то в іншої країни може виникнути претензія щодо ухилення від виконання такого ж обов’язку або з приводу недозволеної служби в іноземній армії.

Колізії з військового обов’язку регулює Європейська конвенцієя про військову повинність у випадках множинного громадянства: біпатриди визнаються зобов’язаними виконувати свій борг стосовно тільки однієї з країн подвійного громадянства.

Україна не є учасницею конвенції і навряд чи стане нею в перспективі – уряд тенденційно не проявляє лояльність до подвійного громадянства.

Державна служба, зазвичай, виключає можливість подвійного громадянства, що автоматично ставить під удар можливу кар’єру чиновника-біпатрида.

Колізії у сфері подвійного громадянства

Подвійне громадянство не надає біпатриду права робити вибір бажаної юрисдикції.

Для подолання колізій, особливо у сфері оподаткування, часто застосовують принцип «ефективного громадянства». Це перевага віддається правовому зв’язку біпатрида з країною постійного проживання. Колізії вирішуються міжнародними конвенціями й угодами, підписаними країнами подвійного громадянства.

Подвійне громадянство чиновників

В Україні для державних службовців існує пряма заборона на працевлаштування за наявності громадянства іншої країни (ст. 19 Закону України «Про державну службу»). Якщо ж іноземне громадянство виникне в чиновника в процесі роботи, закон передбачає звільнення зі втратою права на державну службу або його обмеження.

Мати інше громадянство заборонено суддям, з наслідком припинення повноважень за ст. 126 Конституції.

Декларування та моніторинг подвійного громадянства

Відправною точкою у питанні притягнення до відповідальності за подвійне громадянство є факт його виявлення. Але українське законодавство не встановлює форму декларування подвійного громадянства, а інші країни не зобов’язані видавати про це офіційну статистику з деталізацією.

Поки що жодних договорів про обмін інформацією між Україною та іншими країнами в галузі подвійного громадянства не існує. Водночас, якщо у спецслужб є інформація про іноземний паспорт свого громадянина, й особливо чиновника, вони мають право зробити запит. Таким шляхом НАБУ виявили британське громадянство екс-глави ДФС Романа Насірова.

Яка відповідальність за подвійне громадянство

Незважаючи на прийняття в жовтні 2012 року закону про відповідальність за приховування подвійного громадянства (планувалося ввести адміністративні штрафи), він у силу не вступив через повернення Президентом на доопрацювання. Повторного розгляду парламентом так і не відбулося. А кримінальна відповідальність за подвійне громадянство відсутня.

Єдиний наслідок набуття іноземного паспорта громадянином України (крім звільнення чиновників і суддів) – втрата українського громадянства. Але цю процедуру на практиці майже не використовують через її складність.

Невідкладний законопроект №6175

Події новітньої історії України актуалізували питання подвійного громадянства як фактора загрози національній безпеці в умовах гібридної війни та геополітичної нестабільності.

У багатьох українців є громадянство Російської Федерації, Угорщини, Румунії та інших країн.

Влада вважає, що іноземне громадянство державних чиновників є загрозою національним інтересам, а біпатризм мешканців Буковини та Закарпаття, а також власників російських паспортів у місцях компактного проживання, зокрема АР Крим, може загрожувати територіальній цілісності України.

Навесні 2017-го Президент уніс як невідкладний законопроект №6175 про реалізацію права змінити громадянство. Основний меседж – автоматичне позбавлення громадянства України в разі виявлення іноземного паспорта, отриманого добровільним шляхом.

Виявляти біпатридів-нелегалів планується серед тих, хто:

  • взяв участь у виборах або іншому голосуванні як громадянин іншої держави
  • скористався іншим правом громадянина іноземної держави
  • виконав обов’язки громадянина іноземної держави
  • використовував інший паспорт, щоб в’їхати в Україну
  • використовував інший паспорт, щоб виїхати з України

Інформацію про порушників будуть збирати із запитів до органів влади інших держав, моніторингу публічної інформації, огляду прикордонною службою.

Після прийняття цього закону всім громадянам України з двома паспортами буде наданий строк для добровільного припинення громадянства іншої країни. В іншому випадку їх чекає позбавлення або втрата українського громадянства.

Поділіться корисною інформацією з друзями: