Які товари подорожчають в Україні через податок на імпорт

Серед заходів, які пропонуються Кабміном для стабілізації фінансової ситуації в країні, одним з найбільш спірних рішень може стати додатковий податок на імпорт (вимога Закону «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України»). Передбачено, що він буде діяти 12 місяців, а ставки складуть 10% для сільгосппродукції, 5% — для промислової продукції. Однак для введення податку потрібно відповідну постанову Кабміну, її поки не опубліковано

Впровадять чи ні?

Думки експертів щодо доцільності введення податку розділилися. Деякі учасники ринку, зокрема, автоімпортери, вважають, що навряд чи додатковий податок пустять в хід, так як це занадто непопулярне зміна на тлі і без того низької купівельної спроможності населення і високих цін на імпорт з-за долара. А ось інші експерти схиляються до того, що найближчим часом податок все ж введуть.

Термін дії податку обмежили 12 місяцями, тому є підстави вважати, що найближчим часом він все ж таки буде введений. У середині року вводити його буде, щонайменше, дивно, — вважає голова Комітету підприємців АПК при Торгово-промисловій палаті України

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко впевнений, що податок таки введуть, хоча коли саме, припустити не готовий. Але він згоден, що сильно затягувати не будуть, так як потім доведеться переглядати і терміни введення в бік збільшення. Адже плани влади грандіозні – за рахунок імпортного збору вони розраховують залучити до бюджету додатково 35 млрд грн.

Як подорожчають товари

При цьому експерти активно обговорюють, до чого може призвести нововведення, якщо втілиться в життя. Для народу головне з наслідків – подорожчання і без того дорогих закордонних товарів, а також українських, в яких використовують імпортну сировину (чай, кава і т. П.). «Частка імпортних товарів в Україні досить велика. Наприклад, побутова техніка та авто – майже 100%, одяг – 85%, взуття – 95% і т. Д. З продовольчими товарами трохи краще – близько 23%, але серед них є товари, аналогів яким в Україні немає (наприклад, оливкова олія ) », – каже Охріменко.

Деякі експерти не виключають, що збільшення цін буде поступовим.

На перших порах дистриб’ютори, які працюють з імпортною продукцією, будуть промацувати можливості ринку, і, можливо, візьмуть на себе частку витрат. Тобто, грубо кажучи, якщо податок 5%, то підвищити ціну, наприклад, на імпортний порошок, спочатку можуть на 2-3% і подивитися, як відреагує покупець.

І тут вже залежатиме все від того, чи є подорожчали товари альтернатива. Наприклад, якщо аналогів багато і продажі впадуть, скоріше за все, більше підвищувати ціну не будуть. Якщо ж попит зменшиться несуттєво або не зміниться взагалі, то дистриб’ютор підніме ціну ще, — керуючий партнер аудиторської компанії PSP Audit Дмитро Сушко

На його думку, не виключено, що незамінні товари, аналогів яким немає або їх небагато, подорожчають навіть більше, ніж на відсоток податку.

Олександр Охріменко вважає, що товари подорожчають відразу ж після введення податку, оскільки легальний бізнес вказує ціну товару в документації, і до неї відразу ж додадуть відсоток податку. «Це призведе до збільшення контрабанди і зростання тіньового сектора – нелегальні постачальники зможуть пропонувати товар за більш дешевими цінами», – підкреслив економіст.

Покупки за кордоном стануть невигідними?

Неприємна новина чекає українців, які звикли отоварюватися в закордонних інтернет-магазинах або їздити / літати за покупками за кордон. Зі сплатою нового податку їх покупки обійдуться дорожче. Додатково сплатити доведеться ще 10% податку на товари, які ввозитимуться (пересилатися) в Україні фізособами і за які покладено платити ввізне мито.
Так, якщо ви замовили товар, вартість якого перевищує 1 тис. Євро (по повітрю) і 500 євро і вагою більше 50 кг (по землі), то доведеться заплатити 10% ввізного мита, ПДВ, і до цього додасться ще 10% імпортного збору .
А враховуючи, що доводиться платити також за доставку товару ($ 5-10 / кг), а також (часто) за послуги посередника (10-15% вартості товару), плюс сильно долар, що подорожчав, то вигода від зарубіжних покупок практично зводиться до нуля.

Хто вільний від податку?

З цих імпортних товарів податок стягуватимуть не будуть: нафта, газ, бензин, мазут, дизпаливо, електроенергія, вугілля, гуманітарна та технічна допомога, медичні товари, фармпродукція і компоненти для її виготовлення, які не виробляються в Україні.

Переваги податку на імпорт

Перевагою податку на імпорт є  збільшення надходження до бюджету.

До держскарбниці за допомогою цього податку розраховують залучити додатково близько 35 млрд грн. При тому, що чинний податок на прибуток – це надходження 37 млрд грн в казну.

 

35 млрд грн — спірна цифра, оскільки при її розрахунку брали за основу те, що українці масово кинуться купувати імпортні товари. І це при тому, що купівельний попит постійно спада», — говорить Олександр Охрименко

Також зменшиться частка імпортних товарів, відповідно збільшиться – вітчизняних.

Імпорт буде дорожче, і попит на нього знизиться. А вітчизняні виробники будуть у виграші, — вважає Дмитро Сушко

В Украналітцентрі мають сумніви:

Згідно з даними Держстатистики, в 2014 році попит на імпорт знизився, але імпортозаміщення нашими товарами не сталося, — кажуть експерти

Недоліки податку на імпорт

Імпортні товари подорожчають і можуть зачепити ціни на товари вітчизняного виробництва. В тому числі підвищити ціни змушені будуть ті українські виробники, які використовують імпортну сировину (наприклад, чай).

Окрім цього, податок відштовхне інвесторів.

Інвестори і так не особливо йдуть в Україну, враховуючи події, що відбуваються. Цей податок і комплекс інших заходів відіб’ють охоту і у тих небагатьох, хто все ж збирався вести бізнес в Україні. Принаймні, тих, хто планував працювати з імпортом, — говорить директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев’янко

Також є ризик, що в ЄС вважатимуть такі нововведення суперечать духу вільної торгівлі та переглянуть скасування безмитного режиму, в односторонньому порядку наданої для українських товарів. Подорожчання може бути більше, ніж заявлені 5% і 10%. Є ризик і того, що безробіття збільшиться.

Рітейлери і без того заявили, що продажі впали більше ніж на третину, і стали оптимізувати бізнес по всьому ланцюжку, у тому числі скорочуючи кадри, — говорить Охріменко

Автор:

Поділіться корисною інформацією з друзями:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *