Що слід робити, аби благополучно виносити вагітність і народити?

#вагітність

Поради свідомим майбутнім мамам

До настання вагітності

 • Вагітність – це найщасливіший період у житті жінки, але водночас досить відповідальний. Від Вас значною мірою залежить, як перебігатиме вагітність і чи здоровою народиться дитина.
 • Планування вагітності та підготовка до неї – запорука успіху.
 • Коли саме має народитися Ваша дитина, це спільне рішення Вашої родини, яке враховує багато життєвих та суто медичних обставин. Пам’ятайте, що найкращий вік для першої вагітності – 22-29 років.
 • Якщо Ви прийняли важливе рішення завагітніти, починайте щодня приймати фолієву кислоту 400 мкг, припиніть паління, визначте наявність у Вас імунітету проти краснухи (у разі відсутності треба обов’язково зробити щеплення до зачаття).
 • Залежно від того, чи є у Вас хронічні хвороби і чи приймаєте Ви постійно якісь ліки, може виникнути необхідність звернутися до лікаря відповідного профілю. Можливо він порекомендує додаткове спеціальне обстеження, корекцію медикаментозної терапії.
 • Бажано разом з партнером/чоловіком відвідати медико-генетичну консультацію. Особливо важливим це є у випадку, якщо у Вашій чи його родині є спадкові хвороби.
 • Якщо Ви приймали протизаплідні таблетки, припиніть їх прийом, почекайте три нормальні менструальні цикли, після чого намагайтесь завагітніти.
 • Зверніться до акушера-гінеколога, який призначить необхідні аналізи, аби виявити можливі інфекції, що загрожуватимуть Вам чи майбутній дитині.

 

У ранні терміни 

 • Якщо чергова менструація не настала у належний термін, придбайте в аптеці тест на вагітність і проведіть його після уважного ознайомлення з інструкцією. Двічі позитивний аптечний тест – підстава звернутися до лікаря акушера-гінеколога.
 • Не припиняйте прийом фолієвої кислоти!
 • Після підтвердження лікарем факту вагітності виконуйте в подальшому усі його рекомендації.
 • Пам’ятайте, що є низка симптомів (хворобливих проявів), які дуже часто трапляються у на ранніх термінах вагітності і не свідчать про наявність хвороби. Це нудота й блювання у будь-який час доби, відраза до певних страв чи напоїв, які раніше подобалися Вам, підвищена чутливість до запахів, незвичний присмак у роті, збільшення та болючість грудей, втомлюваність, сонливість, закреп, збільшення виділень з піхви, часте сечовипускання, немотивовані зміни настрою.
 • Якщо Ви хочете знати, коли приблизно мають відбутися пологи, додайте до першого дня останніх місячних 40 тижнів (280 днів).
 • Особливо важливо у перші 10 тижнів вагітності уникати вживання ліків, дії будь-яких інших потенційно небезпечних токсичних чинників, контактів з хворими на респіраторні та інші інфекційні захворювання, оскільки саме у цей період майбутня дитина є найбільш вразливою.
 • У разі наявності у Вас хронічної хвороби, не пізніше 8 тижнів вагітності обов’язково проконсультуйтеся з Вашим постійним лікарем, якщо він у Вас є, або з профільним спеціалістом для вироблення детального плану спостереження і проведення планових профілактичних заходів.

 

Після 12 тижнів

 • Буде правильно і корисно, якщо Ви вестимете щоденник, в якому фіксуватимете свої незвичні відчуття, скарги, записуватимете запитання до лікаря. Можливо лікар запропонує Вам проводити самоконтроль певних фізіологічних параметрів (артеріальний тиск, пульс, кількість сечі, інші), які також треба буде фіксувати у щоденнику.
 • Немає необхідності переходити на якусь спеціальну дієту або «їсти за двох». Якщо Ви будете їсти багато свіжих овочів та фруктів, споживати нежирні молочні та мʼясні продукти, то забезпечите себе й дитину необхідною кількістю поживних речовин. Проте слід обмежити споживання солодких продуктів, особливо солодких газованих напоїв, солоних (таких, що викликають спрагу) та надмірно гострих страв, жирної їжі, напівфабрикатів. Некорисними для вагітних є майонези, кетчупи, соуси та інші «поліпшувачі смаку їжі».
 • Памʼятайте, що у разі, якщо Ви недоїдаєте, малюк забезпечуватиме свої потреби за рахунок Ваших власних ресурсів.
 • Ваша майбутня дитина упродовж усього утробного періоду росте відносно пропорційно, а масу значно інтенсивніше набирає останні 10 тижнів (≈ 25-30 г/день).
 • Бажане збільшення Вашої маси тіла впродовж вагітності залежить від того, який індекс маси Ви мали раніше. Вирахувати індекс маси тіла досить просто – слід поділити вагу (кг) на зріст (см) у квадраті.
 • Якщо індекс маси тіла був ˂ 18,5 (такий стан називається≥ дефіцит маси тіла) оптимальне збільшення маси за вагітність має бути 12,5-18 кг, 18,5-24,9 (нормальна маса тіла) – 11,5-16 кг, 25-29,9 (надмірна маса тіла) – 7-11,5 кг,  ≥ 30 (ожиріння) – 5-9 кг.
 • Важливо дотримуватися питного режиму. Добове споживання рідини вагітною має становити 30-35 мл/кг маси тіла.
 • Вагітність не є причиною відмови від регулярних фізичних навантажень. Уникати треба лише потенційно травматичних вправ, за яких можливі падіння, удари, струси. Не слід займатися дайвінгом. Памʼятайте, що втомлюватися під час вагітності Ви можете швидше, особливо у ранні та пізні терміни. Відчувши втому, відразу припиніть фізичні вправи і відпочиньте пасивно. Добре, якщо є можливість полежати, поспати.
 • Вагітність не перешкоджає інтимному життю, тож не слід відмовлятися від задоволення. У пізні терміни вагітності не усі позиції прийнятні, але Ви з партнером безпомилково оберете такі, що не спричиняють неприємні відчуття, не загрожують травмою збільшеній у розмірах матці. Рідкісні випадки, коли необхідно відмовитися від статевих стосунків, можуть бути обумовлені певними ускладненнями вагітності, Вас обовʼязково вчасно попередить про ці обмеження лікар.
 • Критично важливо вчасно відвідувати свого лікаря акушера-гінеколога, виконувати усі його рекомендації, проводити обстеження, акуратно приймати призначені ним ліки. Не соромтеся задавати лікарю багато запитань, усі призначення Ви маєте виконувати свідомо, розуміючи, навіщо це потрібно.
 • Під час вагітності досить часто виникають скарги, які вважаються типовими, не свідчать про серйозні проблеми, але потребують втручання лікаря. До таких скарг належать: біль у спині (попереку), кровоточивість ясен, задишка, серцебиття, закреп, печія, часте сечовипускання, нічні судоми нижніх кінцівок, поява або збільшення варикозного розширення вен, геморой, набряки, порушення сну (аж до безсоння), молочниця, потемнішання (пігментація), розтяжки та свербіж шкіри.
 • Не пізніше 32 тижнів вагітності оберіть пологовий будинок, де будете народжувати. Ви маєте повне право обрати будь-який заклад, незалежно від місця мешкання, реєстрації, спостереження тощо. Оскільки внутрішні правила у різних пологових будинках можуть відрізнятися, доцільно завчасно зʼясувати, чи отримаєте Ви усі послуги (умови), на які розраховуєте.
 • Про початок пологів свідчить поява регулярних періодичних болів внизу живота. У цьому разі Ви маєте за годинником визначити тривалість болів та інтервалів між ними. Іншими індикаторами початку родів є відходження слизової пробки із прожилками крові, відходження навколоплодових вод. В усіх цих випадках слід викликати швидку допомогу і їхати до пологового будинку.

 

Пологи

 • Присутність близької людини – партнера під час пологів цілком здатна зробити цей відповідальний момент Вашого життя легшим, спокійнішим. Партнером може бути чоловік, мама, подруга, загалом будь-хто, кого оберете особисто Ви і хто не має медичних протипоказань до перебування у пологовій залі.
 • Увесь період родів Ви не повинні залишатися у пологовій залі сама, з Вами обовʼязково поруч має перебувати хтось із медичного персоналу чи партнер.
 • У першому, найтривалішому періоді пологів, завдяки скороченням мускулатури матки – переймам, відбувається розкриття шийки матки. Ви можете вільно обрати собі зручне положення, перебування у ліжку не є обовʼязковим. Якщо больові відчуття здаються Вам надмірними, попросіть лікаря про знеболення.
 • Коли шийка матки розкрилася повністю (10 см), до скорочень маткової мускулатури приєднуються скорочення мʼязів передньої черевної стінки – потуги, починається другий період. Він триває у першонароджуючих до години, у тих, хто народжує повторно, зазвичай значно коротше. Оптимальне положення у другому періоді Ви обираєте разом з лікарем, частіше воно напівсидяче у ліжку чи спеціальному родовому ліжку – трансформері, але може бути й іншим.
 • Хоча перейми у другому періоді пологів сильніші, почуватися Ви будете краще, ніж у першому періоді. Тепер своїми зусиллями Ви можете наблизити момент народження дитини. Важливо слухати лікаря чи акушерку, які пропонуватимуть Вам тужитися або глибоко дихати. Проте, коли Ви відчуваєте наближення чергової перейми, зробіть один-два глибокі вдохи, притисніть підборіддя до грудної клітки і, коли перейма досягне свого максимуму, почніть тужитися. Можливо Ви зможете потужитися більше одного разу за перейму, але пам’ятайте, що одна тривала і постійна потуга ефективніша за кілька коротких і різких.
 • Коли голівка дитини починає з’являтися, особливо важливо уважно слухати і чітко виконувати команди акушерки чи лікаря.
 • Коли дитина народиться, її викладуть Вам на живіт, аби забезпечити контакт «шкіра до шкіри», накриють спільною теплою пелюшкою. Якщо стан дитини дозволяє, бажано відразу прикласти її до грудей.
 • Під час третього періоду пологів народжується дитяче місце – послід. Аби зменшити крововтрату, Вам запропонують зробити спеціальні досить прості заходи (внутрішньом’язева ін’єкція,  обережні потягування за пуповину тощо), переваги й недоліки яких докладно розповість лікар. Звісно, проводити ці заходи будуть лише якщо Ви дасте згоду.

 

Перші дні після пологів

 • Перші дні після пологів Ви відчуватимете себе втомленою фізично й емоційно. До повного відновлення зазвичай минає від одного до кількох тижнів, але такий стан загального нездужання є цілком природним. Намагайтеся відпочивати ся весь час, коли дитина спить.
 • Упродовж кількох днів Ви відчуватимете так звані післяпологові перейми, особливо чутливі під час годування груддю. Ці скорочення матки є нормальними, вони дозволяють матці повернутися до свого звичайного розміру. Корисно періодично лежати на животі, що прискорить зменшення матки.
 • Виділення з піхви (лохії) триватимуть 2-6 тижнів. У перші дні вони будуть рясними й кров’янистими, зі згортками, поступово зменшуватимуться й набуватимуть коричневого забарвлення, згодом стануть слизовими. Користуйтеся гігієнічними прокладками, але не тампонами.
 • Геморой досить часто з’являється після родів, проте швидко минає. Якщо він Вас дуже турбує, повідомте лікаря, він призначить спеціальні свічки. Дуже важливо, аби не було закрепу, тож бажано їсти більше овочів та фруктів, хліб з борошна грубого помолу, вживати багато рідини.
 • У перші дні після пологів сечовипускання може спричиняти неприємні відчуття. Якщо Ви оцінюєте їх як болі, спробуйте мочитися у теплій ванні або біде. Зазвичай ці неприємні відчуття швидко минають.
 • У Вас може бути немотивовано поганий настрій – хандра. Це також досить розповсюджене післяпологове явище, але якщо ця хандра не мине через 6 тижнів, зверніться до лікаря.
 • У післяпологовому відділенні дитина має весь час перебувати спільно з Вами. Годувати дитину треба тоді, коли вона виявляє ознаки голоду, тобто «за вимогою». Витримувати часові інтервали між годуваннями не слід, так само як догодовувати її чи додатково давати пити воду.
 • Будьте щасливою!
Поділіться корисною інформацією з друзями: