Вашу квартиру залили: як отримати компенсацію?

На жаль, залиття квартири – це не поодинокий випадок в багатоповерхових будинках. Ситуацій, коли чи то з вини сусідів, чи то через халатність комунальників, страждають нові ремонти та дорогі меблі, безліч. Станеться це колись з вашою квартирою чи ні, не може сказати ніхто. Тож рекомендації юриста, як діяти в такій ситуації в будь-якому випадку стануть вам у пригоді

В ст. 1166 та 1167 ЦК України вказано про обов’язок винної особи компенсувати майнову та моральну шкоду, завдану його неправомірними діями або бездіяльністю. Таким чином, якщо вашу квартиру залили, ви можете пред’явити претензію винуватцю з вимогою добровільно відшкодувати завдану шкоду.

Але часто буває так, що добровільно ніхто нічого відшкодовувати не збирається. Або спочатку збирається, а потім раптово змінює позицію та повністю заперечує свою провину. Тож, в таких випадках краще всього з самого початку озброїтися доказовою базою, яку пізніше можна бути використати в суді.

Діяти треба відразу

Тому, як тільки ви зайшли до квартири і зрозуміли, що вас залили, необхідно терміново діяти. Юрист Центру Конфліктології і Права Катерина Коваленко запевняє, що в першу чергу варто зафіксувати те, що сталося.

Потрібно відразу звертатися до житлово-експлуатаційної організації, яка обслуговує ваш будинок. Вона зобов’язана відправити до вас працівника, який складе акт затоплення та дефектну відомість, — пояснює юрист

Юрист розповідає, що в акті затоплення вказується місце та час події. Причина аварії та список зіпсованого майна фіксуються в дефектній відомості. Вона наголошує, що акт потрібно складати навіть в тому випадку, коли пошкодження вашого майна незначні, адже в подальшому вони можуть посилитися.

Після того, як акт складено, варто ознайомитися з ним та поставити свій підпис. При цьому не забудьте переконатися, що в дефектній відомості вказано на всі пошкодження (стіни, стеля, сантехніка, дорогі килими, меблі), тому що потім щось довести буде дуже важко. Юрист радить, задля того, щоб в майбутньому можна було мати різкі аргументи для суду, краще зафіксувати подію фото- чи відео зйомкою. А також залучитися свідками, з числа сусідів або ваших знайомих. Слід пам’ятати, що акт про затоплення і дефектна відомість повинні залишатися у вас на руках аж до відшкодування збитків.

Оцінити збиток від затоплення квартири можна за допомогою незалежної комерційної організації. Її працівники складуть кошторисну документацію з оцінки житла. При цьому не забудьте залишити квитанцію. Вона в подальшому може знадобитися вам для відшкодування цих витрат у суді. Згідно з ч. 2 ст. 57 Цивільно-процесуального кодексу України висновок експерта є одним із доказів у справі та має оцінюватися в сукупності з іншими доказами.

Документи для суду

Тож, якщо з сусідом, з провини якого відбулося залиття вашої квартири мирно вирішити питання не вдалось, слід готувати позовну заяву до суду. В ній обов’язково вказуються суми, відображені у звіті незалежної оціночної компанії, оплату її послуг, витрати на послуги юристів та витрати, необхідні для відновлення зіпсованого майна, письмові покази свідків. При зверненні в суд при собі потрібно мати такі документи: копію свідоцтва про право власності на житлове приміщення чи договір соціального найму; висновок незалежного експерта про заподіяний збиток; кошторис відновлювального ремонту; акт про затоплення; дефектну відомість.

Під час подання позовної заяви, особливо якщо понесені вами збитки є дуже значними, разом із позовною заявою юрист радить подати заяву про накладення арешту на майно винуватця затоплення. Звичайно, якщо ви знаєте про наявність такого майна. Накладання арешту на майно винного сусіда буде гарантією відшкодування завданого вам збитку та всіх судових витрат.

Зіпсований настрій

Звичайно, коли внаслідок залиття ви отримуєте зіпсовані шпалери, улюблені килими та дорогі меблі, ваш настрій та душевне самопочуття залишають чекати кращого. Законодавством передбачено, що в таких випадках ви можете вимагати компенсації моральної шкоди. Моральною шкодою можуть бути: душевні страждання, пов’язані з відмовою ваших сусідів добровільно відшкодувати збиток, погіршення вашого здоров`я у зв’язку з вогкістю в квартирі, душевні страждання, пов`язані з псуванням майна, неприємним запахом в приміщенні тощо. Тож, якщо ви вважаєте, що ваша психіка постраждала, вимагайте моральної компенсації. А суму моральної шкоди в позовній заяви можна вказувати будь-яку, але звичайно в межах розумного. Суд самостійно прийме рішення з приводу її обґрунтованості та може її змінити. Сума моральної шкоди не прив’язується до суми матеріального відшкодування.

Якщо ж затоплення квартири відбувається через зношеність комунікацій або інших технологічних проблем, то збитки повинна компенсувати експлуатаційна служба.

Проте слід врахувати, що при самостійній установці сантехнічного обладнання вся відповідальність лягає на господаря квартири. Тож юрист радить при встановленні такого обладнання вдаватися до послуг ремонтних фірм, і обов’язково вимагати від них гарантійний лист на виконані роботи.

Куди скаржитись на ЖЕК?

Та не тільки власники перших та середніх поверхів страждають від залиття. Дуже часто з цією проблемою стикаються господарі останнього поверху. Це може відбуватися як через руйнування покриття, так і через порушення герметизації покрівлі. В будь-якому випадку в цій ситуації відповідальність лягає на ЖЕК. Як правило, регулярний ремонт покрівлі повинен здійснюватися його працівниками кожен рік влітку. Але, як ми знаємо, з різних причин це відбувається не завжди, тому як наслідок – отримуємо зіпсований дах. Що робити в таких випадках? Куди скаржитись?

По-перше, як і у випадку з сусідами, спершу необхідно зафіксувати на фото та відео ваші збитки. Далі потрібно в телефонному режимі залишити диспетчеру заявку про протікання покрівлі. Після отримання заявки, працівники ЖЕКу повинні направити до вас сантехніка. Але буває, що приходу сантехніка можна очікувати дуже довго, або він зовсім не прийде. В такому випадку відразу потрібно писати заяву на ім’я начальника ЖЕКу. Пам’ятайте, що подаючи будь-яку заяву, писати її потрібно в двох примірниках, щоб один обов’язково залишити у себе в якості доказу.

Після того, як ви подасте заяву на ім’я начальника ЖЕКу, до вас буде направлено комісію з декількох представників комунальної служби. Не забудьте при їх приході знову-таки залучитися свідками, які будуть присутні при складанні акта про характер пошкоджень у приміщенні.

Часто так буває, що працівники ЖЕКу ігнорують подібні звернення громадян. Звичайно, поки час іде, ваші стіни псуються все більше. Тож ви можете власноруч зробити косметичний ремонт, аби уникнути їхнього подальшого псування. При цьому обов’язково потрібно зберігати всі відповідні квитанції та рахунки. Пізніше, можна змусити ЖЕК компенсувати вам ці витрати в судовому порядку.

Можна піти і іншим шляхом – відразу скаржитися в суд. В своїй позивній заяві обов’язково варто вказати причину вашого звернення, скільки минуло часу, та зазначити прізвища бездіяльних працівників житлово-експлуатаційної служби. При зверненні до суду вам потрібно підготувати: копію вашої заяви в ЖЕК, акт про протікання покрівлі, всі фото та відео докази, а також документ, в якому вказано розмір збитків, які ви отримали внаслідок затоплення.

Отже, процес відшкодування збитків внаслідок залиття квартири досить складний. Незалежно від того, хто був винуватцем в цій ситуації – чи то сусід, чи то ЖЕК. Але судова практика говорить, якщо правильно зафіксувати факт затоплення вашої квартири, залучитися свідками та належним чином підготувати свою доказову базу – шанси, що ви отримаєте повну матеріальну та моральну компенсацію будуть дуже високими. В цій справі головне оперативність та послідовність. Ну і звичайно витримка, адже зазвичай такі процеси досить тривалі. Але ж головне – результат.

Поділіться корисною інформацією з друзями: