Соціальна відповідальність бізнесу: міф чи реальність в Україні?

#резонанс

Місцева медична лабораторія у Львові викидає залишки аналізів прямо в сміттєві баки городян

Про це повідомив львівський активіст Едуард Синяговський, і опублікував на своїй сторінці в Фейсбуці шокуючі фото і відео.

Ми вирішили на прикладі цієї ситуації розібратися, чи існує в Україні таке поняття, як «соціальна відповідальність бізнесу»? Чи це для нас лише популярний західний тренд? І на практиці більшість підприємств дбають тільки про свої доходи, нехтуючи безпекою навколишнього середовища і здоров’ям людей?

А тепер про все по порядку.

За словами Едуарда, про те, що лабораторія «Ескулаб” не утилізує біоматеріали, а просто викидає їх в сміттєві баки львів’ян, йому написав у Фейсбуці один з місцевих жителів. На наступний же день активіст разом із небайдужими громадянами попрямували в лабораторію, щоб розібратися, чи так це насправді. Чи справді в «Ескулабі» «економлять» на утилізації небезпечних відходів, тим самим свідомо наражаючи на небезпеку городян.

Все, що відбувалося далі, Едуард зняв на свій телефон і виклав в мережу.

На одному з відео видно, що якийсь невідомий чоловік, дуже схожий на двірника, забирає звичайні сміттєві пакети під дверима «Ескулабу» і несе їх до найближчого сміттєвого баку. Коли Едуард попросив чоловіка показати вміст пакетів, від побаченого всі присутні прийшли в жах – звідти буквально вивалювалися використані колби і ємності для забору аналізів, тест-системи. І все це – з величезною кількістю рідини червоного кольору, дуже схожою на кров, різними хімічними реактивами і токсинами з неймовірно страшним смородом, від якого моментально ставало зле.

Природно, що таке гучне викриття не могло залишитися непоміченим. Незабаром до людей вийшов представник «Ескулабу» і почав грубо, але в той же час невпевнено пояснювати, що, мовляв, «все це знезаражено, у нас все по технології, і взагалі, відповісте нам за все».

Далі все за стандартним сценарієм: поліція, заява, виклик експертів, які вже зовсім скоро винесуть свій вердикт – є небезпечна інфекція в цих пакетах, чи ні.

А тим часом виникає питання: що це за технологія така, коли біоматеріали, використані пробірки і хімічні реактиви в звичайні смітники викидають? І хіба це завдання суспільства – розбиратися в тому, заражені вони чи не заражені, і чому вони взагалі в сміттєвих баках під будинком лежать, де діти ходять? Не варто також забувати, що в цих смітниках найчастіше риються безпритульні, які можуть заразитися чимось і стати рознощиками інфекції.

Є підприємство, яке веде свою діяльність, заробляє на цьому гроші. Чому воно не вважає своїм обов’язком відповідально ставитися до роботи, не засмічуючи навколишнє середовище і не лякаючи людей, які живуть в цьому ж місті?

Європа в цьому плані вже далеко попереду. Наприклад, у Франції з минулого року корпоративна соціальна відповідальність стала не просто популярним трендом, а зобов’язанням бізнесу перед суспільством, при чому закріпленим на законодавчому рівні.

Підприємства зобов’язані вкладати кошти в інфраструктуру, медичну і освітню сфери, захист навколишнього середовища. Протягом декількох років таку практику запровадять й інші країни ЄС.

Так може і нашій державі вже пора втрутитися в ситуацію? Чи чекаємо на екологічну катастрофу?

 

Поділіться корисною інформацією з друзями: