Як безпечно купувати в інтернеті: поради юриста

Купувати не виходячи з дому – зручно та сучасно. Проте існує великий ризик замовити кота в мішку, якщо підходити до справи необачно. ЦКП Інформ склав список порад для тих, хто збирається здійснити вдалу покупку онлайн.

За даними TNS Infratest, 36% українців здійснили покупки онлайн у 2015 році. Цей показник на одному рівні з іншими країнами Східної та Центральної Європи. Для порівняння, у Польщі ця частка становить 34% від усіх активних користувачів інтернету, Чехії – 38%, Литві – 42%, Румунії – 32%.

Купувати, звісно ж, краще в відомих інтернет-магазинах. Скоріше за все, хтось з ваших знайомих вже користувався послугами найпопулярніших з них, тож просто попитайте про їх досвід. Великі інтернет-магазина ретельно дбають про свою репутацію, тож вони самі зацікавлені в високій якості товару.

Якщо ви все ж таки обрали невідомий інтернет-магазин, перед покупкою варто витратити 15 хвилин на невелике розслідування.

1. Перш за все, перевірте наявність фізичної адреси магазину. Ця інформація найчастіше міститься в розділі “Контакти”. Також на сайті мають бути вказані декілька номерів телефонів. Зателефонуйте та з’ясуйте, як можна повернути товар у разі, якщо він вам не підійде. Відсутність контактних даних викликає підозри, не варто купувати в такому магазині навіть за найвигідніших цін. Це, скоріш за все, шахраї.

2. Перевірте, які способи оплати існують на даному сайті. Зазвичай покупцеві пропонується декілька способів на вибір, і принаймні один зі способів повинен дозволяти платити після отримання товару. Якщо усі перелічені способи вимагають передоплату – це підозріло. Не варто здійснювати покупку в такому магазині.

3. Ніколи не вводьте на сайті магазина параметри своєї кредитної картки. Винятком може бути добре відомий і давно існуючий інтернет-магазин, яким вже користувались ваші знайомі.

4. Перед здійсненням покупки варто детально вивчити характеристики товару, прочитати усю інформацію на сайті та порівняти ціни з іншими інтернет-магазинами. Якщо ціна суттєво нижча – це привід замислитись. Така економія може дорого вам обійтись.

5. Не слід вірити відгуками на самому сайті магазину. Однозначно слід пошукати більш-менш незалежні відгуки про товар і сам магазин в інтернеті і вивчити їх.

6. Перед замовленням слід дуже уважно вивчити правила обміну, повернення, гарантійного ремонту товару. Якщо такі операції не описані або не передбачаються інтернет-магазином – однозначно краще не ризикувати.

7. Якщо на ваше замовлення відповідають, що наразі товару немає і пропонують замінити його схожим за характеристиками – не погоджуйтесь. Спочатку необхідно детально вивчити опис цього товару на сайті та порівняти ціни з іншими інтернет-магазинами. В такий спосіб людей часто дурять і продають товари набагато дорожче, ніж вони коштують.

8. Звертайте увагу на гарантійний талон. Зазвичай, гарантію надає компанія-виробник. Якщо гарантія надається безпосередньо магазином – це ризик, адже ви не зможете звернутись до сервісного центру за безкоштовним ремонтом. Також печатка про гарантію ставиться на гарантійному талоні, а не на жодному іншому документі. Тільки талон із печаттю може бути приводом для гарантійного техобслуговування.

За словами адвоката Тетяни Войнової, потерпілі від шахрайства та недотримання прав споживачів в інтернет-магазинах звертаються до них щодня. Найчастіше люди скаржаться на неможливість повернути кошти за неякісний товар або обміняти його.

Щоб вберегти себе від махінацій та не попастись на вудочку шахраїв, споживачам не слід купувати у сумнівних інтернет-магазинах. Перші ніж здійснити покупку, переконайтесь, що такий магазин існує, що в нього є свій офіс (юридична або фізична адреса), є свій рахунок  в банку, – говорить Тетяна.

Також Тетяна Войнова зазначає, що не слід відправляти кошти просто на картку банку. У разі виникнення проблем, буде важко довести, що людина здійснювала платіж за покупку товару, а не подарувала комусь кошти. Аби перестрахуватися, завжди зберігайте квитанції, електронну переписку із магазином та вимагайте виставити вам рахунок для оплати із призначенням платежу.

У разі, якщо вас все ж надурили, зверніться до юриста, який підкаже подальші дії, а також до правоохоронних органів. Більшість юридичних фірм пропонують безкоштовні онлайн або телефонні консультації, тож звернутись по допомогу буде неважко.

У разі наявності порушення прав споживачів, підтвердженого доказами (квитанції про оплату товару, переписки із магазином, договору купівлі-продажу, акту прийому-передачі тощо), людина може звернутись до суду. При зверненні до суду за захистом порушених прав, споживачі звільняються від сплати судового збору, однак суд може затягнутись на півроку. А в разі виявлення в діях продавця ознак кримінального правопорушення, споживачам слід звертатися до правоохоронних органів, – підсумовує Тетяна.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *