Орендне житло: для кого воно та навіщо

Оренда житла у держави може стати реальністю в Україні. Мінрегіон розробив і опублікував для обговорення законопроект «Про орендне житло», яким збирається легалізувати процес зведення державної нерухомості під оренду

Передбачається, що саме орендне житло допоможе у вирішенні з квартирного питання тисяч українців. За даними Мінрегіону, у квартирній черзі на поліпшення житлових умов зараз налічується близько 650 000 сімей, у тому числі кожна десята молода сім’я.

Що таке орендне житло? Це багатоквартирні будинки, збудовані за рахунок державного/ місцевого бюджету або інвесторів. Купити квартиру в такому будинку, згідно законопроекту, не можна, бо вони збудовані під довгострокову оренду для сімей, що потребують жилплощу, але не можуть собі дозволити придбати квадратні метри.

Ринок орендного житла в Україні на сьогодні практично відсутній, в той час як у сусідній Білорусі будівництво орендного житла визначено першочерговим пріоритетом у вирішенні житлового питання громадян. У Німеччині частка орендного житла становить 60% від загального житлового фонду, в США і Великобританії – близько 30%, у Франції та Швейцарії – відповідно близько 40 і 70%. В європейських країнах, зазвичай, високі податки на нерухомість, тож багатьом сім’ям вигідніше знімати житло, ніж утримувати власне.

Законопроект Мінрегіону пропонує запровадити традицію орендного житла в Україні. Наразі всі зауваження та пропозиції до документа приймаються на сайті міністерства.

Передбачається, що орендне житло може будуватися або реконструюватися не тільки за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а й за рахунок приватних інвесторів. Фонд орендного житла може включати як новобудови, так і реконструйовані будівлі. Замовником такого будівництва або реконструкції повинна стати новостворена фінансова держструктура (поки без імені) або місцеві організації.

Зводитися такі будинки повинні на землях, що перебувають у державній або комунальній власності, до них же за держкошти повинні підводити і під’єднувати комунікації. Замовник звільняється від перерахування пайового внеску у розвиток інфраструктури населеного пункту.

Допускається, що квартири в таких будинках можуть бути меншої площі, ніж у традиційних багатоквартирних (зараз мінімальна площа, яка дозволена законодавством – 23 кв.м.).

Обслуговувати житло і здавати квартири в оренду будуть керуючі компанії. Орендна плата поповнюватиме місцеві бюджети (після вирахування плати за послуги керуючої компанії та комунальних платежів).

Юрист Центру Конфліктології і Права Олена Садовець  каже, що подібна практика для України не така вже й нова.

Орендне житло має багато спільного з гуртожитками, крім того, що не прив’язане до роботодавця або ще до чогось. Тобто на відміну від гуртожитку, орендувати таке житло може хто завгодно, — зазначає Олена

Вирішення квартирного питання

Теоретично, подібні вигідні умови будівництва повинні скоротити її собівартість на 20-30%, а отже, підвищити окупність в цілому та інвестиційну привабливість проектів орендного житла зокрема.

Однак все впирається у власне орендну плату. Якою вона буде, щоб вирішити соціальну функцію орендного житла, але при цьому не налякати інвесторів? Законопроектом не визначено хто і як встановлюватиме розмір орендної плати за квартири. Відомо тільки, що на подібне житло вартість не повинна коливатися більш ніж на 20%. Експерти припускають, що ціна оренди в цих будинках «нової оренди» навряд чи буде значно нижчою середньоринкової.

На думку керуючого директора ARPA Real Estate Михайла Артюхова, проекти орендного житла можуть бути успішні в тому випадку, якщо це буде міксовий варіант.

Більш економічно вигідними та інвестиційно-привабливими будуть об’єкти, де частина квартир буде створюватися під оренду, а частина під продаж. Так, меншими за обсягом, але з продуманими інтер’єрними рішеннями, — зазначає експерт

Підвищення прибутковості проекту він бачить саме в дозволі робити квартири меншої площі.

На поверсі можна зробити 10 квартир по 30 квадратів або 15 по 20 квадратів. 15, як ми розуміємо, принесе більше доходу, — говорить Артюхов

На його думку, в Україні знайдеться достатньо охочих управляти подібним бізнесом – у разі, якщо держава буде реально виконувати взяті на себе зобов’язання, а саме забезпечувати безкоштовні земельні ділянки з підведеними комунікаціями.

Тож чекатимемо на результати громадського обговорення та сподіватимемось на дійсно доступне житло для тих, хто найбільше його потребує.

Поділіться корисною інформацією з друзями: