"ФіК" порушує, НБУ – "кришує"?

Більше п’яти місяців НБУ залишає поза увагою скарги стосовно фінансових зловживань банку “Фінанси та Кредит” (далі – “ФіК”). Вкладники “ФіК” понесли величезні збитки, вкрадені гроші не повертають або не дають ними скористатися, менеджери поводяться нахабно і грубо. Представники ж НацБанку лише розводять руками, мовляв, про випадки ми знаємо, але… І кожного разу це “але” непереконливе і мляве. А головне – протизаконне.

9 січня 2015 року певне товариство-клієнт банку «Фінанси та Кредит» звернулося до голови Національного банку України Гонтаревої В.О. зі скаргою на протиправні дії “ФіК”. Протиправність полягала в тому, що клієнт замовляв у “ФіК” валютні операції на загальну суму близько 200 тисяч доларів США (3 млн. 200 тис. грн.). Банк списав (зняв) зазначені кошти з рахунків клієнта, але ніяких операцій з ними не провів. Тобто, гроші просто зникли.

Лише в квітні гривневий еквівалент було повернуто на рахунки замовника, але ними не можливо скористатися – це просто цифри в банківських виписках, які милують око бухгалтерів, і більше нічого. Де були кошти весь цей час і хто отримав прибуток з їхньої “прокрутки” – фактично не відомо. Проте абсолютно зрозуміло, що вигідною така “оборудка” може бути тільки для самого банку.

Національний Банк, як головна фінансова установа країни, з метою врегулювання конфлікту, відреагував на скаргу досить передбачливо – звернувся з проханням до АТ “Банк “Фінанси та Кредит” надати пояснення стосовно даної ситуації. Але “ФіК” на прохання регулятора не звернув уваги. НБУ, в свою чергу, надіслав заявнику відписку і на тому припинив будь-які спроби вирішити проблему. Більше того, наступні три звернення ображеного клієнта “Фінансів та Кредиту” просто проігнорував.

І це досить дивно, адже відповідно до Закону України ” Про Національний банк України” головне завдання НБУ – захист інтересів вкладників і кредиторів. Методи впливу на порушників можуть бути різними: від письмового застереження до відкликання банківської ліцензії чи ліквідації банку. Але в даному випадку не було застосовано жодного. І те, що представники НБУ визнають факт існування самого порушення не полегшує життя кинутим напризволяще клієнтам “ФіКу”.

А ще дивніше від того, що постановою того ж НБУ “Про затвердження Положення про валютний контроль» № 49 від 08.02.2000 року, нездійснення банками функцій агента   валютного контролю тягне за собою позбавлення генеральної ліцензії на право здійснення валютних операцій або штраф у розмірі 25 % від суми (вартості) самої операції.

Класифікувати позицію НБУ стосовно зазначених протиправних дій “ФіКу” можна по різному: від “бездіяльності” та “невиконання службових обов’язків” до “співучасника” (як ще назвати особу, яка є свідком злочину, але не робить спроб йому завадити?), адже відсутність реакції на одне звернення можна списати на недбалість посадових осіб, але ігнорування чотирьох – це систематичне ухилення від виконання своїх функцій з метою “прикрити” протиправні дії фінансової установи.

Останню крапку у цій справі має поставити суд. Ми ж чекаємо, коли НБУ почне виконувати свої функції, а банк “Фінаси та Кредит” понесе заслужене покарання згідно із чинним законодавством.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *