Як правильно оформити спадщину: рекомендації юриста

Рано чи пізно, але практично кожен стикається з процедурою оформлення спадщини. Це складний та вкрай делікатний процес, який має свої юридичні особливості. Тому для того, щоб підтвердити факт вступу спадкоємця в свої права – його потрібно здійснити правильно

В цій статті ми піднімемо найактуальніші питання з цього приводу, а також дамо важливі рекомендації юриста. Адже якщо робити все чітко та послідовно – то можна уникнути багатьох проблем та складнощів у зв’язку з оформленням спадку

Що можна успадкувати

Згідно законодавства, право спадкування тісно пов’язане з правом власності, оскільки спадкування є одним із засобів набуття права власності. Відповідаючи на питання, що можна успадкувати, зазначимо – до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Тобто це може бути: нерухомість, автомобіль, право власності на земельну ділянку, право на отримання страхових виплат і т.д. Але разом з тим, успадковуються і обов’язки з виплати моральної або матеріальної шкоди, обов’язки за договором оренди житла за викупом і т.д. Не можна успадкувати лише права та обов’язки, які тісно пов’язані зі спадкодавцем. Це права на аліменти, пенсії, право на участь у товариствах або об’єднаннях тощо.

Чи можна отримати у спадок борги?

Юрист Центру Конфліктології і Права Тетяна Войнова наголошує, що успадковуватись може не тільки рухоме і нерухоме майно або інші права та обов’язки спадкодавця, а і кредитні зобов’язання.

Відповідно до ст. 1218, 1281 Цивільного кодексу України, зобов’язання з погашення кредиту переходять до спадкоємців у повному обсязі у разі прийняття ними спадщини, — пояснює адвокат

За законом тільки після закінчення шестимісячного терміну у спадкоємців з’являється зобов’язання платити за борги померлого. Але дуже часто банки нехтують цією умовою і так би мовити радять сплачувати борги з перших днів після смерті позичальника. Щоб не було прострочення і штрафів.

Згідно чинного законодавства, а саме ст.1270 ЦКУ (Строки для прийняття спадщини) – така вимога банку не відповідає нормам права та є неправомірною, — пояснює Тетяна Войнова

Взагалі, спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Тобто кожен із спадкоємців сплачує кредитору особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Якщо життя спадкодавця було застраховане, то кредит може погашатися за рахунок цієї страховки. А у випадку, коли спадкоємець взагалі не хоче платити за чужими боргами, єдиний спосіб – відмовитись від всієї спадщини. Відмовитись лише від кредитних зобов’язань не можна.

Підстави для спадкування

При спадкуванні майна в Україні застосовуються два основних порядки визначення спадкоємців та розподілу спадкового майна: спадкування за заповітом і спадкування за законом. Іноді буває і одночасне спадкування, в тих випадках, коли наприклад частина майна спадкоємцю заповідана, а іншу частину він успадкував за законом.

Спадкування за законом відбувається тоді, коли заповіту немає чи він визнаний недійсним, або спадкоємці, призначені в заповіті, померли або відмовились від спадщини. Спадкоємці за законом призиваються до спадщини в порядку черги. Українським законодавством таких черг встановлено п’ять. Перша – це діти, дружина та батьки померлого, дитина померлого, що народилася після його смерті, онуки і правнуки. До другої черги відносять – братів та сестер померлого, а також дідуся та бабусю з боку і матері, і батька. Третя – дядько та тітка померлого спадкодавця. До четвертої черги відносяться особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш ніж 5 років. І до п’ятої – інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення.

Що стосується заповіту, то закон встановлює до його дійсності певні вимоги. Якщо він не буде їм відповідати, то визнається недійсним.

Заповіт має бути складений тільки дієздатною особою у формі, зазначеній законом. Також він повинен бути власноруч підписаний та завірений у нотаріуса, — розповідає адвокат

Потрібно зазначити, що заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування. Водночас заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині. Він має можливість на власний розсуд змінювати та переписувати заповіт. При цьому кожен новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Незалежно від того, на якій із цих двох підстав отримується спадок, на прийняття спадщини у спадкоємця є 6 місяців з моменту її відкриття. За цей час він повинен або прийняти спадщину, або відмовитись від неї.

Отримання свідоцтва

Так ми дійшли до самого головного моменту, до процесу оформлення спадщини. Отже, як це відбувається?

Спадкоємець зобов’язаний особисто подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява подається за місцем її відкриття. В тих випадках, коли спадкоємець пропустив строк на прийняття спадщини, йому потрібно звернутися з відповідною заявою до суду, щоб цей термін йому було подовжено, — пояснює адвокат

Після отримання заяви, нотаріусом заводиться спадкова справа. Для цього спадкоємець подає в нотаріальну контору наступні документи: свідоцтво про смерть спадкодавця, довідку з житлово-експлуатаційної контори про останнє місце проживання та прописку спадкодавця до дати смерті за вказаною адресою, документ, що посвідчує особу спадкоємця, податковий номер, документ, що підтверджує родинні стосунки (свідоцтво про народження, свідоцтво про одруження, тощо) та документи, які посвідчують право власності спадкодавця на нерухоме та рухоме майно.

Треба пам’ятати, що спадкова справа заводиться за останнім місцем проживання спадкодавця. Тобто, якщо ваш родич проживав у певному селі, то вам потрібно звертатись до нотаріуса, який здійснює свою діяльність в цьому селі.

На підтвердження місця відкриття спадщини нотаріусу подається довідка органу місцевого самоврядування, житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію місця проживання спадкодавця, а також будинкова книга, у якій міститься запис про реєстрацію місця проживання спадкодавця.

Свідоцтво про право на спадщину видається або на ім’я всіх спадкоємців, або кожному окремо. В будь-якому випадку в свідоцтві зазначається все спадкове майно, перелічуються всі спадкоємці, та визначається частка спадщини спадкоємця, якому воно видане.

Іншими словами свідоцтво про право на спадщину є документом, що підтверджує перехід права власності на майно від спадкодавця до спадкоємця. При цьому не обов’язково особисто забирати готове свідоцтво, його може отримати від вашого імені за дорученням ваш представник.

Юрист наголошує, що видача свідоцтва про право на спадщину ніякими строками не обмежена. Тож звертатися за одержанням документу можна в будь-який час після закінчення шестимісячного терміну. Коли ви отримаєте свідоцтво на руки – обов’язково потрібно зареєструвати його в БТІ.

Відмова від прийняття спадщини

Як ми вже говорили, іноді спадкоємці бажають відмовитись від прийняття спадку. Це буває як через борги спадкодавця, так і через якісь інші особисті причини. Відмовитись від спадщини можна протягом строку, встановленого для її прийняття. Для цього потрібно подати до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про відмову від спадщини.

Якщо відмовляється від спадщини спадкоємець за заповітом, то він має право зробити це на користь іншого спадкоємця за заповітом. Відмовитись від спадку на користь спадкоємця за законом він не може. Натомість спадкоємець за законом може відмовитись від прийняття спадщини на користь будь-якого зі спадкоємців за законом, незалежно від того, до якої черги він належить, — зазначила адвокат

Відумерлість спадщини

Відповідно до вимог ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття – суд визнає спадщину відумерлою. Така спадщина переходить у власність територіальної громади на підставі судового рішення. До визнання спадщини відумерлою, майно описується і охороняється відповідно до закону.

Тобто, як бачимо, в процесі оформлення спадщини є свої нюанси та важливі моменти. Для того, щоб не виникало складнощів, краще робити все правильно та послідовно, згідно затверджених законом умов та правил. Оформлення спадщини – це не те питання, яке потрібно вирішувати часто. Але, якщо вже доведеться це робити, то краще бути максимально підготовленим.

Поділіться корисною інформацією з друзями: