Отруйні меблі: як притягти неякісного виробника до відповідальності

Адвокат Тетяна Войнова попереджає про небезпеку вдома і радить, на кого скаржитися та як відстояти життбезпеку своєї родини

Сучасна домівка може виявитися для її мешканців не фортецею, а підступним убивцею. Безліч будівельних матеріалів як зовнішньої, так і внутрішньої обробки нерідко виявляються небезпечними для життя та здоров`я людини.

Які з будівельних матеріалів є шкідливими?

Матеріали, за допомогою яких під час ремонту ми обробляємо стіни, підлога, стеля, виявитися небезпечними для здоров’я. Так, низькоякісний ламінат, в основі якого є формальдегідні смоли, може викликати нудоту. До прикладу, вінілові шпалери не пропускають повітря, а під такими шпалерами може завестися грибок.

Передусім, купуючи оздоблювальні матеріали, зверніть увагу на їхній запах: ламінат, паркетна дошка, лінолеум і навіть шпалери не повинні мати різкий хімічний запах. Наявність останнього свідчить не тільки про шкідливість цих будматеріалів, а й про низьку якість.

Звичайно, ви можете використовувати в обробці найбільш екологічні матеріали, проте жити у вашій квартирі все одно може бути небезпечно. Справа в тому, що шкідливими можуть виявитися самі стіни будинку.

Найпоширеніші у капітальному будівництві цегла, газобетонні або пінобетонні блоки безпечні для людини. Але певні сумніви викликає використовуваний при цьому наповнювач гранітний щебінь.

Особливість граніту в тому, що він випромінює радіацію,— говорить В’ячеслав Козачук, кандидат технічних наук, шеф-редактор журналу про будівництво. — Цей матеріал має кілька категорій за радіоактивною безпекою, і не будь-який гранітний щебінь може бути використаний як заповнювач бетонних конструкцій

До небезпечних стін можна віднести й сендвіч-панелі для швидкомонтованих будівель (ШМБ), які щодня активно популяризуються в Україні. Як правило, це два шари ДСП або ОСБплит, між якими укладається утеплювач і заливається бетон. Небезпеку становлять сечовиноформальдегідні смоли, на основі яких виготовляють плити ДСП і ОСБ.

Пари формальдегіду можуть викликати запаморочення і нудоту, подразнення слизових, всілякі алергічні реакції, — пояснює Ніна Дишиневич, заввідділом гігієни полімерів ДП «Науковий токсикологічний центр ім. академіка Л. І. Медведя МОЗ України»

Вона також звертає увагу на те, що технології швидкого будівництва для нас досить нові, і вони не пройшли всіх необхідних досліджень і сертифікацій:

Тому матеріали, з яких зводяться такі будинки, можуть бути безпечними, але їх поєднання з іншими елементами і матеріалами в конструкції може призвести до не відповідності санітарно-гігієнічним нормам

Отруйні меблі

Для виробництва меблів в основному використовуються такі матеріали, які сполучаються за допомогою небезпечних для здоров’я сечовиноформальдегідних смол. Останні використовуються в меблевому виробництві по всьому світі. Тому, купуючи меблі з Італії чи Польщі, ми не упереджуємо себе від небезпечних парів формальдегіду.

Втім, як повідомив експерт з меблевого консалтингу Ігор Кашапов, м’які меблі може бути навіть небезпечнішими, ніж корпусні, адже в м’яких ж меблях покупець не може подивитися і помацати каркас, захований під м’якою частиною дивана чи крісла.

Небезпечні утеплювачі

Небезпеку можуть становити утеплювачі, яким обробляють фасади будинків. Наприклад, мінеральну вату під зведення міжкімнатних перегородок. Однак, згідно з останніми дослідженнями Українського НДІ медицини транспорту, мінвата, в якій в якості сполучної речовини використовують фенолформальдегідні смоли, може завдати шкоди здоров’ю. Замінити мінвату на основі формальдегідних смол на аналог на основі акрилових смол.

Пінопласт, пінополіуретан або пінополістирол небезпечні тим, що при сильному нагріванні виділяють пари стиролу, які можуть викликати важке токсичне отруєння.

Що робити?

Якщо ви з’ясували, що у стінах перевищений рівень радіації, з такого будинку краще з’їхати від радіації нікуди не сховаєшся. А от щось довести, особливо якщо ви не перший господар, буде складно.

Тільки якщо ви зможете довести, що господар, продавши вам квартиру, знав про той факт, що стіни є джерелом радіації, можна розірвати угоду купівлі-продажу через суд, — каже адвокат Тетяна Войнова. — Якщо ж квартира куплена на первинному ринку, то доведеться шукати підрядника, який будував стіни, і доводити, що використаний  щебінь є радіоактивним

Якщо ви все ж плануєте використовувати гранітний щебінь, поцікавтеся, з якого кар’єра він добувався. Не зволікайте, адже Законом України “Про захист прав споживачів” гарантоване право на отримання повної інформації про товар, у придбанні якого ви зацікавлені.

Намагайтеся купувати меблі великих виробників. А якщо виготовлятимете їх під замовлення, проконтролюйте, щоб плити ДСП або МДФ були відомих фабрик, а не гаражного виробництва. Зазвичай, перевірки на екологічність у великих виробників проходять частіше, а підприємства дорожать своєю репутацією.

Вимагайте надати вам гігієнічний сертифікат на меблі — ГДК (гранично допустима концентрація) формальдегіду. В Україні норма не повинна перевищувати 0,003мл / м3. До речі, в Європі ця норма вище — 0,1 мл / м3, — зазначає Тетяна Войнова

Довіряти краще не тільки паперам, а й власним спостереженням. Якщо хімічний запах формальдегіду ви відчули лише вдома під час встановлення меблів, можна віддати її частина (наприклад, дверцята) на санітарно-епідеміологічну експертизу.

У разі виявлення перевищеного вмісту формальдегідів слід звернутися із заявою до продавця або виробника меблів. Згідно  Закону про захист прав споживачів, продавець або виробник повинен вилучити меблі та повернути вам гроші.

Якщо з якихось причин продавець не хоче повертати гроші, слід звернутися до інспекції із захисту прав споживача, — розповідає правозахисник Тетяна Войнова

Вона підкреслює: в цьому питанні тимчасових обмежень не існує. І навіть якщо через п’ять років після покупки ви зможете довести (наявність експертиз, укладенням докторів), що меблі принесли шкоди вашому здоров’ю, можна відсудити матеріальну компенсацію

Якщо купуєте квартиру в будинку, який будується, і за документами утеплювачем буде мінвата, єдиний спосіб переконатися, що будівельники не вживають замість неї пінопласт — разом із новими сусідами власноруч контролювати будівництво. Стежте за тим, щоб утеплювач відповідав тому, який зазначений у документах (бувають випадки, коли підрядник замінює матеріали на дешевший).

Поділіться корисною інформацією з друзями: