Державна регуляція недержавних питань

Ми вже зверталися до теми нещодавнього рейдерського захоплення Миколаївської регіональної торгово-промислової палати її колишнім очільником Сергієм Власенком. Розглядаючи ситуацію не по гарячих слідах, а з позиції загальнодержавних процесів,  ми виявили ознаки й тенденції, які вважаємо за потрібне винести на загальне обговорення.

Отже, що, власне, відбулося?

В 2012 році протоколом загальних зборів Миколаївської РТТП Сергія Власенка було звільнено з посади голови палати, а місце керівника обійняв обраний тими ж зборами Ігор Катвалюк.

26 серпня 2015 року рішенням Одеського апеляційного господарського суду протокол про призначення Катвалюка головою Миколаївської палати було визнано недійсним.

Здавалося б, які правові наслідки має таке рішення? По-перше, рішення суду підлягає оскарженню, й юрист РТПП Денис Ципін вже скористався цим правом, направивши касаційну скаргу в суд вищої інстанції. По-друге, якщо протокол від 2012 року визнано недійсним, в законну силу вступає попередній протокол – від 2009 року, яким Сергія Власенка обрано головою палати терміном на 5 років, тобто до 2014 року. Це в свою чергу означає, що станом на сьогодні повноваження Власенка скінчилися й для призначення голови Миколаївської РТПП мають бути скликані загальні збори палати.

Тобто, як би не ставитися до рішення Одеського апеляційного господарського суду, з нього жодним чином не випливає відновлення Сергія Власенка на посаді керівника Миколаївської РТТП. Але, судячи з усього, пан Власенко розумів, що законна процедура обрання голови шляхом голосування на зборах не відкриває для нього жодних перспектив, а поновитися на посаді йому дуже кортило. До того ж, як виявилося, поновлення Власенка в кріслі голови Миколаївської палати дуже потрібно декому з місцевих керівників. Інакше як пояснити те, що відбувалося надалі?

А надалі, 1 вересня пан Власенко в компанії заступника голови Миколаївської адміністрації Миколи Романчука вдерлися до будівлі палати, погрозами та залякуванням нейтралізували охорону, після чого оголосили «зміну влади». Саме такі дії завжди звалися просто – рейдерський захват. Те що Сергій Власенко свідомо пішов на порушення закону – очевидний факт. І оцінку цьому факту мають давати правоохоронні органи. Але значно більший інтерес викликав вчинок можновладця Миколи Романчука. Торгово-промислова палата, незважаючи на важливість покладених на неї державницьких функцій, є громадською організацією, і не підпорядковується жодному владному інституту. Голова палати обирається виключно голосами її членів на відповідних зборах. В тому й сенс світової практики торгових палат, що вони, в тому числі, виконують посередницькі функції між бізнесом та державою, не будучі державною установою.

В нас немає жодного сумніву, що пан Романчук прекрасно розумів – втручаючись в діяльність палати, погрожуючи її співробітникам і «протягуючи» в крісло голови Власенка, він далеко виходить за рамки своїх обов’язків, перевищує службові повноваження і, таким чином, не просто порушує закон, а робить це від імені держави.

На щастя людей зараз вже не залякаєш. Співпрацівники РТПП оголосили страйк, відмовившись співпрацювати із незаконним керівництвом. 3 вересня під стінами палати відбувся мітинг, в рамках якого збиралися підписи під зверненням до голови райадміністрації Вадима Мерикова. Мітингарі вимагали від очільника області негайно втрутитися в ситуацію і сприяти проведенню зборів членів ТПП, на якому можна буде обрати законного голову палати.

На жаль, нам видається вельми сумнівною версія про те, що Мериков не знав про діяльність свого заступника, і що рейдерський захват відбувся без його відома.

Схоже, тієї ж думки притримувалися й небайдужі активісти, бо наступним їх кроком стало колективне звернення до Президента України Петра Порошенка. На захист прав миколаївської громади стали й правозахисники. 9 вересня відбулася публічна акція під стінами Адміністрації Президента України на вул. Банковій в Києві, в рамках якої в канцелярії АП було зареєстроване звернення до президента від громадської організації «ЦКП».

Результати такі: Адміністрація Президента України взяла справу під свій контроль та переадресувала звернення громадян і правозахисників до Миколаївської обладміністрації, а за позовом Ігоря Катвалюка прокуратура відкрила кримінальне провадження проти Сергія Власенка.

Сподіваючись на щасливу розв’язку, вкотре мусимо визнати – поки в країні на хвилі патріотичних гасел продовжується практика безкарних «псевдореволюційних» методів захоплення влади і майна, ні про які здобутки революції гідності говорити не варто.

Ми слідкуємо за подальшим розвитком подій і обіцяємо тримати громадськість в курсі.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *