Не думали про пенсію? А дарма. Три простих кроки розрахунку виплат

#гроші

Покроковий порадник для тих, хто піклується про розмір своєї майбутньої пенсії, пенсії рідних і близьких

Крок 1. Зберіть документи для призначення пенсії

На розмір пенсії насамперед впливають стаж і розмір заробітної плати. Тому для її розрахунку обов’язково потрібні:

 • трудова книжка або документи, які підтверджують страховий стаж
 • довідка про заробітну плату за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року (за бажанням та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами) і за весь період страхового стажу з 1 липня 2000 року (за даними відділу персоніфікованого обліку)

При цьому заробітна плата за 60 місяців до 1 липня 2000 року також враховуватиметься, якщо страховий стаж, починаючи з тієї ж дати, менший ніж 60 місяців.

А от сполука «за бажанням» не означає, що можна не надавати довідку про розмір заробітної плати до 1 липня 2000 року. Адже це можуть бути саме ті документи, які суттєво вплинуть на розмір пенсії. І далі ми пояснимо чому.

На перехідний період із 2017 по 2019 рік застосовуватимуться окремі правила призначення пенсії за віком. Тобто ті, хто мають право звернутися за пенсією з жовтня 2017 року по березень 2018 року, обиратимуть між двома шляхами призначення та розрахунку розміру пенсії. А от пенсії, призначені раніше, перерахували за єдиними правилами з 1 жовтня 2017 року за матеріалами пенсійних справ.

Повний перелік документів, які потрібно надати до Пенсійного фонду (ПФ) для призначення пенсії за віком, — за посиланням.

Крок 2. Проведіть попередній розрахунок пенсії

Коли зібрано необхідні для призначення пенсії документи, час звертатися до органів ПФ. Але як упевнитися, що розмір пенсії, щомісячного доходу на майбутнє, розрахують правильно?

Пенсійне законодавство ніби навмисно побудоване так, щоб заплутати нас у термінах, формулах і визначеннях. Схема розрахунків оперує набором даних, які є в особистих документах та довідниках того, кому розраховують пенсію, або які отримують з обчислень:

 • стаж (обчислюється у місяцях)
 • коефіцієнт страхового стажу (Кc)
 • індивідуальний коефіцієнт трудового стажу
 • величина оцінки одного року стажу (у відсотках, Вс)
 • коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи
 • сума коефіцієнтів заробітної плати
 • сума заробітної плати
 • заробітна плата для обчислення пенсії
 • середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу загалом в Україні

Без належного досвіду та знань можна заплутатися в цих термінах, навіть обчислюючи пенсію за віком. Більше труднощів виникає із розрахунками пенсій держслужбовців, науковців, військовослужбовців, чорнобильців, інвалідів та інших особливих категорій громадян. Аби позбавитися сумнівів, краще звернутися до незалежного фахівця з розрахунку пенсії, який не залишить поза увагою жодної цифри.

Як підвищити розмір пенсії

Для майбутнього пенсіонера, приміром, чоловіка 1957 року народження, який надав усі необхідні документи, зокрема й довідку по зарплаті до 1 липня 2000 року за 248 безперервних місяців і чия заробітна плата за цей період коливається від 0,48 до 4 розмірів середніх зарплат в Україні того періоду, кінцевий розмір пенсії може бути різним.

Якщо це був розрахунок пенсії без оптимізації на підставі наданих документів, майбутній пенсіонер отримає загальний розмір пенсії за віком — 2269 гривень.

А якщо це був розрахунок з оптимізацією з урахуванням даних по заробітній платі до 1 липня 2000 року, то визначення оптимальних безперервних 60 місяців страхового стажу до 1 липня 2000 року надає можливість підвищити розрахунковий розмір пенсії, і він складе 3337 гривень.

Тобто правильний вибір періодів оптимізації заробітної плати для розрахунку майбутньої пенсії суттєво впливає на її розмір.

Змінити розмір заробітної плати або тривалість страхового стажу в минулому неможливо. Але за допомогою правильно проведених розрахунків можна істотно підвищити розмір пенсії

Нерідко органи ПФ «оминають» деякі надані документи, враховують або, навпаки, не враховують окремі періоди страхового стажу. Як наслідок, розмір пенсійних виплат виявляється набагато нижчим, ніж можна було очікувати.

Крок 3. Подайте заяву про призначення пенсії

Коли проведено розрахунки, обрано найвигідніший період страхового стажу, підготовлено всі документи, необхідні для призначення максимальної пенсії, залишається лише скласти заяву про призначення пенсії та подати її до органів ПФ. Але при цьому треба правильно зазначити періоди, які потрібно виключити з підрахунку заробітної плати.

Також можна подати до органів ПФ заяву про виплату пенсії через особистий банківський рахунок. Для цього попередньо уклавши з уповноваженим банком угоду й отримавши номер поточного рахунка та реквізити.

Матеріал підготовлено за інформаційної підтримки незалежних фахівців із розрахунку пенсії, юристів та адвокатів ЮК «Центр Конфліктології і Права».

Поділіться корисною інформацією з друзями: