Шукаєш кохання – готуй гроші! Або скільки коштує знайомство з Кіберзлочинцем?

Заманюючи клієнтів, усі сайти знайомств виказують про них не аби яку турботу – завбачливо попереджають шукачів своїх половинок про небезпеку, яка може підстерігати їх на цьому тернистому шляху: збоченцях, маніяках, різного штибу шахраях. 65-річний житель Нью-Йорка Майкл Піччіано навіть подав до Верховного суду Манхеттена на власників сайту, які не попередили його про небезпечних незнайомців, вимагаючи повернути $70 тисяч. Саме таку суму він втратив, познайомившись в Інтернеті з шахраєм, який одразу майстерно увійшов до нього у довіру. Однак поліція не змогла довести злочинність намірів нового знайомого

Українка Надія Х. стала жертвою не користувачів сайту знайомств, а власне самого сайту. Юристи «Центру Конфліктології і Права» намагатимуться довести склад злочину в діях цього ресурсу та захистити її права. Ось що розповіла пані Надія журналістам Checkpoint.

— 26 березня цього року я зареєструвалася на сайті знайомств  https://kismia.com. Тут адміністрацією сайту розписано умови користування сайтом https://kismia.com/info/terms. Проте, аби можна було переглядати профілі, фото інших користувачів, необхідно було в обов’язковому порядку зробити свій аккаунт «повноцінним», як на цьому наполягав сайт.

«Повноцінний» означає оплачений, що можливе лише за умови замовлення платної послуги «преміум» на різні терміни (від тижня до 6 місяців) — це обов’язкова умова сайту. Довго не роздумуючи, я вирішила замовити цю послугу. Проте на сторінці оплати я помилково обрала суму (найменшу), як я вважала — 26 грн на 6 місяців, оскільки цифри розміщені в такому порядку, що не одразу зорієнтуєшся, де вказаний період послуги і його цифра, а де вартість за обраний період.

Фактична вартість послуги вказана дуже дрібним шрифтом під ячейками. В результаті, як виявилося згодом, я обрала не тариф 26 грн, а термін в 26 тижнів вартістю у 668 грн, помилково сприйнявши цифру 26 за ціну послуги. Це тактичний психологічний хід. Їдемо далі.

Про суму в 668 грн, а не у 26 грн, я дізналася, оскільки одразу після здійснення оплати мені прийшло смс з повідомленням, що якийсь сайт  flirchi.ru, а не kismia.com, де я, власне, і здійснила оплату, списав мені суму з кредитки в розмірі 668 грн.

Ще раз наголошую: дані для оплати я вводила на сайті Kismia.com. Вже тоді в мене виникли перші сумніви щодо прозорості діяльності даної «контори». Тому я одразу звернулася до адміністрації сайту з проханням повернути кошти назад і скасувати оплату послуг. Треба зауважити, що після вводу даних по моїй карті на сторінці оплати даного сайту жодного повідомлення про підтвердження платежу чи підтвердження моєї ініціативи оплати послуг, як це зазвичай буває в обов’язковому порядку при здійсненні оплати інтернет-послуг, мені на електронну пошту не надійшло, проте надійшло повідомлення такого змісту, що породило ще більше сумнівів. Ось зміст отриманого листа після оплати:

“Здравствуйте, уважаемый пользователь Сервиса Kismia. Вы совершали попытку оплатить услуги сайта, но оплата не была завершена. Для повышения качества предоставляемых нами услуг, ответьте, пожалуйста, на несколько вопросов:

  •  вы самостоятельно отменили оплату или возник технический сбой (если да, опишите пожалуйста на каком этапе и какого рода был сбой)?
  •  хватало ли средств на Вашем счету для оплаты услуги?
  •  каким способом Вы пытались оплатить? Если Вы оплачивали банковской картой, услугами какого банка Вы пользуетесь?

Информация, предоставленная Вами будет сохранена в строгой конфиденциальности, и поможет нам улучшить Сервис.

Направьте Ваши комментарии в ответ на это письмо.

Заранее благодарим за Ваш ответ.  Служба поддержки пользователей Kismia». 

Виходить, якби я вчинила ще одну спробу оплати, то втратила б кошти в подвійному розмірі.

В той же день, опісля здійснення оплати і отримання смс з інформацією про списання коштів (смс надійшло приблизно о 22:00), я впродовж години звернулася в Приват24 з вимогою скасувати, заморозити дану транзакцію. Співробітник запевнив, що кошти ще можна врятувати і зберегти, для цього мені треба було написати заяву на розблокування коштів, аби сайт не зміг їх списати і заблокувати картку. Але наголосив, що це все можна зробити в операційний час (на той момент то була 23:00). Я перепитала, чи не буде все це занадто пізно, адже шахраї «не дрімають», на що він запевнив мене, що все буде гаразд, і банк зможе захистити мою кредитку.

На наступний день в операційний час я звернулася для розблокування коштів і блокування картки, і до 12:00 співробітник банку все це здійснив (процедура тривала від 8:30 до 12:00, тобто впродовж 4 годин — все це згаяний час, котрий грав за даних обставин вирішальну роль) і сказав, що за 2 дні інформація в системі оновиться і можна буде переглянути інформацію по моїй кредитці. Через два дні я виявила, що кошти все одно списалися з картки.

Отже, якби процедуру по розблокуванню коштів і блокуванню картки я здійснила в той самий день, що і саму оплату, виходить, я б мала шанс, як запевнив мене співробітник банку, зберегти кошти на картці. Хоча, як я тепер розумію, відреагувала б я миттєво чи через два дні, чи через місяць — результат був би той самий. Банк абсолютно ніякої відповідальності не несе.

Тим не менше, саме з цього моменту почався процес переговорів з банком, в котрих я вимагала підтримки мене як клієнта і сприяння у поверненні коштів від адміністрації сайту, так як стала жертвою шахрайських махінацій. Паралельно я вела переговори з адміністрацією сайту листуванням через імейл, а також за допомогою телефонних дзвінків на номер, що вказаний на сайті ( +380989075724) — відмовившись від послуг сайту і видаливши свій профіль і анулювавши аккаунт, я вимагала повернути кошти назад, оскільки послугами більше не користуюсь і як споживач маю право відмовитися від надання цих послуг і вимагати повернення коштів через їх невикористання. Адміністрація сайту всіляко відхрещувалася від можливості повернути мені гроші.

Далі я впродовж всього лиш двох днів користувалася своїм зареєстрованим профілем на сайті. І в ході цього процесу усвідомила, що жодного живого користувача на даному сайті знайомств нема. Це легко виявити, бо одразу після реєстрації на сайті мені почала надходити маса повідомлень із шаблонними однаковими фразами, причому від різних користувачів ці репліки були однаковими.

На мої спроби  встановити живий діалог на якесь конкретне запитання до користувача — у відповідь знову ж ті самі стандартні фрази. Це ознака того, що на сайті працюють якісь роботи, програми, боти, що створюють штучну активність і штучні відповіді. Саме в цей момент я остаточно впевнилася, що це абсолютно шахрайський сайт, який надає послуги зі створення штучної активності і видимості спілкування, і все це коштує дуже дорого, від 130-ти до 668 грн. Тобто, як кажуть — це чистої води лохотрон, «розвод на гроші».

Ось відео-відгук про сайт, в якому користувач, такий же, як і я, став жертвою хамського лохотрону від сайту: https://www.youtube.com/watch?v=NR9WBdh49lQ

А ось відгуки з форумів:

http://webproverka.com/comments.php?kismia.com

http://k-ru-sites.biznes-shops.ru/home/product-details/83874-kismia-ru.html

Природно, що не отримавши належного сервісу і ставши жертвою нахабного обману, я видалила свій профіль, своє фото і всі особисті дані з сайту. В результаті процес намагання повернути кошти триває по сьогоднішній день. Адміністрація сайту відмовляється повертати кошти».

Ситуацію коментує адвокат Катерина Коваленко:

Сьогодні кіберзлочин — найдинамічніше із суспільно небезпечних посягань, яке зумовлене прискореним розвитком науки й технологій у сфері комп’ютеризації, а також постійним і стрімким розширенням сфери застосування комп’ютерної техніки.

Розповсюдження комп’ютерних вірусів, шахрайства з пластиковими платіжними картками, крадіжки коштів з банківських рахунків, викрадення комп’ютерної інформації та порушення правил експлуатації автоматизованих електронно-обчислювальних систем, шахрайство за допомогою комп’ютерних мереж — це далеко не повний перелік подібних злочинів.

Наглядним прикладом кіберзлочину стала дана ситуація. Невідомими особами за допомогою мережі Інтернет було створено сайт знайомств з проробленою шахрайською схемою, що спрямована на заволодіння коштами осіб, які мають намір скористатися послугами даного сайту, — говорить юрист.

Отже, шахрайська схема полягає в наступному:

1. Увійти в довіру та зацікавити. Таким чином, адміністрація даного сайту надає можливість безкоштовно зареєструватися на сайті, після чого надходить декілька стандартних повідомлень нібито від інших користувачів, які зацікавилися знайомством з вами.

2. Заволодіти коштами. Вас зацікавив співрозмовник, і ви вирішуєте переглянути його акаунт, але з’ясовується, що переглядати аккаунти має право лише користувач зі статусом платного передплатника даного сайту. Отже, ви заінтриговані і, не довго думаючи, переходите до пункту «оплата».

3. Повторне заволодіння коштами шляхом обману. Після того як ви перераховуєте кошти за статус платного передплатника, шахраї розуміють, що ви налаштовані серйозно і дійсно маєте намір навіть за кошти отримати повноцінну реєстрацію. Адміністрація даного сайту розуміє, що з вас можна витягнути більше коштів. Для реалізації даного плану вчинюються наступні дії: надсилається лист, в якому зазначається, що ви намагалися здійснити оплату послуги, але з якихось причин дана операція не була завершена та просять надати більш детальну інформацію про вашу карту або повторити оплату.

Таким чином, вищезазначена схема спрямована на нахабне заволодіння вашими  коштами шахрайським шляхом, що є ознакою скоєння злочину, передбаченого ст. 190 КК України “Заволодіння коштами або майном шляхом обману”.

Отже, якщо ви зіштовхнулися з кіберзлочинністю та стали жертвами шахрайств в Інтернет-мережі, потрібно негайно реагувати – терміново звернутися до управління по боротьбі з кіберзлочинністю із заявою про злочин. Дані управління є структурними підрозділами у складі кримінальної міліції МВС України, які, відповідно до законодавства України, забезпечують реалізацію державної політики у сфері боротьби з кіберзлочинністю, організовують та здійснюють оперативно-розшукову діяльність.

Журналісти Checkpoint слідкуватимуть за подальшим розвитком подій і сприятимуть поновленню прав Надії.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *