Чого чекати від “радикальної реформи” Податкового кодексу?

17 серпня Міністерство фінансів презентувало реформи до Податкового кодексу України. Як зазначають в Мінфіні, реформа покликана спростити умови для ведення бізнесу в Україні та усунути двозначні та суперечливі трактування податкового кодексу і стати дійсно “радикальною реформою”

Незабаром проект реформи буде надано на розгляд Уряду та Верховній Раді України, а поки є можливість ознайомитися з основними пропозиціями, що будуть внесені до нової редакції Податкового кодексу.

Так, у представленій презентації наскрізними поняттями для реформи є спрощення, як у самому документі – понять та мови, так і податкових процедур та витрат, прозорість та зрозумілість кодексу, та транспарентність податкових процедур, і справедливість для всіх платників податків.

Податок на прибуток підприємств. Передбачається встановлення порядку визначення безнадійної заборгованості та списання безнадійної заборгованості.

Відповідно до презентації, планується введення права на “успадкування” та використання податкових переплат та збитків, що понесли попередники.

Також з 1 січня 2018 року вводиться надбавка на прибуток для підприємств, що здійснюють видобуток природного газу.

Трансфертне ціноутворення (ТЦ). Так, планується для великого бізнесу – скасування спеціальних правил для біржових товарів, для малого – скасування вимоги з підготовки документації з трансферного ціноутворення. Також планується запровадження можливості подавати ТЦ документацію в електронному форматі. Мінфін також хоче скачувати верхню межу штрафів за неподання ТЦ документації та ввести додаткові вимоги для розкриття інформації для великих груп компаній.

Податок на додану вартість. Запроваджується право на ПДВ-кредит, виходячи із суми, фактично сплаченої на митниці, та незалежно від переходу права власності на імпортовані товари. Податок наближується до європейських норм, скасовується ПДВ (0%) для експорту та ре-експорту. Вводиться право “успадкування” та можливість використання  від’ємного значення ПДВ попередників.

Також передбачається анулювання спеціального ПДВ-режиму для сільськогосподарського бізнесу та введення обов’язкової реєстрації перед здійсненням  операцій, сума оподаткування яких перевищує ліміт для реєстрації.

Екологічний податок, рентна плата. Так, планується для підприємств, що займаються видобутком природного газу, з 1 жовтня 2015 року зниження ставки рентної плати за користування надрами з 55% (з покладів до 5000 м) та 28% (з покладів понад 5000 м) до 29% та 14% відповідно. Також з січня 2018 року будуть запровадженні нові умови оподаткування:  ставки рентної плати за користування надрами понизяться до 20% та 10% в залежності від глибини видобутку.

Акцизний податок. Планується зведення в один нормативно-правовий акт усіх положень щодо особливостей оподаткування нафтопродуктів. А також звільнення від оподаткування ввезення підакцизної сировини для виробництва готової продукції та іншої підакцизної сировини. Мінфін розраховує шляхом зміни механізму розрахунку та стягнення податку з суб’єктів господарювання, що займаються роздрібною торгівлею паливом, усунути для них будь-яку можливість для зменшення податкових зобов’язань при сплаті акцизного податку.

Податок на нерухомість та  транспортний податок. Так, планується оподаткування для всіх автомобілів та мотоциклів із терміном використання до 5 років залежно від обсягу двигуна. Також підвищений податок для автомобілів класу “преміум” та “люкс”, вартість яких перевищує 1 млн. грн. Що стосується нерухомого майна – то запроваджується теж підвищений податок для власників квартир та будинків, площа ких перевищує 350 кв. м. та 500 кв.м. відповідно.

Податок на доходи фізичних осіб. Так, визначення податкового резидентства (для фізичних осіб особа має проживати на території України, для юридичних осіб – провадити діяльність на території України відповідно до її законодавства) регулюється лише “правилом 183 днів”. Планується впровадження однакових податкових ставок для резидентів та нерезидентів, а також однакових правил для оподаткування доходів, одержаних на території України та за кордоном.

Адміністрування податків. Мінфін планує зменшити кількість обов’язкових реквізитів для податкових декларацій та спростити процедуру подання податкової звітності, однак посилити відповідальність за невчасне неподання податкової інформації.

Також планується скорочення строку розгляду скарг (апеляцій) та однорівнева процедура адміністративного оскарження. Так, банківська гарантія/депозит виступає передумовою для оскарження податкових нарахувань до Державної фіскальної служби та в суді.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *