Служба фінансових розслідувань замість податкової: порівнюємо

Податкова служба має бути замінена Службою фінансових розслідувань. Про це заявив Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк 5 серпня на засіданні Кабінету Міністрів, а згодом продублював свої слова на сторінці у Facebook. Служба діятиме у складі Державної фіскальної служби

Як повідомляв Checkpoint раніше, до складу Державної фіскальної служби мали входити податкова та митниця. Проте, за пропозицією прем’єра Яценюка, замість податкової за економічною безпекою держави слідкуватимуть у Службі фінрозслідувань (СФР).

Податкова міліція повинна нарешті піти в минуле. В складі ДФС необхідно створити службу фінансових розслідувань, яка буде демілітаризованою: без погонів та автоматів, але з сильними і розумними людьми, які зможуть відслідковувати всі схеми ухилення від сплати податків, схеми щодо конвертаційних центрів і формування незаконних податкових кредитів. Туди мають увійти фахові детективи й аудитори, зброєю котрих будуть не автомати, а мозок, — зазначив Прем’єр

Цікаво, що ініціатива створення подібної служби виходила від Податкової міліції ще 2013 року. Тоді законопроект розглядався Урядом екс-прем’єра Миколи Азарова. Далі тема створення СФР підіймалася рік тому, коли у серпні 2014 року Кабмін затвердив законопроект “Про основи запобігання та боротьби з економічними правопорушеннями”, який відкликав вже у листопаді 2014. До ідеї повернулись в червні 2015 року, коли Премєр-міністр Яценюк анонсував розробку нового законопроекту.

Згідно з законопроектом 2014 року, діяльність СФР координуватиметься Кабміном. Контроль здійснюватиметься Кабміном, а також іншими держоганами в порядку, визначеному законодавством. Громадський контроль здійснюватиме Громадська рада.

На сайті Державної фіскальної служби навіть з’явилась презентація, що пояснює необхідність створення СФР та особливості її функціонування.

Згідно з матеріалами презентації, необхідність створення такої служби полягає в усуненні дублювання функцій правоохоронних органів у сфері боротьби з економічними правопорушеннями, зменшенні тиску на бізнес та сприянні фінансовій прозорості. Наявна система, на думку авторів, є розгалуженою та неефективною.

СФР будуватиметься на базі таких органів і підрозділів:

  • Державна фінансова інспекція України;
  • Департамент боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом (у складі Міндоходів);
  • Підрозділи податкової міліції (у складі Міндоходів);
  • Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки (у складі СБУ);
  • Департамент Державної служби боротьби з економічною злочинністю (у складі МВС);
  • Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю (у складі МВС).

До функцій СФР входитимуть:

  • досудове розслідування економічних правопорушень;
  • оперативно-розшукова діяльність;
  • нормотворення, методологія, статистика;
  • складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення;
  • фінансовий контроль;
  • окремі функції податкового та митного контролю.

Систему СФР складатимуть центральний апарат, територіальні органи, спеціальні підрозділи та інші установи.

Якщо все вийде так, як написано в презентації, то поява СФР матиме позитивний вплив на ведення бізнесу в Україні. Анонсується, що загальну кількість перевірок буде скорочено, а перевірки малого та середнього бізнесу фактично будуть припинені.

Варто зазначити, що Держфінінспекція не підтримує створення СФР, посилаючись на можливі негативні наслідки від поєднання в одному органі контрольно-перевірочних та  правоохоронних функцій.

Службу фінансових розслідувань потрібно створювати як правоохоронний орган з розслідування економічних злочинів на базі податкової міліції без передачі контрольно-перевірочних функцій органів Держфінінспекції. Це цілком узгоджується з позицією Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, — зазначив голова Держфінінспекції Віктор Костюшко, передає Урядовий Кур’єр

Юрист Центру Конфліктології і Права Олена Садовець критично ставиться до законопроекту в його теперішньому стані:

Цей орган створить ще більше навантаження на платників податків і жодним чином його не зменшить. У законопроекті немає реальних важелів впливу від громадськості. Все, що під силу Громадському контролю –ініціювати чергову перевірку. Також викликає нарікання посилання на Італійську систему правоохоронних органів, яка вважається однією з найзаплутаніших у світі. Я б радила спиратися на досвід Нідерландів

Отже, нам пропонують створення потужного держоргану, що поєднає функції Держфінінспекції, податкової міліції, підрозділів боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, Міністерства доходів і зборів; підрозділів МВС з боротьби із економічною злочинністю та з організованою злочинністю, а також підрозділів контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ. Така структура може стати спасінням для підприємців, які більше не боятимуться численних перевірок зі всіх боків – перевірятимуть їх лише централізовано. Проте ніхто не застрахує таку структуру від корумпованості.

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *