Юридичний коментар: особливості національного призову. Хапають всіх, кого зловлять?

Напевне, з армійським резервом у нової сучасної України зовсім погано – потенційним призовникам вручають повістки до військкоматів де тільки не зловлять. І коли це відбувається за місцем роботи – то вже ніби і цілком нормально, але в магазинах, аптеках – то вже дивина. Кілька останніх тижнів військові тероризували українських автолюбителів за допомогою працівників ДАІ: “Доброго дня! Ваші документи! Отримайте повістку до військкомату!”

А сьогодні став не тільки свідком, але й безпосереднім учасником, нового способу поповнення лав військовослужбовців…

Місто Світловодськ Кіровоградської області. Пленарне засідання чергової сесії міської ради було розпочато з того, що до зали засідань увійшло декілька чоловіків у камуфляжі і, представившись співробітниками військового комісаріату, вручили депутатам-чоловікам віком до 60 років повістки, в яких зазначено: “з’явитись наступного дня о 8.30 до військового комісаріату для проходження медичної комісії…” і т.п.

Залою тут же пішли вигуки: “Дивіться, за депутатами-ухилянтами прийшли!..” І вся увага присутніх ЗМІ відразу зосередилася на народних обранцях. Але справа в тому, що ні за домашньою адресою, ні за місцем роботи нікому зі списку ніякої повістки не надходило. Дякувати Богу, представник військових підтвердив цей факт, мовляв, ми тепер можемо вручати повістки не тільки за місцем проживання, а де завгодно і кому завгодно.

Моє прізвище теж було вписане в бланк повістки прямо тут, без вказівки домашньої адреси чи місця реєстрації. Складається враження, що представники ВК просто зайшли перед сесією до апарату міськради, взяли списки депутатів-чоловіків, відібрали тих, кому менше 60 років і, “нє отходя от кассы”, тут же нам їх вручили. Щоправда, список був далеко не повний і чому не вручили повістки іншим чоловікам нашої вікової категорії – не зрозуміло… Але то вже деталі.

Питання “піти чи не піти?” тут не стоїть – треба йти. Але виглядало це все, м’яко кажучи, не гарно і принизливо. Невже справи настільки кепські, що військовим надали право хапати всіх без розбору і де піймають? Цікаво, що з цього приводу говорить Закон, і як треба діяти згідно чинного законодавства?   (М. Ш., депутат міської ради, Кіровоградщина).

Ситуацію коментує адвокат Катерина Коваленко:

Повістку Ви можете отримати лише двома способами – або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках – під ваш особистий підпис. Повістки у двері, родичам, телефонним дзвінком не можуть вважатися належним повідомленням про факт призову за мобілізацією.

У 22-й статті закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлено, що військовозобов’язаний з’являється до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ним документах.

Тобто:

1) військовозобов’язаний спочатку отримує особисто один із наступних документів – мобілізаційне розпорядження, повістку або розпорядження військового комісара;

2)  а вже потім з’являється до військкомату.

Призов громадян під час мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. Тож, повістку вручають працівники районного військового комісаріату або представники сільських чи селищних рад.

У повістці мають бути зазначені час та адреса, за якою повинен прибути військовозобов’язаний. Також у повістці мають міститися прізвище та ім’я особи, яка підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка.

Поділіться корисною інформацією з друзями: