Як оскаржити штраф за порушення правил дорожнього руху?

Немає сумнівів, що водій, який порушив правила дорожнього руху, має понести за це відповідальність. Але нерідко трапляються випадки, коли співробітники поліції накладають штрафи неправомірно, допускаючи грубі процесуальні порушення. Як водію оскаржити незаконні дії поліцейського та захистити свої права?

Постанова без протоколу. Законно чи ні?

На сьогоднішній день працівники патрульної поліції не складають протокол про адміністративне правопорушення, а відразу виносять постанову про притягнення до адміністративної відповідальності та накладають на водіїв штрафи. Ще у 2015-му  році до Кодексу адміністративного правопорушення України було внесено ряд змін. Зокрема, ст. 258 вказаного закону говорить, що у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, протокол про адміністративне правопорушення не складається.

Але у той же час вказана стаття містить вичерпний перелік підстав, за яких протокол про адміністративне правопорушення не складається, зокрема, у разі вчинення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.

Якщо адміністративне правопорушення не було зафіксовано в автоматичному режимі, працівник поліції не має права виносити постанову без складання відповідного протоколу, —  пояснює адвокат Катерина Коваленко.

Юрист також наголошує, що працівник патрульної поліції не має права притягати водія до адміністративної відповідальності без доказів та без з’ясування всіх обставин справи. Звинувачення не може ґрунтуватися лише на припущеннях працівника патрульної поліції. Ст. 62 Конституції України передбачає, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Якщо ж поліцейський встановив докази, які вказують на вчинення правопорушення і посилається на них, водій має право ознайомитися з цими доказами, навіть якщо це відеозапис нагрудної камери інспектора.

У разі відмови поліцейського надати водію для ознайомлення такий відеозапис, можна вважати, що такого доказу не існує. Взагалі ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і відеозйомки і т.д.

Слід відмітити, що бувають ситуації, коли адміністративне правопорушення вчиняється у випадку необхідної оборони. Як приклад, водій помітив, що транспортний засіб, який рухається перед ним, різко зупинився, і щоб уникнути зіткнення з’їхав на зустрічну смугу або смугу для громадського транспорту. Фактично у цьому випадку водій порушив ПДР, оскільки рух такими смугами заборонений, однак за таких обставин водій повинен притягатися до адміністративної відповідальності за ст. 122 КУпАП.

Не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і визначається КУпАП як адміністративне правопорушення, але вчинена в стані крайньої необхідності: для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, але якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода. За таких обстави, водій може сміливо наполягати на тому, що в його діях не було ознак адміністративного правопорушення, — пояснює адвокат

Юрист також нагадує, що під час зупинки транспортного засобу спочатку потрібно дізнатись про причину цієї зупинки, перевірити посвідчення поліцейського та переписати його дані, і лише потім пред’являти працівнику поліції свої документи.

Як оскаржити штраф?

Що ж робити, якщо поліцейський вже склав протокол, виніс на місці зупинки постанову про адміністративну відповідальність та виписав штраф? Юрист радить, якщо ви навіть не згодні з постановою, все рівно слід її підписати, зробивши запис про цю незгоду. Адже, якщо ви не підпишете постанову, працівник поліції може не надати вам копію документа на місці, а надішле поштою. Таким чином ви позбавляєте себе належної можливості оскаржити дії працівника поліції у встановлені законом строки.

Зверніть увагу, що КУпАП встановив для водія лише 10 днів на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Відлік 10-денного терміну починається з наступного дня від дня винесення постанови.

Після отримання копії постанови ви маєте право звернутися за захистом своїх прав до вищестоящої посадової особи, тобто керівництва патрульного поліції, але такі звернення, на жаль, дуже часто ігноруються. Тому, аби не витрачати зайвий час, юрист все-таки радить відразу звертатися до суду. Заява до суду подається за місцем вашої прописки або за місцезнаходженням відповідача, тобто працівника поліції.

Позовна заява повинна обґрунтовуватися на нормах КУпАП. У позовній заяві слід обов’язково вказати, чому ви вважаєте цю постанову незаконною. Важливо відмітити, що позовну заяву можна не завозити особисто, а відправити поштою. Але потрібно пам’ятати, якщо ви відправляєте її в останній день вказаного строку, то вона має потрапити на пошту не пізніше 12 години ночі, інакше буде вважатися, що заява надійшла на 11 день, а отже відбулось порушення процесуального строку і таку заяву суд може не приймати.

Це важливо!

Статтею 288 КУпАП передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору. Крім цього, Пленум Вищого адміністративного суду України оприлюднив постанову від 23.01.2015 року №2 “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” в якій зазначив, що за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, якщо особу притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу, судовий збір не сплачується. Судді звісно ж знають про це, однак, необхідно додатково про це зазначити у позовній заяві. Крім цього, у своїй заяві ви маєте вимагати визнати дії працівника поліції незаконними та вимагати скасувати постанову. Пам’ятайте, зміст позовної заяви повинен відповідати вимогам чинного законодавства.

Якщо ж суд першої інстанції за тих чи інших підстав не приймає вашу позовну заяву, він виносить рішення про зупинення розгляду позовної заяви та дає час на усунення виявлених недоліків. У тому випадку, якщо вашу заяву не було розглянуто через несплату судового збору, ви можете оскаржити відповідне рішення суду в апеляційному суді. На час, коли справа розглядається у суді, дія постанови призупиняється і штрафні санкції вам не нараховуються. Лише якщо суд відмовляє вам у задоволенні ваших позовних вимог, постанова набуває чинності.

Наприкінці зауважимо, що ст. 268 КУпАП передбачає ряд прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Так, ви  маєте право:

 • ознайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання;
 • при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи;
 • виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володієте мовою, якою ведеться провадження;
 • оскаржити постанову по справі.

Однак ці права порушуються працівниками патрульної поліції, які фактично відразу ж після зупинки транспортного засобу виносять постанову про адміністративне правопорушення та накладають на водія адміністративне стягнення.

Якщо вас звинувачують у вчиненні адміністративного правопорушення, ви маєте повне право вимагати від працівника поліції не виносити відразу постанову, а розгляд справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності відкласти на інший день, з метою надати вам час та можливість реалізувати ваше право, зокрема, підготувати та подати свої докази, пояснення, отримати правову допомогу тощо, — підсумовує Катерина Коваленко

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 • Влад #1 25/02/2017 - 10:32 pm
  1 Сообщение

  Может кто подскажет, на меня сотрудники полиции составили постановление за нарушение пдд, не предъявили ни каких доказательств сославшись на то что если я хочу их увидеть или оспорить могу это сделать в городском гаи, на что я им объяснил по пунктам что я ничего не нарушил, а они мне езжай в гаи и разбирайся! Это вообще законно без предъявления доказательств выписывать постановления??? Они ехали сзади меня и говорят что видео есть и в гаи мне его покажут если захочу оспорить. У меня нету ни времени ни желания, оспаривать и ездить в гаи по каждой ихней прихоти. Что можно так просто выписывать штрафы без предъявления доказательств на месте?

  • Лиза Ковалёва @ Відповідь для: Влад #2 27/02/2017 - 11:15 am
   14 Сообщений

   Здравствуйте, Влад! Мы не эксперты в области права, но знаем тех, кто может вам помочь. Просто задайте свой вопрос здесь: http://ckp.kiev.ua/6

  • саня @ Відповідь для: Влад #3 12/10/2017 - 9:09 pm
   1 Сообщение

   можете оскаржувати у них на вас нічого немає

 • Саша Дзюблюк #4 23/03/2017 - 9:10 pm
  1 Сообщение

  У вас морально застаріла стаття, КУпАП уже пару раз переписали з того часу – стаття не актуальна.

  • Лиза Ковалёва @ Відповідь для: Саша Дзюблюк #5 24/03/2017 - 9:11 am
   14 Сообщений

   Сашо, дякуємо за пораду. Але ж ви й самі бачите — дата статті: червень 2016-го. А ще ми постійно оновлюємо наші матеріали, тому слідкуйте за змінами в розділі Поради юриста

 • Надежда​ #6 18/05/2017 - 7:29 pm
  1 Сообщение

  Добрый вечер. Меня зовут Надежда. Пару дней назад меня остановили полицейские за нарушения ПДД ст 122 ч 2 поезд на красный свет. Я подготовила иск, но не могу нигде найти образец клопотання про освобождения от судебного сбора, возможно кто-то поможет найти или написать,? Спасибо.

  • Лиза Ковалёва @ Відповідь для: Надежда​ #7 19/05/2017 - 11:40 am
   14 Сообщений

   Надежда, юристы, которые дают советы для Checkpoint, — наши постоянные партнёры из ЮК “Центр Конфликтологии и Права”. Напишите им в онлайн-консультацию info@ckp.kiev.ua, и вам ответят) А лучше звоните: +38 (044) 228-63-69, +38 (063) 394-66-98, +38 (097) 352-55-55 и +38 (095) 55-86-901

 • Наталья #8 14/06/2017 - 4:56 pm
  1 Сообщение

  Помогите разобраться пожалуйста !
  Дорога в Николаев. Пост ГАИ после Чернобаевки.
  Две полосы движения .
  Правая- традиционно хуже , чем левая. Учитывая клиренс моего седана, предпочтительнее и дешевле для ходовой ехать по левой.
  Были остановлены стражами порядка, не понятые ними, оштрафованы на 425 грн. Несоблюдение рядности(
  Почему- то обидно. Ведь качество наших дорог…
  Вот в таких ситуациях оплачивать штраф не хочется. Не чувствую себя виноватой.
  Есть ли другие пути решения?
  Была постанова

  • Лиза Ковалёва @ Відповідь для: Наталья #9 15/06/2017 - 12:37 pm
   14 Сообщений

   Наталья, мы не специалисты по вопросам права, но знаем тех, кто может ответить на ваши вопросы. Просто позвоните и проконсультируйтесь с одним из юристов ЮК “Центр Конфликтологии и Права”: https://ckp.kiev.ua/7

 • Ольга #10 17/11/2017 - 2:09 pm
  1 Сообщение

  Добрый день! Хочу поделиться о наболевшем, я бы даже сказала, крик души. Прочитала Вашу статью и много других на тему отмены штрафа на вынесенное постановление патрульной полиции, (в моем случае порушення вимог п.11.1 ПДР), коротко, рядность. Подала в суд, который состоялся 16.11.2017, было много нарушений со стороны инспектора ПП, начиная, с неправильной остановки моего авто и заканчивая постановлением, в котором даже время указал не правильное. Остановил в 13.05, а время указал 14.50. Этот факт представитель ПП, который защищал полицейского, объяснила, что патрульный сделал описку. Доказательства,со слов патрульного, моего нарушения, инспектор предоставил мне после вынесения постановления. Суд рассмотрел дело не в мою пользу, чего и следовало ожидать. Люди, не тратьте время на суды, как это не горько осознавать, но нет в нашей стране справедливости и правды вы не добьетесь, судья просто закрыла глаза на все нарушения патрульного. То есть, полиция может делать описки, нарушать процедуру вынесения постановления, не предоставлять человеку право на его защиту, снимать видео не сертифицированными камерами, это все можно им. К сожалению, нет у нас справедливого правосудия. Говорили умные люди, ничего не добьешься, решение по делу будет вынесено еще до рассмотрения дела в суде, не порть себе нервы, не поверила, надеялась на справедливость, которой нет.

  • Єлизавета Ковальова @ Відповідь для: Ольга #11 20/11/2017 - 11:48 am
   28 Сообщений

   Ольго, ви не одинокі в своєму досвіді боротьби за справедливість. Але ж іноді важко боротися самотужки. Чи ви зверталися до юристів? Наша спільнота не звикла довіряти юристам, а дарма…

 • Viktor Advokat #12 04/12/2017 - 8:35 pm
  1 Сообщение

  Судові рекомендації як для водіїв так і для інших учасників.

 • Іван #13 07/12/2017 - 11:22 am
  1 Сообщение

  3 грудня на стаціонарному посту траси Київ-Чоп поблизу села Великосілки мене зупинив поліцай за невключене “ближнє світло” (штраф 51 грн.), і тут же запропонував мені поблажку у вигляді сплати штрафу за неприпнятий ремінь безпеки (51 грн.) замість 425 грн. Чи є порушення з боку працівника поліції і якщо є, то ЧОМУ ТАКЕ КОЇТЬСЯ?

 • Олег #14 04/01/2018 - 4:07 pm
  1 Сообщение

  Добрий вечір . Під скажіть будь ласка як подати клопотання на винесену постанову про адмін порушення

  • Єлизавета Ковальова @ Відповідь для: Олег #15 09/01/2018 - 9:33 am
   28 Сообщений

   Клопотання навряд можна скласти за шаблоном. Потрібно знати деталі. Тож краще звернутися по допомогу до юриста. Наприклад, до експертів нашої рубрики юридичних порад: +38 (044) 228-63-69
   +38 (097) 352-55-55
   +38 (095) 55-86-901
   +38 (063) 394-66-98