Хто має понести покарання за події під Радою?

Cуспільство ще досі не може оговтатися від тієї трагічної події, що сталася 31 серпня під стінами Верховної Ради України. Після того, як депутатами були прийняті зміни до Конституції, мітинг за участі ВО “Свобода” та ГО “УКРОП” перейшов у масові заворушення.
Один з мітингувальників кинув у кільце правоохоронців бойову гранату, внаслідок чого загинуло щонайменше три солдати строкової служби Нацгвардії та більше 130 людей потрапили до лікарні з різними ступенями поранень, троє з них досі знаходяться у важкому стані.
Хто повинен відповісти за криваві події під стінами Ради? Яку відповідальність несуть організатори акції? Та чи мають бути покарані правоохоронні органи, які належним чином не забезпечили охорону громадського порядку?

На сьогодні думки різних представників влади з приводу того, хто насправді винен в кривавих сутичках під стінами Верховної Ради, кардинально різняться. Голова МВС України Арсен Аваков звинуватив радикальну партію “Свобода  та її лідера Тягнибока, оскільки “Свобода була організатором мітингу і саме з її боку невідомий кинув бойову гранату. В одних джерелах говорять, що він колишній “свободівець, в інших – що він і досі член “Свободи, але суть не в цьому. Стояв він серед членів цієї партії, і бойову гранату кидав з її боку.

В свою чергу Тягнибок покладає всю провину на владу, звинувачуючи її в організації провокації. Звичайно, ніхто не хоче брати на себе провину та всіляко “відхрещується від відповідальності за те, що сталося.

Тим часом вже проводиться розслідування. Наразі Генпрокуратура повідомила 18 особам про підозру у скоєнні злочинів за фактом подій під парламентом. А головного підозрюваного у заворушеннях, Ігоря Гуменюка, та ще 15 осіб Суд заарештував на 2 місяці без права внесення застави.

Генеральний прокурор Віктор Шокін заявив, що криваві сутички під Радою кваліфіковано як теракт. Окрім того, він вказав на ознаки злочину статті 255 Кримінального кодексу України –створення злочинної організації. Розпочато слідство, і якщо ним буде встановлено факт провокації з боку членів партії Тягнибока, то це може означати притягнення цих осіб до кримінальної відповідальності за співучасть у вбивстві співробітників Нацгвардії.

Обов’язково повинна понести покарання та особа, яка кинула в кільце правоохоронців бойову гранату, внаслідок чого загинуло троє людей і понад 100 було поранено. Але хіба не повинні відповісти за законом і ті, хто своїми закликами підбурювали та провокували натовп? І де в цей час були правоохоронні органи? Невже вони не повинні здійснювати контроль правопорядку та забезпечувати безпеку громадян під час масових зібрань? Відповіді на ці важливі питання нам надала адвокат Катерина Коваленко.

Представники КМДА повинні були повідомити керівництво правоохоронних органів про проведення акції протесту, а ті, в свою чергу, повинні були належним чином забезпечити охорону громадян, — говорить Катерина Коваленко

Вона наголошує, що уже під час перших провокацій закликів до масових заворушень правоохоронці повинні були негайно відреагувати та затримати цих осіб. Але вони належним чином не зреагували на провокаційні заклики учасників акції, що і призвело до негативних наслідків.

Такі їхні дії можна розцінювати як службове недбальство, за яке передбачено кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі строком на 2-5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3-х років та зі штрафом від 4250 до 12 750 грн (ст. 367 ККУ) , — пояснює адвокат

Звичайно, те, що правоохоронці не забезпечили необхідну охорону громадського порядку та вчасно не відреагували, залишається фактом. Але хіба не повинні бути покараними ті особи, які провокували правоохоронців та різними лозунгами підбурювали натовп? До речі, за словами адвоката, публічні заклики до погромів, підпалів, захоплення будівель можуть загрожувати громадському порядку, тому за них передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу розміром до 850 грн, арештом на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 3-х років за ст. 295 ККУ.

Якщо ж ця акція протесту є лише прикриттям її організаторів, а насправді вони хотіли організувати масові заворушення, то відповідальність має бути зовсім іншою.

За організацію масових заворушень, що призвели до загибелі людей і тяжких наслідків, нормами ККУ передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 8-15 років за ст. 294 ККУ, —говорить Коваленко

Як прокуратура оцінить дії провокаторів і організаторів акції, які провокували правоохоронців і закликали людей до масових заворушень, і чи оцінить взагалі, нам не відомо.

За своє недбальство, якщо воно буде доведено, правоохоронці отримають 2-5 років або штраф у розмірі від 4250 до 12 750 грн. А провокаторам, через дії яких ситуація набула інших обертів і призвела до загибелі трьох людей та поранення понад сотні, в разі доведення їхньої провини, обмежать волю максимально лише на 3 місяці або стягнуть штраф у 850 грн.

Враховуючи трагічність та серйозність ситуації це не виглядає як справедливе покарання. Якщо ж Генпрокуратура доведе, що певні особи під виглядом проведення мирної акції насправді були організаторами масових заворушень, то будемо сподіватися, що вони понесуть справедливе покарання у вигляді позбавлення волі строком від 8-15 років.

У будь якому випадку очевидно, що законна влада на сьогоднішній день обов’язково повинна звернути увагу на необхідність посилення заходів щодо захисту громадської безпеки.Винних у сутичках під Радою неодмінно треба притягнути до кримінальної відповідальності та ізольувати від суспільства. І не тільки тих, хто безпосередньо кинув гранату, пускав газ і кидав в бік правоохоронців різні предмети, а і тих провокаторів, які вдало маніпулювали натовпом та спонукали його до порушення громадського порядку.

Чи будуть покарані всі винні в цій справі — покаже час. Але дуже хочеться сподіватися, що все не закінчиться на тому, що показово посадять лише “цапів-відбувайл , а головні винуватці цієї трагедії і надалі будуть вчиняти такі дії, які можуть призвести до нових кривавих сутичок та жертв.

Поділіться корисною інформацією з друзями: