Як скасувати судовий наказ про стягнення заборгованості

Дуже часто на адресу громадян надходять судові накази про стягнення боргів за комунальні послуги, аліменти, кредити. Проте далеко не всі боржники погоджуються з судовим наказом, адже він приймається лише на підставі письмових відомостей, без допиту свідків та пояснень сторін. За яких умов видається судовий наказ та у які строки його можна скасувати?

У цивільному судочинстві є таке поняття як наказне провадження. Особливість наказного провадження полягає в тому, що це спрощений розгляд справи, який дає змогу стягнути кошти з боржника без проведення судового засідання. Судовий наказ під час наказного провадження приймається одноособово суддею лише на основі письмових документів стягувача. Суддя не вислуховує свідків, експертів і навіть пояснення сторін. На перший погляд, це значно полегшує процедуру розгляду справ у суді, але лише за умови, що інша сторона погоджується з висунутими до неї вимогами. Проте це відбувається далеко не завжди. Як наслідок – справа вирішується у звичайному порядку.

А чи були підстави?

Судовий наказ видається за наявності таких вимог:

  • про стягнення зарплати, яка була нарахована, але не сплачена найманому працівнику;
  • про повернення боргу за комунальні або інші послуги;
  • про стягнення аліментів на дитину чи дітей;
  • про повернення покупцю вартості продукції, яка є невідповідної якості тощо.

Проте усі ці вимоги мають буди документально підтверджені та обґрунтовані.

Головною підставою для видачі наказу є безспірність вимог заявника. Якщо з наданих документів може вбачатися спір про право між сторонами, наказ не може бути виданий. Тому до заяви про видачу наказу додаються докази, які обґрунтовують обставини, на які посилається заявник. Так, якщо стягувач хоче повернути борг за оплату комунальних послуг, його вимоги мають підтверджуватись договором або іншим документом, який вказує на існування цього боргу (платіжні доручення, квитанції). Якщо це справа про стягнення аліментів, то мають бути надані свідоцтва про народження дітей тощо, — говорить юрист ЮК “Центр Конфліктології і Права” Олена Садовець

Таким чином, судовий наказ приймається на підставі:

  • заяви;
  • доказів, що вказують на зобов’язання боржника;
  • відсутності спору.

Головна різниця між судовим наказом та рішенням суду полягає у тому, що судовий наказ може скасувати суддя, який його ухвалив. Проте варто пам’ятати, що скасувати судовий наказ можна до того моменту, поки він не вступить в силу. Зауважимо, що згідно законодавства, прийнявши судовий наказ, суд має вислати його копію боржнику, а боржник, у свою чергу, може протягом 10-ти днів написати заяву про його скасування. Проте дуже часто суди не дотримуються вимоги закону та не відправляють боржникам копії документа вчасно. Буває, що копія наказу відправляється не рекомендованим, а звичайним листом – за таких умов важко з’ясувати, коли боржник її отримав, а отже – коли судовий наказ набрав чинності.

Як скасувати?

Щоб судовий наказ було скасовано, боржнику потрібно написати відповідну заяву. Вона обов’язково має містити назву суду, відомості про кредитора та боржника, номер наказу, з яким боржник не погоджується, посилання на підстави, що говорять про безпідставність вимог кредитора та перелік документів, які додаються до заяви.

Якщо ви отримали судовий наказ і маєте будь-які сумніви щодо правильності обчислення суми, доказів вимог заявника, правильності будь-яких інших умов, які зазначені в цьому наказі чи документах, які були подані – звертайтесь із заявою про скасування такого наказу. По суті, приводом для скасування судового наказу може стати будь-що, оскільки в безспірному порядку стягуються лише борги за комунальні послуги, аліменти тощо, але не пені та штрафні санкції. Зверніть також увагу, можливо в договорі з кредитором або підприємством, що надає вам житлово-комунальні послуги, є якісь пом’якшувальні обставини, які не були прийняті судом до уваги, адже це також є підставою для скасування наказу, — говорить Олена Садовець

За її словами, заяву має підписати боржник або ж його представник. Крім цього, заява має подаватися в оригіналі та копії разом з копіями документів, які до неї додаються. Юрист наголошує, що зазвичай така заява розглядається близько 10-ти днів, при цьому суд має повідомити обидві сторони про час розгляду заяви. Якщо одна із сторін не з’являється до суду у вказаний час, це ніяким чином не вливає на розгляд справи.

Вирішує суд

Варіантів рішень, які суд може ухвалити після розгляду такої заяви, декілька. По-перше, суд може не задовольнити таку заяву. По-друге, суд може ухвалити рішення про скасування судового наказу, після чого справа буде розглядатись у звичайному провадженні. По-третє, суд може внести зміни до наказу. Не дивлячись на те, яке рішення прийме суд, воно може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається протягом наступних 10-ти днів з моменту винесення рішення. Якщо судовий наказ не скасований, він набирає чинності після розгляду справи апеляційним судом.

Поділіться корисною інформацією з друзями: