Судді бояться розглядати позови проти банків

Схоже, тиск ВСУ та прокуратури на суддів, які розглядають спори позичальників з банками, посилюється. Остаточно в цьому пересвідчитись змусила стаття в Інтернеті, яка розтлумачила небажання служителів Феміди розглядати кредитні суперечки. Адже, якщо суддя винесе рішення на користь позичальника, його попросту посадять. Тепер паніка в суддівському корпусі цілком зрозуміла

На початку лютого поточного року я відправила позовні заяви від трьох банківських позичальників в різні районні суди. Жодну з цих заяв досі не призначено до розгляду. Хоча максимальний термін для прийняття суддею рішення про призначення позову до розгляду — три дні.

По одній із заяв, через два місяці очікування, я дізналася ПІБ судді, на якого розписаний позов, і відправила “заперечення на дії головуючого”. У відповідь суддя повернула мені позов з абсурдним мотивуванням — справа не підсудна цьому суду (хоча предмет іпотеки перебуває у юрисдикції саме цього суду та, відповідно до вимог ЦПК про виключну підсудність, розглядати справу може тільки цей суд). Наразі чекаю ухвали апеляційного суду та рішення ВККСУ щодо даного інциденту.

За другою заявою ситуація аналогічна — вже два місяці не призначають дату засідання за позовом мого клієнта: суддя то на лікарняному, то у відпустці, а передати справу нікому. Зате достеменно відомо, що наш відповідач — банк — звернувся до суду на півтора місяці пізніше, і його позов, до речі, цією ж суддею, вже призначений до розгляду! Чомусь немає сумнівів, що 14 квітня, у день розгляду банківського позову, суддя не захворіє.

Можливо, немає сенсу квапити суддів з розглядом справ. Можливо, краще потерпіти до виборів — може, щось зміниться. Єдиний помічений мною спосіб виносити рішення на користь позичальників, який використовується зараз судами (у разі якщо позов обґрунтований і законно відмовити неможливо) — це затягування розгляду шляхом не призначення засідань, раптових хвороб суддів у день засідання, неявки банку-відповідача. А в цей час банк намагається примусити боржника позасудовими способами продати майно.

Поки ж судді діють за принципом «ні вашим і ні нашим», позичальник судиться роками і (природно) не платить кредит, банк надзвонює, пише і навіть обклеює двері злостивих написами “умовляючи” хоч щось заплатити.

До речі, випадок агресивної підприємницької практики (за фактом обклеювання дверей подаємо новий позов) суд напевне розглядатиме пару років, а в рішенні не вважатиме за потрібне посилатись на жодну статтю закону.

Альона Садовець,
юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права»

Поділіться корисною інформацією з друзями: