Як законно користуватися чужим транспортним засобом?

Доручення на право керування транспортним засобом, власником якого є інша особа, вже декілька років не є обов’язковим документом для пред’явлення співробітникам автоінспекції. Та все ж питання про необхідність цього документа й досі виникає в колах автолюбителів.

У серпні 2011 року Верховною Радою України було ухвалено Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень”. Зокрема, частину першу статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) викладено в новій редакції, відповідно до якої водій повинен мати при собі:

– посвідчення водія відповідної категорії;

– реєстраційний документ на транспортний засіб;

– також поліс (договір) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів;

– а у випадках, передбачених законодавством, також ліцензійну картку на транспортний засіб.

Зверніть увагу, Ліцензійна картка повинна бути в   автотранспортному засобі під час його використання для надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу.

Тобто, в переліку документів для керування чужим автомобілем доручення на право керування транспортним засобом не зазначено. Слід звернути увагу, що для того, щоб представляти інтереси власника транспортного засобу під час оформлення документів – реєстрації, перереєстрації цього транспортного засобу та продажу автомобіля потрібно мати нотаріально оформлене доручення, оскільки вищезазначені документи надають право особі ЛИШЕ користуватися чужим транспортним засобом.

Починаючи з середини 2013 року, в колі представників МВС точаться розмови і вносяться ініціативи з приводу повернення доручення до загального переліку обов’язкових документів. Це, в першу чергу, пов’язано з тим, що почастішали випадки різноманітних проявів шахрайства. Та, поки що, це лише розмови.

Але, згідно пункту 2  Правил дорожнього руху   встановлено обов’язки і права водіїв механічних транспортних засобів. Зокрема, власник транспортного засобу, а також особа, яка використовує такий транспортний засіб на законних підставах, можуть передавати керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй реєстраційний документ на цей транспортний засіб.

Відповідно до Закону України «Про дорожній рух»   і Положення про порядок видачі посвідчення водія і допуску громадян до водіння транспортними засобами (затверджено Постановою КМУ від 08.05.1993 р. № 340 з подальшими змінами і доповненнями) в Україні, залежно від категорії транспортного засобу видають такі посвідчення водія:

А1 — мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун робочим об’ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт;

А — мотоцикли та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом 50 куб. см та більше або електродвигун потужністю 4 кВт і більше;

В1 — квадро- і трицикли, мотоцикли з бічним причепом, мотоколяски та інші триколісні (чотириколісні) мототранспортні засоби, дозволена вага яких не перевищує 400 кг;

В — автомобілі, максимальна вага яких не перевищує 3500 кг, а кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, не перевищує восьми;

С1 — призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена вага яких становить від 3500 до 7500 кг;

С — призначені для перевезення вантажів автомобілі, дозволена вага яких перевищує 7500 кг;

D1 — призначені для перевезення пасажирів автобуси, в яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, не перевищує 16;

D — призначені для перевезення пасажирів автобуси, в яких кількість місць для сидіння, крім сидіння водія, більше 16;

ВЕ, С1Е, СЕ, D1E, DЕ — состави транспортних засобів з причепом категорій В, С1, С, D1, D, яким водій має право кермувати, але які не належать до зазначених категорій транспортних засобів;

Т — трамваї і тролейбуси.

Наприклад, якщо у Вас у посвідченні водія зазначена лише категорія В, але відсутня категорія ВЕ, то в такому випадку Ви не маєте права їздити на автомобілі з причепом.

Звертаємо Вашу увагу на те, що водіям транспортних засобів категорій В, С1, С, D1, D дозволяється кермувати такими засобами з причепом, вага яких не перевищує 750 кг. До кермування транспортними засобами категорій В, С1, С, D1, D з причепами вагою понад 750 кг, а також зчепленими автобусами допускаються водії, які мають право на кермування транспортним засобом категорій ВЕ, С1Е, СЕ, D1E та DE.

Право на кермування транспортними засобами надається з такого віку:

з 16 років — категорії А1, А;

з 18 років — категорії В1, В, С1, С;

з 19 років — категорії BE, C1E, СЕ;

з 21 року — категорії D1, D, D1E, DE, Т.

 

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *