Як доказати, що ДТП сталося через якість дороги

#ДТП

Що робити, коли причиною ДТП стала низька якість дорожнього покриття? Чи можна це довести в суді? Як захистити себе в такій ситуації? Відповіді у нашому матеріалі.

Згідно із частиною 4 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення,  порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб, громадян – суб’єктів господарської діяльності в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від 5 до 10 діб.

Це означає, що винними за вказане правопорушення можуть бути визнані співробітники дорожніх служб, відповідальні за конкретну дорогу.

Читайте також: Як оскаржити штраф за порушення правил дорожнього руху

Норми стану доріг

Норми утримання доріг встановлені в Держстандарті України №3587-97 «Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану». Зокрема, згідно з документом, гранична глибина окремих осідань, вибоїн не повинна перевищувати 4 см для доріг І – III категорій і груп А, Б вулиць і доріг населених пунктів; 6 см – для решти категорій і груп. Гранична висота напливів не повинна перевищувати 2 см для доріг І – III категорій і груп А, Б і В вулиць і доріг населених пунктів; 4 см – для решти категорій і груп. Відхилення висотної позначки кришки люка відносно рівня покриття проїзної частини не повинно перевищувати 1 см.

Держстандарт також передбачає, що зруйновані кришки і решітки повинні бути негайно огороджені і позначені відповідними технічними засобами організації дорожнього руху. Згідно з іншим пунктом, усунення зимової слизькості на автомобільних дорогах загального користування здійснюється з моменту її виявлення до повної ліквідації.

Будь-яке порушення норм Держстандарту, що призвело до ДТП, може бути приводом для судового позову до дорожньої служби.

Як діяти при ДТП, спричиненому поганим дорожнім покриттям

Суду необхідно надати докази з місця ДТП. Для цього патрульний повинен зафіксувати несприятливі дорожні умови. До слова, такий обов’язок містить інструкція патрульного у разі, якщо ДТП сталося внаслідок неналежного стану доріг. Патрульний повинен скласти акт обстеження відповідної ділянки, зробити необхідні заміри, фотофіксацію та схему, де позначити усі обставини, що загрожують безпеці руху. Також він повинен викликати представників дорожньої служби та скласти протокол про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.140 КУпАП.

Звичайно, така процедура забирає довше часу у патрульних, тому вони не завжди об’єктивно розбираються у ситуації і схильні звинувачувати передусім водія. Покажіть, що ви обізнані із нормами закону та попросіть співробітників патрульної поліції дотримуватися процедури. Якщо ж вони і надалі ухилятимуться від виконання обов’язків, зателефонуйте в службу «102» і поясніть ситуацію. Навіть якщо питання одразу не вирішиться позитивно, ваш дзвінок буде зафіксований і, запросивши відомості про нього, можна буде додати його як доказ до матеріалів справи.

Які докази стану доріг потрібно надати суду

Крім протоколу з додатками, які складає патрульний, для суду матиме значення і ваше пояснення. Відобразіть у ньому своє бачення причин ДТП. Ви також можете проводити власну фотозйомку місця аварії та пошкоджень дорожнього покриття. Попросіть у патрульного рулетку та сфотографуйте яму, вставивши кінець рулетки у її найглибше місце, щоб зафіксувати розмір. Можна скористатися й іншими предметами, фотографії з якими будуть інформативними. Робіть фотознімки так, щоб на фоні перебував автомобіль або інші впізнавані частини дороги для того, щоб суд міг визначити, що це дійсно фото з вашої аварії. Ви також можете запросити свідків, записати їхні дані, щоб потім залучити їхні свідчення до справи. Крім того, для встановлення збитку зверніться в офіційне СТО або до незалежних оцінювачів.

«Варто бути готовим до того, що ваш опонент в суді – дорожньо-експлуатаційна організація буде доводити, що вжила всі необхідні та можливі заходи, однак через відсутність належного фінансування з місцевого або державного бюджету утримувати дороги в нормальному стані їй не вдається, – зауважує помічник адвоката Адвокатського Бюро «Ципін і партнери» Кристина Тищенко. – Тому додатково під час судових засідань слід перевірити, які саме дії були вчинені дорожньою службою для збільшення сум для утримання доріг. Наприклад, чи подано цим органом клопотання до органів державної влади чи місцевого самоврядування».

Захист прав водія при ДТП, зазвичай, непроста справа, в якій вчасна консультація професійного юриста може мати значний вплив на її вдале вирішення у суді.

До слова сказати, в Україні є позитивна практика щодо стягнення шкоди за ДТП з дорожніх організацій. Так, рішенням Придніпровського районного суду м. Черкас у справі №711/2673/15-ц керівника комунального підприємства було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.4 ст.140 КУпАП. Після цього постраждалим власником авто було подано цивільний позов про стягнення матеріальної та моральної шкоди до Черкаського експлуатаційного лінійного управління автомобільних шляхів, який було задоволено та, як наслідок, з комунального підприємства було стягнено матеріальну шкоду в сумі 3 452,36 гривень та моральну шкоду в сумі 1 000 гривень.

Читайте також: Чи можна оскаржити штраф з дорожніх камер?

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *