Як безкоштовно отримати земельну ділянку

#земля

Як отримати земельну ділянку від держави безкоштовно? Це можливо, й ділянку можна отримати навіть не одну, — юрист

Придбання землі — вагомі витрати. А якщо до цього додати кошти, необхідні для будівництва, взагалі вимальовується захмарна сума. Та, за законом, отримати землю можна й безкоштовно. Людей багато, а землі мало – скажуть одні, а інші додадуть: якщо якась земля і є, то в місцевої ради ділянку не вибити. Проте знаючи свої права, можна отримати безоплатно земельну ділянку, й не одну.

Кому, скільки та для чого можуть дати землі

Згідно із Земельним кодексом України, усі громадяни нашої держави мають право на безоплатно отримати ділянки із земель державної та комунальної власності. Тобто кожен українець, якому виповнилося 18 років, може отримати землю для різних потреб, й цілком безкоштовно.

Але більшість українців або не знають про це право, або скептично ставляться до цього. Якщо уважно почитати закони, то кожен громадянин може одночасно отримати й приватизувати шість земельних ділянок різного призначення. Ці ділянки видаються з так званих земель запасу, які є в кожної територіальної громади, — юрист

Розмір цих ділянок залежить від їхнього цільового призначення. Під будівництво й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд можна отримати: у селах не більше 0, 25 га, в селищах – не більше 0,15 га, а в містах – не більше 10 соток. Для ведення особливого селянського господарства вам можуть надати близько 2 гектари.

Також держава може надати землю для фермерства. Така ділянка надається в розмірі паю, визначеного для членів сільськогосподарських підприємств на території місцевих рад, де знаходиться господарство.

Щоправда, для сінокосіння, городництва та випасання худоби земельні ділянки громадянам держава не передає у власність. У такому разі застосовується лише оренда.

Майже 12 соток надають під садівництво та не більше десяти — для індивідуального зведення дачі. Для будування гаражу держава дає земельну частку не більше 1 сотки.

За законом, держава лише один раз може безоплатно надати кожен із таких видів землі.  Тобто, якщо ви отримали ділянку під садівництво, ви не зможете претендувати на ще одну таку ділянку під садівництво. А от на інші види ділянок — цілком.

Як отримати землю безкоштовно: основні кроки

Крок #1. Передусім напишіть заяву до органу місцевого самоврядування. У тексті вкажіть розмір бажаної земельної ділянки і те, для чого вам потрібна земля. Розмір ділянки, яку ви просите надати, не повинен перевищувати розмірів, які встановлені законом.

До заяви додайте копію кадастрової карти (плану). Ці дані можна замовити в міському або районному управлінні ресурсів. На цій карті обов’язково має бути зазначене місце розташування бажаної ділянки. До заяви додайте й копію паспорта.

Міська/селищна рада має розглянути ваше клопотання протягом 30 днів. За цей час його або задовольняють, тобто вирішують надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, або відмовляють вам.

Якщо ваше клопотання не задовольнили, рада має письмово й чітко аргументувати відмову.

Підставою відмови в наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації тощо.

Крок #2. Коли ви отримали дозвіл від місцевої ради, наступний крок – розроблення землевпорядної документації на земельну ділянку.

Зверніться до будь-якої землевпорядної організації, що має ліцензію й дозвіл на виконання таких робіт.

Крок#3. Землевпорядна організація розробляє проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Домовтеся  про вартість та строки виконання робіт та підпишіть відповідний договір. Цей договір краще показати юристу, щоб уникнути непорозумінь.

Проект землеустрою має бути складений у паперовій формі та в електронному форматі. І має бути погоджений місцевими органами земельних ресурсів, природоохоронним та санітарно-епідеміологічним органами, а також органом архітектури.

Крок #4. Після того, як уся технічна документація пройде державну експертизу, місцева рада затвердить проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передання її у вашу власність. На основі рішення ради орган земельних ресурсів видасть вам державний акт на право власності.

Претендувати на землю можна будь-коли

Термін, протягом якого можна написати заяву на отримання землі, законом не визначено. Тож таке клопотання можна подати до органу місцевого самоврядування будь-коли. Але земельні ресурси обмежені й не відновлюються. Тож, якщо є бажання безоплатно отримати земельну ділянку, не слід із цим зволікати.

Навіть якщо в одного з подружжя вже є приватизована земля, це не впливає на право іншого з подружжя здійснити приватизацію.

Якщо говорять, що землі немає

Часто голови міських та селищних рад неохоче зустрічають громадян з подібними питаннями та клопотаннями. Вони починають запевняти, що вільної землі немає, все вже розподілено та зайнято.

Щоб з’ясувати, чи є земельна ділянка, яку ви хочете отримати у власність, вільною, подайте запит до департаменту архітектури, містобудування та кадастру. Працівники кадастру проведуть аналіз архівних документів та нададуть вам відповідь. Якщо ця земельна ділянка повністю вільна, пишіть заяву до місцевої ради, — юрист

Як довести своє право на землю

У випадках, коли міська або селищна рада всіляко ігнорує вас та відмовляє у безоплатному наданні ділянки, є лише один вихід — суд.

Коли вам відмовляють у передачі земельної ділянки у власність, або залишають вашу заяву без розгляду, питання вирішується в судовому порядку. У таких питання суд часто стає на захист громадян, — юрист

Проте більшість українців не знають про своє право на безкоштовне виділення земельної ділянки. Користуючись із цього, чимало керівників місцевих рад “наживаються” на вільних землях і продають їх за безцінь.

Але той, хто відстоює свої права, отримує бажаний результат. Тим паче, що закон повністю на його боці.

Матеріал підготовлено за інформаційної підтримки юристів ЮК «Центр Конфліктології і Права», які є фахівцями із земельного та інших видів права.

Поділіться корисною інформацією з друзями: