Формула успіху: як залучити інвестиції для стартапу в Україні

Маєте бізнес-ідею, але не знаєте, де взяти гроші на її реалізацію? Експерти та юристи підготували для вас практичні поради, як найшвидше залучити інвестиції для бізнесу та почати заробляти вже зараз

Є ідея

Погодьтеся, питання фінансування є одним із ключових під час запуску власного проекту. Закупівля обладнання, оренда офісу, наймання працівників – усе це вимагає чималих коштів, яких, зазвичай, на світанку створення бізнесу немає.

І тут постає очевидне питання: де знайти гроші? Звичайно, можна оббивати пороги друзів та знайомих у надії позичити необхідну суму, або ж взяти кредит у банку (бажано, не у валюті) та сподіватися, що ваші справи підуть добре. Але всі ми розуміємо, що стартап – це неабиякий ризик, а тому краще знайти найбільш безпечний варіант залучення коштів, примножити капітал та стати, врешті-решт, мегавідомим молодим підприємцем.

Інвестування без застави можливо

В Європі вже не одне десятиліття функціонує механізм венчурного фінансування бізнесу. Венчурні інвестиції – це, фактично, залучення капіталу на 3-6 років у розвиток компаній, які мають шанси швидкого росту. Беззаперечна перевага цього виду інвестування – залучаючи такі кошти, ви не ризикуєте ні своїми грошима, ні майном, ні іншими активами, адже він не передбачає жодної застави.

Не дивно, що останніми роками українці активно залучають кошти у свої проекти саме в такий спосіб, і, до речі, роблять це досить успішно. Ми вирішили з’ясувати, в які проекти інвестують найчастіше?

Це часто дрібний і середній бізнес. Дрібний бізнес, який має вирости до середнього. Як правило, інвестують в стартапи, які мають певні обсяги продажу. Нехай невеличкі, але головне, щоб довели, що можуть продавати і є попит на цю ідею на ринку, — говорить виконавчий директор Асоціації «Приватні інвестори України» Олександр Волков

За його словами, останніми роками найперспективнішими для інвестування стали сфера IT, готельний і туристичний бізнес, будівництво, енергозбереження, переробка продуктів харчування тощо.

«Серед венчурних проектів ІТ є номером один за популярністю», — наголошує президент біржі інвестиційних проектів startup.ua Олександр Сорока

Він переконаний, що в цій галузі дуже багато перспективних ідей, адже кожна двадцята є якісною та цікавою для інвестора. Особливо популярними стали різні додатки для мобільних телефонів: ігрові додатки, сфера B2B, ресторанний бізнес, фінансовий тощо.

Водночас експерти запевняють, що отримати інвестиції можна в найрізноманітніших галузях, головне – ваша бізнес-ідея має бути перспективною. Тож, якщо ви вже маєте таку ідею, і єдина перешкода на шляху її втілення – це гроші, венчурні інвестиції можуть стати для вас справжнім порятунком.

А працює все просто

В Україні для таких фондів застосовуються зовсім незначні нормативні обмеження, тому вони стали найбільш популярними з усіх видів ICI (інститутів спільного інвестування). Так, у загальних активах вітчизняних ІСІ частка венчурних фондів сягає майже 90%! Не лякає інвесторів навіть той факт, що цей фонд є найбільш ризикованим. Напевно, саме можливість отримати набагато більше прибутків, ніж в інших ICI, спонукає інвесторів закрити очі на можливі ризики та вкласти гроші саме в це.

Такі фонди звільнені від сплати податку на прибуток. Це означає, що допоки кошти інвестора знаходяться у фонді, вони дають прибуток, який не підлягає оподаткуванню. Фактично можна створити фонд на необмежений період, адже законодавство з цього приводу нікого не обмежує, — говорить юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Марина Суткович.

Працюють такі фонди дуже просто. Інвестори купують його акції та стають його власниками. Далі компанія з управління активами вкладає гроші інвесторів у різноманітні проекти, що за декілька років приносять власникам фонду прибуток. Зазначимо, що власниками венчурного фонду можуть бути будь-які юридичні або фізичні особа, які мають бажання вкласти гроші у компанії, що швидко розвиваються.

Як отримати гроші?

Тож як зацікавити інвестора та отримати фінансування? Слід зазначити, що фонди обирають стартапи за такими головними принципами:

  • розмір цільового ринку (що глобальніший ринок охоплює проект, то краще);
  • досвід роботи автора проекту в цій галузі;
  • наявність замовників;
  • чіткий бізнес-план, який обґрунтовує всі необхідні витрати

Ми запитали Марину Суткович, наскільки перспективним є венчурне інвестування в Україні:

Венчурні підприємства дуже чутливі до нестачі інвестицій та мають нестійку рентабельність (особливо на ранніх етапах свого розвитку). Лише окремі з венчурних підприємств досягають успіху на ринку. В умовах економічної кризи є ризик натрапити на спекулятивні та недовгострокові інвестиції. Однак криза дає можливість вигідно інвестувати в недооцінені компанії. Молоді та перспективні фахівці отримують шанс реалізувати ідею, а інвестори – інвестувати в цікавий проект, що може мати великі фінансові перспективи. Венчурні інвестиції, хоч і стають лише на старт свого шляху в Україні, але вони вкрай необхідні нашій державі та молоді. Тим паче, що попит на якісні знання та уміння є завжди, — вважає пані Суткович.

Нерідко в пошуках інвестора можна не лише зазнати поразки, але залишитися ні з чим. Як знайти надійного інвестора в Україні та не стати жертвою шахраїв?

Дійсно, завжди є загроза того, що незахищені ідеї та технології можуть привласнити нечесні інвестори. Подекуди це навіть не інвестори, а звичайні злодії, що діють за напрацьованою схемою. Але захиститися можна. Для цього варто укласти договір з інвестором, передбачивши положення про нерозголошення комерційної таємниці та іншої інформації, що стане доступною під час взаємодії інвестора з власником прогресивних ідей. Окрім того, зазвичай, такі напрацювання відносяться до певного об’єкту інтелектуальної власності, а тому їх можна зареєструвати й охороняти як об’єкти авторського права чи промислової власності, — зауважує юрист.

Чи є в молоді шанс?

Своєю чергою, засновник і керуючий партнер InVenture Investment Grouр Олексій Олейников упевнений, що найближчим часом популярність венчурного інвестування стрімко зростатиме.

Це можна пояснити наступними факторами: зростаючою популярністю стартап-індустрії, зокрема в ІТ-секторі; усвідомленням необхідності зміни парадигми економічного розвитку країни у бік переходу на нові технологічні уклади; економічною нестабільністю і зростанням рівня безробіття і, як наслідок, активізацією приватного підприємництва; надією на дієві реформи з боку уряду і подальшим припливом іноземного капіталу; розвитком елементів венчурної екосистеми та активацією участі українських стартапів в міжнародних спеціалізованих заходах і їх активне проведення в Україн», – наголошує він.

Отже, не бійтеся ризикувати та втілювати свої інноваційні проекти. Попит на оригінальні бізнес-ідеї в Україні стрімко зростає. Стартап – це не цілком пізнаний для українців шлях розпочати власну справу. Натомість саме так молодь отримує шанс впливати не тільки на власне майбутнє, але й на долю нашої країни.

Поділіться корисною інформацією з друзями: